Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

OtravnyKomar

Uživatel
#3081 - 13. 5. 2022, 15:48

Koupil jsem větší Kotík Vladislavu a něco se pokouším určit, haskovou mám otevřenou prvně, tak jsem trošku v koncích s korunkou, lev a opis s mírnými rozdíly jako tečky nad packama lva, chybějící dřík v N, myslím XII e/4? Ale ta koruna je úplně jiná. Jak jsem pochopil pro určení typu lev, varianty ten zbytek?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

Kucera

Moderátor
#3082 - 13. 5. 2022, 18:21

Řekl bych Hásková XII.f - nepopsaná opisová varianta. Fotografie shodného groše je v publikaci J. Hásková: Pražské groše - Chaurova sbírka pod č. 518. Popis v textu publikace ale přesně nesedí s fotografií. Na reversu groše jsou všechna čtyři S obrácená, v textu jsou ale uvedena obrácená S na reversu pouze v PRAGENSES.
Nicméně počkejte na zdejší odborníky.

OtravnyKomar

Uživatel
#3083 - 13. 5. 2022, 22:09

Aha, Tak zrejme mate nejake doplnene vydani, moje haskova konci VII d/1 tak si to nemuzu prekontrolovat. I tak moc diky za pomoc.

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

OtravnyKomar

Uživatel
#3084 - 13. 5. 2022, 22:34

Nikdo další nepřispěl, zkusím ještě jeden XXI e/1 s xx rozdělovacíma znaménkama v opisu. Nevím jestli to v nějakém tom novějším vydání Hásková uvádí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

Kucera

Moderátor
#3085 - 13. 5. 2022, 23:07

Ještě k tomu předešlému groši, asi jsme si nerozuměli. Typ XII.f nepopsaná opisová varianta - jsem uvedl podle dosud používané typologie: J. Hásková: Pražské groše z let 1471 - 1526, Vladislav II. - Ludvík I. Poté jsem se podíval zda není v další, později vydané publikaci od J. Háskové která popisuje pražské groše od Václava II. po Ludvíka I. z tzv. Chaurovy sbírky uložené v NM. Jak jsem již uvedl tak v Chaurově sbírce je vyobrazen pod č. 518. Níže foto groše z Chaurovy sbírky (fota grošů v publikaci nejsou bohužel moc kvalitní).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Kucera

Moderátor
#3086 - 14. 5. 2022, 01:50

I když výše uvedená fotka groše z Chaurovy sbírky není kvalitní tak bych přesto řekl že váš groš z příspěvku #3081 a groš z Chaurovy sbírky byly raženy shodným párem razidel.

OtravnyKomar

Uživatel
#3087 - 14. 5. 2022, 08:08

Jop, už rozumím, dokonce jste se na tom shodli ještě s jedním kolegou. Uvedu si to na podložní lístek takto. Velice díky to obsáhlý průzkum. Výskyt toho groše tedy bude zřejmě velmi ojedinělý.

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

OtravnyKomar

Uživatel
#3088 - 15. 5. 2022, 19:35

Už jdu zase otravovat, pokud se nepletu, jde o typ Ha. XXIV korunka na R- Ha. XXIII f/1? Bohužel je dost nedoražený a okrojeny.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

Kucera

Moderátor
#3089 - 16. 5. 2022, 01:02

Dle mého názoru Hásková XXIV.a/1, i když nejsou zcela zřetelná rozdělovací znaménka na reversu nad hlavou lva.

OtravnyKomar

Uživatel
#3090 - 16. 5. 2022, 09:05
Dle mého názoru Hásková XXIV.a/1, i když nejsou zcela zřetelná rozdělovací znaménka na reversu nad hlavou lva.

Jo mate pravdu, porad mi dela problem se zorientovat v tom systemu jak to ma Haskova a vracet se v radcich zpetne ke korune pripadne k lvovi pri identifikaci. Opet diky za reakci.

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.