Myslím skôr tohto pána, ale ako obyčajne trochu "skomolená" história , Laca som poznal trochu inak, a úplne iné príbehy viem vrátane súkromných medzi ľudských vzťahov...
Je pravda naposledy sme sa stretli v Demanovej cca 1994.
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
=filomena]
Děvčata byla velmi flefibilní na svou dobu,
přeběhla kopec a pod kopcem v dědině našla svou kamarádku Mařku,
o tom žádná
[/quote
děvčata a ženy nelelkovaly,neměly čas,těžce pracovaly,oděvysi sami šily,vyšivaly,barvily vlnu na výšivky-vlnu barvily plánětama.
na snímku foto vidíte upraované,kloubovité ruce,po večer výšivaly,Celý rok tkaly-v černé jizdě ,kde seděla celá rodina.Kupa děti,o které se staraly-žádná idilka jakou mají dnešní ženy,dle mého názoru-měly to hodně těžké se uživit-nedělal bych si z toto srandu.
Obživa nebyla jednoduchá, zvlášť když byla neúroda, o tom žádná. Manuálně se pracovalo hodně, to je zřejmé. Ale obecně bych to s tou tehdejší pracovitostí až tak nepřeháněl. Ví se, že například efektivita práce při robotě byla extrémně nízká. Lidé se i tehdy bavili a užívali života. Tuším, že až do Josefinských reforem bylo také aspoň u nás velké množství poutí a křesťanských svátků, které byly formou dnešní dovolené. Nakonec i ty kroje samy jsou toho důkazem – všechny ty výšivky, řasení a ozdoby jsou reálně jenom zbytečná paráda. Kdyby opravdu takzvaně „padali na hubu“ tak by na takové legrace neměli čas.
Když už jsme u toho, opravdu jinak to bylo u dětí, ty pracovaly už od raného věku, a taky proto jich tehdy lidé měli tolik, byla to nejlevnější pracovní síla.
Opravdová hrůza nastala až s industrializací a prací v továrnách v 19. století, ale to Slováky minulo, poněvadž tam se industrializovalo až o dost později.
Mně by na tom Vašem obrázku spíš znepokojila nepodobnost těch krojů. Především ta zástěra na té malbě už vypadá značně městsky...
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.