Pre Dulu a Altmanna. Tu je stručná história Pešieho pluku 9. K.H.B počas trvania I. ČSR.
PĚŠÍ PLUK 9. KARLA HAVLÍČKA BOROVSKÉHO v KREMNICI
Na území dnešního Ústeckého kraje byl z útvarů pěchoty dále dislokován pěší pluk 9 „Karla Havlíčka Borovského“. Uvedený útvar vznikl při unifikaci pěchoty naší armády v polovině října 1920 na základě dosavadního 9. čs. střeleckého pluku ruských legií. Ten se vytvořil 15. srpna 1918 v Samaře reorganizací původního 1. čs. záložního pluku „Husitského“, zformovaného 18. října 1917 v Žitomiru ze záložního praporu „Husitského, působícího v rámci našich legií v Rusku od 30. listopadu 1916 v Borispolu. Již od svého vzniku v srpnu 1918 pluk používal název „Karla Havlíčka Borovského“ a zapojil se do bojů s bolševiky v Povolží, střežil magistrálu a v lednu 1920 se stáhl do Vladivostoku, ze kterého odjel v červnu přes Kanadu a Německo do Československa. Unifikovaný pluk měl obdobné složení jako ostatní pěší pluky čs. armády a od srpna 1920 se celý nacházel v Mostě. Pouze II. prapor byl v září 1929 přemístěn do Kladna a v září 1931 do Podbořan, odkud se v říjnu 1933 vrátil do Mostu. Mimo mateřskou posádku byly dále od září 1935 do září 1936 III. prapor (ubytovaný v Lounech) a od května 1934 náhradní prapor (dislokovaný v Postoloprtech). Pluk nejprve podléhal velitelství chomutovské 2. pěší brigády, ale v souvislosti se zrušením brigádního uspořádání divizí a jejich přechodem na tříplukovou strukturu byl v lednu 1938 redislokován na Slovensko (Kremnica) a podřízen velitelství nově vytvořené trenčínské 15. divize. V dosavadní posádce zůstal pouze III. prapor, který z Mostu odešel na Slovensko až po odstoupení čs. pohraničí v říjnu 1938. Zde zanikl v souvislosti s vytvořením samostatné Slovenské republiky v březnu 1939.
Samozrejme ešte pridávam zdroj kde sú tieto fakty uvedené.
http://armada.vojenstvi.cz/povalecna/studie/18.htm
P.S: Dula a nemáš k odznaku aj originál matičku? Nie sú tam nejaké značky? Totiž podľa značenia na odznaku si nie som celkom istý, že pochádza z r. 1938. Môže pochádzať aj z r. 1948, kedy boli posledné oslavy k 30. výročiu vzniku pluku. Vtedy Kremnica vyrazila viacero spomienkových odznakov a zároveň pamätnú medailu, ktorú poznáme dnes.
Značku na odznaku používala mincovňa Kremnica v rokoch 1919-1940.
stator-chybný udaj,značku K v šrafovanom osemuholníku používala Kremnica cele obdobia trvania Slovenského štatu a aj určitu dobu po vojne...určite vodítko by mohol bit samotný napis.Pred vojnou používala napis MINCOVNA KREMNICA,bez mekčena teta v podtate český nazov.
Za sš sa to zmenilo na MINCOVŇA KRENICA s mekčenom,teda už slovenský nazov a tak to bolo aj po vojne...
Samozrejme nie všade bol aj plný nazov...
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.