Idete na to z nesprávneho konca ...
Som si takmer istý, že si moju radu nevezmete k srdcu a že sa ňou nebudete riadiť, ale napíšem to aj tak.
V tejto fáze záujmu o mince (schválne nepíšem, že o numizmatiku) v ktorej sa momentálne nachádzate hlavne nič nekupujte.
Teda okrem literatúry. Študujte tú literatúru, ktorá sa venuje oblasti Vášho záujmu, nájdite si na webe odborné články, čítajte napríklad aj toto fórum, vyrazte medzi zberateľov (prednášky, stretnutia, burzy - nie kvôli nákupom, ale kvôli debatám a porozhliadnutí sa) ...
Dnes za 10.000 vytvoríte zbierku v hodnote 5.000, za určitý čas (to je individuálne) vytvoríte za 5.000 zbierku v hodnote 5.000 a po dlhom čase (znovu je to individuálne) vytvoríte zbierku v hodnote 5.000 za 2.500 ... 😉
Začněte tím, že navštívíte muzea, kde vystavují mince, a mince si tam pořádně prohlédnete. Ať víte do čeho jdete. Potom začněte navštěvovat numismatické prodejny, a koukat po mincích a jejich cenách. A až budete vědět co Vás zajímá, například antika, grošové ražby, korunová měna atd., začněte shánět literaturu, a sledovat stránky s numismatickou problematikou.
Se základy numismatiky internet hodně pomůže, ale pokud o tom nebudete alespoň základní přehled, nepoznáte zda to co někdo píše je pravda.
Některé antické mince se skutečně dají koupit levně, jsou to zejména drobné ražby z období císařského Říma, ale co s tím, pokud o té době nebudete nic vědět.
Adalbert
Když to je těžké, u nás žádná muzea ani numizmatické prodejny nejsou. To bych musel jet někam do většího města. Třeba někdy časem to taky můžu naplánovat.
Co mě zajímá to vím. Naše země, rakousko-uherské koruny, a potom to co bylo před něma, to znamená zlatníky a tolary, a jejich drobné. Zatím mám nejstarší minci krejcar z roku asi 1850, a teď bych chtěl aspoň něco od těch ještě starších měn. Tak jsem myslel že mi poradíte po čem se asi tak mám dívat, abych měl aspoň něco z 18. století, aspoň něco ze 17., 16. atd. až pokud to nebude moc drahé. Prozatím. Časem až toho budu znát víc, tak budu doplňovat ty dražší kousky.
Chcete-li se dozvědět něco o grošovém období, tak nějaké základy můžete pochytit zde:
https://www.cnspg.cz/
Zvláště v sekcích: Články; Pro Vás; Užitečné odkazy
V oddílech Publikace a Přednášky také není jen seznam publikovaných článků či přednesených přednášek, ale někdy (ne vždy) je tam odkaz na plnou online verzi článku či prezentace.
Doporučuji mimo studia literatury,návštěvy různých sálových aukcí, nejlepší možnost jak se fyzicky seznámit se sběrately s mincemi kde máte možnost si je osahat .Často vás tak osloví (padnou vám do oka) konkrétní ražby a navedou vás jakou oblasti se budete ať už se jedná o jednotlivé panovníky, rodovky,či celá období.Přikladně osobně jsem si tak oblíbil celé období Habsburské dynastie (Rakouska monarchie) a Československo v podstatě sbírám kde co s této oblasti.
Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.