Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

kacuro

Uživatel
#331 - 12. 4. 2009, 11:28

to by sbíral jen blázen, 87 variant by mi stačilo 😃 je ale pravda, že za Vládi variacemi znamének nešetřili a zorientovat se v tom je docela pakárna. nicméně mě to určování Vladislava celkem baví, na rozdíl od Jana, kde úplně tápu, protože v těch známých tabulkách je určování hlavně podle rozdělovacích znamének a chybí pořádné popsání jednotlivých typů obrazu lva a koruny vzhledem k těm znaménkům. jen doufám, že Archy s Jacxem jsou na dobré cestě a zpracují Jana pro nás ostatní 😃

Denarius

Uživatel
#332 - 12. 4. 2009, 11:40

Vzhledem k tomu že na typologii jednotlivých panovníků pracují různí autoři tak by to asi chtělo sjednotit názory na to co je typ, varianta a příp.další dělení. Aby nevznikaly extrémy jako u Vladislava a naopak minimální rozlišení u V.II.

kacuro

Uživatel
#333 - 12. 4. 2009, 11:43

doufám, že je obecně přijímáno dělení, jak ho definoval Hána ... alespoň zde je to myslím tak přijímáno, tak předpokládám, že nové práce budou vznikat z takto nastaveného vzorce ...

PEHU_

Uživatel
#334 - 12. 4. 2009, 12:06
vždyť víš, že je ta typologie nedokonalá a e/2 je nejbližší co se týká obrazu i znamének. samozřejmě si k tomu Míša může napsat jen XIII. e s tím, že je to nepopsaná podvarianta, ale takových ještě bude ... jestli si dobře pamatuji, mám v určení jednoho mého PG VJ podobný problém a také myslím s jiným W, než jak je popsáno v typologii, musíme to brát s nadhledem 😃

Teď s tebou souhlasím. Já bych si také napsal XIII e

PEHU_

Uživatel
#335 - 12. 4. 2009, 12:09
Čo sa týka Háskovej typologie, resp. aspoň perokresieb, tak je naozaj najvyšší čas dať sa do opravy. V zásade ani nie do opravy typologie, ale vyobrazení. Človek tu len háda ako blázon, nesedí lev, nesedí koruna, nesedí nič. Hásková odviedla kus dobrej roboty, ale svojimi detskými vyobrazeniami, hovadsky malými aby akoby mohla byť krytá že sú nedokonalé, ... vodu viac rozmútila. Ona tie mince dokonale poznala, výborne ich videla, akurát nedokázala to čo vidí posunúť ďalej, aby to dobre videli aj ostatní. Pretože, hovorme si čo chceme, my ostatní tie typy a varianty nevidíme tak ako ona. Nemusíte (hlevne PEHU 😉) brať tieto moje výlevy až tak vážne, až také vážne ani nie sú. Len mám s Háskovej typologiou menší problém a snažil som sa ho pomenovať. Je však otázne, do akej miery by môj náhľad na problematiku ovplyvnil cvik v určovaní Vladislavových grošov. Pretože ako to tak vidím, vy s tým problém vôbec nemáte, problém mám asi iba ja... 😈 😋 Dobrá práca kacuro a PEHU, makajte ďalej.

Víš Archy, já mám s Háskovou stejný problém. U většiny grošů také mám určení napsáno typem a variantou (př. Hásková XIII e). Jenže nic lepšího na určování nemám a proto se snažím využívat co je.
Na druhou stranu, až se (a jestli se) někdy někomu podaří popsat všechny typy, varianty a podvarianty Vladislava, tak z toho bude hodně rozsáhlé dílo. Vem si, že neustále narážíme na to, Hásková něco nezná. Nezná tohle W, nebo S, dvojtečku atd.....
Potom možná nastane otázka, že díky obrovskému množství podvariant bude takové dílo nepřehledné a groše se budou rozdělovat jenom na typ podle lva a koruny.

oliver

Moderátor
#336 - 12. 4. 2009, 12:41

haskovou nakresime znova a bude 😉

oliver

Moderátor
#337 - 24. 4. 2009, 23:47

koukam, ze muj komentar o znovunakresleni haskove ukazkove zapadl... lekli ste se neceho?

neva, tady je snad neco, k cemu budete umet neco rict...


kacuro

Uživatel
#338 - 25. 4. 2009, 00:34

klasika XIII. e/2

oliver

Moderátor
#339 - 25. 4. 2009, 01:03

pro me vzacnost... jeden z mala vladislavu co mam a co jde bez problemu urcit 😉 diky moc, jeste na to pak mrknu, jesli se s tim ztotoznim...

ty si ty labuzniku, nechavas ty vaclavky na konec... 😈 😈 😈

PEHU_

Uživatel
#340 - 17. 5. 2009, 22:52

Koukal jsem na katalog aukce Nummusu 14. června 2009. Je tam položka č. 80 a je určena jako groš Hásková III a/2. Co si o tomto určení myslíte?

http://numismatika.cz/Nummus-Praha/U049_Katalog/49kat0001.htm

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.