Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

Archypov

Moderátor
#171 - 3. 11. 2008, 12:53

Škoda že nie je viditeľné písmeno N v mene panovníka, bola by to hračka. Takto to vyzerá na: XIV.i/8-11 alebo XIV.j/1-2.

kacuro

Uživatel
#172 - 6. 11. 2008, 11:17

zdravím přátelé, měl bych tu na určení tři grošíky Václava IV., tak pokud bude mít někdo chuť a čas poradit, budu rád ...

první kousek se mi nepodařilo ani zařadit do nějaké skupiny, protože koruna není nic moc a levíkovi není vidět hlava. nicméně má zajímavý ocas, ať se na něj dívám z jakékoli strany, přijde mi, že by mohl mít konec ocasu jen po dvou lalocích a pod laloky je zřetelná tečka, nebo spíše čtvereček. na ocase je ale viditelný nepatrný dvojráz, tak je možné, ře to znamínko bylo způsobeno tím dvojrázem ... před rozdvojením ocasu nevidím měsíček, ale jen jakoby trn vpravo.



kacuro

Uživatel
#173 - 6. 11. 2008, 11:21

druhý kousek už jsem si snad určil s jistotou, písmeno A na rubu nemá spodní horuzontální dřík, N i S na líci jsou obrácené, z čehož mi vychází jedině XIV. i/2



kacuro

Uživatel
#174 - 6. 11. 2008, 11:25

určení třetího kousku už mi dalo opět zabrat, podle lva (má 4 zuby) a opisů mi vyšli tři možnosti XIV. b/2, c/3 nebo h/1. koruna je bohužel horší a tak asi nejde přesněji zařadit 😞



oliver

Moderátor
#175 - 6. 11. 2008, 12:36

Ten prvni bych urcite zaradil k nejakym z tech prvnich grosu Vaclava IV. Jednak je ta razba krasne hluboka a pak to pismeno "S" ve slove "TERCIVS". To od IV. typu vcetne uz neni. Co me nesedi sou ty "fousky" na strisce pismene "A" ve slove "WENCEZLAVS"... protoze u vsech tech typu I-III, co jsou v te typologii, je takove nepsane pravidlo, ze dlouhe fousky maji mezi nozkama A tu spojku (a kratsi nebo kratke nemaji)... u toho tveho grose spojka je, ale fousky sou kratke. To vybocuje. Jako by to byla varianta nepopsana...

Koruna vylucuje typ I, zbyvaji typy II a III. Lva bych videl na typ II. d

Myslim, ze lic tomu neodpovida zcela 100%, ale rekl bych II. d/2

kacuro

Uživatel
#176 - 6. 11. 2008, 20:16

oliver: díky, to S mi uniklo 😞 lev je asi opravdu nejblíž té II. skupině, ale to A tam opravdu nesedí ... podle N ve WENCEZLAVS, kde to jde sice špatně vidět, ale myslím, že ten šikmý dřík jde až dolu ke svislé nožce, mi to přijde spíše na II. d/1. vidíme, jestli se vyjádří ještě někdo další.
A co říkáš na ty druhé dva kousky?

oliver

Moderátor
#177 - 6. 11. 2008, 21:28

No posledni je urcite typ XIV. z ty fotky ctyri zuby videt nejsou, ale pokud tam sou, tak se rozhoduje mezi XIV. a - c, h

podle pismene "N" ve slove "WENCEZLAVS" lze vyradit a/1-4, b/1, c/1-2, c/4

zbyva tedy b/2, c/3, h/1 - na tom se shodnem

pismeno "S" ve slove "WENCEZLAVS" u techto tri variant je stejne, takze nic neresi....

kdyz si prohlizim male lilie v korune a jejich umisteni, vyradil bych c/3, protoze je mezi tema vnitrnima liliema a spodnima listkama velkych lilii hodne mista - a to ty nemas... b/2 ma oproti tomu dlouhe stopky tech vnitrnich lilii (jak ty tvoje), coz h/1 tak nema... nebo spis trochu jinak... takze podle koruny bych jednoznacne rekl XIV. b/2

Michaela

Uživatel
#178 - 6. 11. 2008, 21:34
Ten prvni bych urcite zaradil k nejakym z tech prvnich grosu Vaclava IV. Jednak je ta razba krasne hluboka a pak to pismeno "S" ve slove "TERCIVS". To od IV. typu vcetne uz neni. Co me nesedi sou ty "fousky" na strisce pismene "A" ve slove "WENCEZLAVS"... protoze u vsech tech typu I-III, co jsou v te typologii, je takove nepsane pravidlo, ze dlouhe fousky maji mezi nozkama A tu spojku (a kratsi nebo kratke nemaji)... u toho tveho grose spojka je, ale fousky sou kratke. To vybocuje. Jako by to byla varianta nepopsana... Koruna vylucuje typ I, zbyvaji typy II a III. Lva bych videl na typ II. d Myslim, ze lic tomu neodpovida zcela 100%, ale rekl bych II. d/2

😲 .....co prosím,...dlouhé fousky mají mezi nožkama ? 😲
....tak toho jsem si u PG nikdy nevšimla.... 😉

oliver

Moderátor
#179 - 6. 11. 2008, 21:43

njn, to ses nekoukala, kam bys mela 😁

Dracek

Uživatel
#180 - 8. 11. 2008, 10:02

Poprosil bych znalejší o potvrzení určení:

Dle lva(zajména jeho nohou) bych ho určoval jako XV.typ dle rozdělovacího znaménka (křížek) typ "a" nebo "b" ,
dle fotografií asi totožný s obr.97 tedy typ XV.b(tvary písmen též souhlasí)

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.