Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith
Tady se rozvíjí velmi zajímavá diskuze....nebudu rušit...pokračujte.....😉
J. Hána to pokládá spíše za určitý tvůrčí projev ilustrátora. Podle něj mincíř stříhá spíše plech a né kulatinu. Svá tvrzení opírá i experiment, který provedl. (Techn. aspekty vývoje středoevropského mincovnictví do konce 19.století., str.111-113).
Osobně nevím zda tyto jeho poznatky jsou ještě aktuální či je už někdo vyvrátil.
Když nesedí fakta teorii, je třeba si je přizpůsobit🙂 Podobné věci často vidím i v odborné literatuře od největších kapacit na římské mincovnictví. Podle zakončení a toho jak to drží jde určitě o prut. Takže jsou v zásadě dvě možnosti, buď se stříhaly opravdu pruty nebo autor kresby vůbec neměl představu, ale pak není relevantní jakýkoli detail díla který se vztahuje k výrobě PG.
..a aby se to nepletlo, tak se domnívám, že PG ražené po smrti Václava byly vyráběny úplně jinou technologií- byly z plechu možná vyraženy velkým průbojníkem- mají totiž nezvykle pravidelný kruhový tvar, na některých exemplářích je dokonce vidět na hranách zešikmení. Ve srovnání s běžnými PG Václava je rozdíl výrazný. Ale pro tuto mou domněnku by jich bylo potřeba vidět větší množství, než jsem bohužel měla možnost. Možná to bude téma pro další práci, až skončím s tím J.z P.
PS: to dokonce vypadá, jako by to dělal ten prostřední člověk na obrázku. Z jaké doby je ta rytina?
Je pro upřesnění : tá kresba, co jsem sem dal, je z článku publikovaného v NL 1/1972 (Ivo Pánek : Technologie výroby střížků v kutnohorské mincovně na počátku 15. století). Jde o autorovu rekonstrukci iniciálky z původního díla, ne o scan originálu.
Dal jsem to sem jen pro představu, jak stříhaní cánů mohlo vypadat.
V uvedeném článku totiž autor prezentuje teorii, že se stříhaly z cánů válečky a do této teorie pasuje kruhové zakončení stříhaného předmětu.
Tím kruhovým zakončením bych tudíž argumentoval velice opatrně.
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Pokud jste někdo z okolí Kroměříže, zajeďte se podívat do jejich mincovny. Především se zaměřte na vystavené kachle. Jsou na nich pravděpodobně zachycené některé činnosti v mincovně. Na jedné z nich je i maník, který má velmi zajímavé nůžky na vystřihování koleček z plechu.
Že se jedná o plech je tam zcela evidentní, protože tam je i znázorněn plech po vystříhání i jednotlivé kroužky.
U malých mincí mi ale připadá nelogické stříhat kolečka, když je jednodušší rozklepat nastříhaný drát. Zkoušel jsem to loni, a malým kladivem po osmi úderech jsem docílil požadovaného rozměru i tvaru penízku se lvem v odpovídající šířce. Čas nepřesáhl čtvrt minuty na jednu minci. A to jsem v tom neměl praxi. Větším kladivem by to šlo podstatně rychleji.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.