Moderátoři: Jaromir, Akir, smith, ikanek

koolabs

Uživatel
#1 - 16. 9. 2024, 05:58

Prosím Vám, neporadil by někdo fígl jak rozlišit známky z archu a známky ze sešitku. V případě USA je v podstatě od nejstarších známek velké množství známek bez okrajů, kde byly střiženy archy. Tyto známky se nijak neuvádí, naopak jsou brány jako podřadné. Ale v některých případech, zejména pak s nástupem automatových, nebo známek v sešitcích jsou již katalogizovány. Bohužel jsem se nedopídil nějakého faktického mechanismu rozlišení. Samozřejmě s vyjímkou, že u známek bez zoubkování na okraji kde je barevná lišta jsou rozhodně z archu, nebo naopak známky s jasným označením sešitku na okraji jsou ze sešitku. Jako příklad uvedu třeba známky Michel 138-139 z roku 1902, kde mám hromadu bezzoubkovaného jednoho nebo dvou okrajů, ale určit nedovedu.
Z fotek známek na webech, kde se nabízí ty "lepší" ze sešitku to dovodit nedokážu.
Pokud by někdo odpověděl, rád sem vložím nějaké fotky.
děkuji.

koolabs

Uživatel
#2 - 20. 9. 2024, 12:49

tak už jsem v obraze, není to tak složité.
aktuálně jsem se zasekl ve velké lahudce USA tedy státníků přelomu tisíciletí, tedy Franklin a washington
začátek ještě jde, zejména s pomocí amerických determinačních webu a prodejců
ale na období ofestu a typu 1,2,3,...
no uvidíme

koolabs

Uživatel
#3 - 23. 9. 2024, 19:42

Tedy to je něco.
Zatím jsem si udělal jen hrubou třídičku. I tak nacházím velmi pěkné věci, které není nutné moc dopátrávat.
I ve zcela běžném albu zcela neuspořádané sbírky, či lépe řečeno zásob nacházím i slušné známky parafované. Sice to není jistota pravosti správného určení, ale mě to postačuje. Třeba Benjamín 5centů 1908.
V některých případech si sice známku bez označení zařadím, ale?
Třeba na druhých dvou fotkách rovněž Benjamín tentokráte z roku 1916, bez WZ zoubkování 10.
At Michel 238, nebo další americké katalogy 476 u této známky neuvádí raženou, jen bez razítka. Možná nevidím vodoznak, ale koukal jsem i signoskopem, prostě není.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

koolabs

Uživatel
#4 - 3. 10. 2024, 17:36

Když už jsem to tema USA nakousl zmíním pokračování.
Po velmi silných a sběratelsky předpokládám velmi poutavých začátcích začínají v 30-40 létech být známky USA "katalogově" skokem na minimu. Kromě občasných "lepších" věcí jsou za obligatorních 0,30-0,40 a vcelku shodně ražené i čisté. Člověk by řekl, že jak se v roce 1930 vydaly Zeppelíni, pak chcípl pes. Ty američtí zepelíni jsou ostatně velmi silným artiklem, ve srovnání s Deutche Reich, CCCP, či jinými zeměmi jsou dle mého katalogově "extra" podhodnoceni.
Ale k věci. Prostě nadchází období až na řídké vyjímky velmi laciných známek. Pak je trocha vzruchu se započetím sešitků a rolí, o něco později i fluorescenční versus obyčejný papír. 50-60-70 leta.
Mne v mém materiálu více zaujaly až známky "ZIP a MAIL", kde jsem trochu ožil a "užil".
Je to zas něco, kdy v standartním materiálu se dá něco najít.
Zejména u edicí maloformátových známek s větším rozsahem vyskytujících se druhů.
Například jsem nalezl 917 xV, viz foto.
Dobré je, že při třídění a zařazování těchto známek člověk nemusí být moc "lumen" Sešitkové, stříhané se poznají snadno, s fluorescencí jsem měl zpočátku problém, neb je trochu jiná, než jsme zvyklí, ale jde to.
Závěrem bych požádal, pokud by někdo měl u těchto známek na prodej ty "lepší" z ZIPU a MAILU, rád přijmu nabídku. Třeba 894V, 940 A XV, 962 xV, či další.. Děkuji..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

I. celostátní spartakiáda (část 1) - čistá - č. 814-815

I. celostátní spartakiáda (část 1) - čistá - č. 814-815

Cena: 19,- Kč

Přejít na eshop
Mezinárodní geofyzikální rok - čistá - č. 972-974

Mezinárodní geofyzikální rok - čistá - č. 972-974

Cena: 25,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy POMfila SR - ročník 2010, A4, papír 160 g, zákl. verze - (5), vč. zesílených obalů

Albové listy POMfila SR - ročník 2010, A4, papír 160 g, zákl. verze - (5), vč. zesílených obalů

Cena: 52,- Kč

Přejít na eshop
Historické dopravní prostředky - razítkované známky - č. 861-862

Historické dopravní prostředky - razítkované známky - č. 861-862

Cena: 24,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 600

NSR - čistá - č. 600

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop
Umění 1992 - čistá - č. 3025-3027

Umění 1992 - čistá - č. 3025-3027

Cena: 47,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1880

Rakousko - čistá - č. 1880

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty SCORE 2012-13 - Rokkie - Ryan Hamilton - 523

Hokejové karty SCORE 2012-13 - Rokkie - Ryan Hamilton - 523

Cena: 25,- Kč

Přejít na eshop