Moderátoři: smith, Koniáš

grofik

Profilový obrázek
Uživatel
#5101 - 18. 2. 2022, 22:47

Nezachytil som pôvod tohto kúsku, ale podobne brúsené veci mali brazílčania.

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

kpt

Uživatel
#5102 - 19. 2. 2022, 09:07

Pro korunku:

nejde o nic jiného než hru světla v tenkém prosvíceném plátku chalcedonu / achátu, kdy se bílé světlo rozkládá na své barevné spektrum na mikrokrystalické (vláknité) struktuře chalcedonu. Obdoba hry světla v opálu?? Pokud se mýlím opravte mně.

s pozdravem kpt.

grofik

Profilový obrázek
Uživatel
#5103 - 19. 2. 2022, 09:44

Čiže teoreticky aj prakticky pokiaľ mám vhodné acháty aj z našej oblasti je vysoká pravdepodobnosť vybrusenia podobného nádherného kúsku?
Moja predstava bola, že z našich achatov sa nedá, alebo ako to je kpt?

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

kpt

Uživatel
#5104 - 19. 2. 2022, 10:45

... myslím, že ne asi na každém, ale na některých tence vybroušených plátcích čistého nezbarveného chalcedonu-achátu by se takový jev mohl objevit, lépe nebo hůře... asi ne na barevných, a bude asi záležet též na struktuře a velikosti a "hustotě" vláken - mikrokrystalů SiO2 které jednotlivé vrstvy chalcedonu skládají...

něco podobného jako barvoměna opálů??, nebo barvy motýlích křídel - struktura šupinek na křídlech motýlů vytváří taky všechny barvy duhy, pod určitým úhlem osvětlení.

Je to jen o struktuře materiálu. Konečně, i CD disk má barvy - niz zvláštního, prasklina v křemeni taky doužkuje, olejová skvrna na vodě taky, jen fyzika a strukrura materiálu.

grofik

Profilový obrázek
Uživatel
#5105 - 19. 2. 2022, 11:31

Niekedy skúsim, nejaké acháty mám s priehľadnejšim chalcedonom, vďaka za zaujímavú inšpiráciu kpt. 👍😊

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

korunka

Uživatel
#5106 - 20. 2. 2022, 17:43

Je to zajímavé. Také jsem googlila a vygooglila, že je to hlavně tuším na Mexických. Jak zde bylo napsáno, že je chalcedon tvořen obrovským množstvím vrstviček a to pak odráží světlo. Přesně jak píšete. Fakt zajímavé. A napadlo mne to samé- zda by to nemohly mít i některé naše achátky :-)
Asi v Mexiku, nebo kde, z toho údajně dělali vitráže v oknech a vždy když svítí z druhé strany světlo, dělá to tuto duhu.
No, člověk se pořád učí a objevuje :-)

Je to hodně zajímavé.

korunka

Uživatel
#5108 - 20. 2. 2022, 17:55

https://showmerockhounds.com/2014/10/17/iris-agates/

Jsou krásné... Pokud se někdo do těch pokusů pustíte a vyleštíte tenké plátky, tak dejte vědět, to by mne fakt zajímalo, co naše acháty...

tomi

Uživatel
#5109 - 20. 2. 2022, 18:36

Korunko...na výmenu mám acháty z Brehova...hmmm?

joeolahfamily@azet.sk

tomi

Uživatel
#5110 - 20. 2. 2022, 18:47

Mám 5 kusov navyše,takže môžem pomeniť aj za iné ...aj s inými užívateľmi

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

joeolahfamily@azet.sk

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.