Teď by chtělo zjistit, která existující, nebo již zaniklá banka mělo tento perforační strojek, který je použit u těch Slovenských kolkovaných bankovek. Prohlédněte si své šeky a podobně a zkuste porovnávat.
možná to bude obdobné jako u kolkovaných bankovek roku 1953 s perforací specimen.
V sekcii Zaujímavé aukcie ma zaujala bankovka na aukcii Burda - 100 Kč 1931 (príspevok Openroada).
http://www.burda-auction.com/cz/salova-aukce-39/show/2840/papirova-platidla/
Skúste porovnať prvú originálnu perforáciu Specimen a ďalšie tri. Určite nájdete pár rozdielov. Takže podľa mňa niekto bezcenný Specimen perforoval, aby vyrobil unikát. A nielen to. tá perforácia je podľa mňa zhodná s tu preberanou 1000 Kčs 1985 so slovenským kolkom a zhodná aj s inými lacnými bankovkami, z ktorých pár dierok urobilo "bankové vzory". Mám pravdu, mýlim sa ?
Obrázky:
Processed coin catalogs 4.152 Auctions / 35.000 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
perfektni postreh - ja jsem si toho u burdy ani nevsiml (a to jsem nabidku prochazel pred tydnem) ... zjevne dodelavana perforace, t.j. horni original, 3x pod tim dodelavana, jak pise Zdenek o prispevek vyse.
Mimochodem, toto je to jeste jina perforace nez ta falesna, co byla na tech bankovkach "kubanske krize" - ted jsem koukal na obrazek.
Přátelé, na sbírání bankovek se mi vždycky líbilo mj. i to, že padělat je je velký problém (na rozdíl od mincí nebo známek). Jistý problém je třeba u přetisků nebo u kolků, ale to je omezená záležitost. Že se jednou objeví celé nové "odvětví" sběratelství, které se našroubuje na relativně okrajovou zajímavost (zvláštní perforace), začne se do něj pumpovat zájem sběratelů, aby se velmi brzo všechno začalo zpochybňovat, to jsem fakt nečekal. Jsem rád, že jsem se nenechal strhnout a že stojím bokem. Moje jediné vzory jsou dva přetisky Slovenský štát, u kterých je naštěstí docela pitomost perforaci dodělávat. Současně je to ale škoda, protože pár dalších bankovních vzorů bych si klidně pořídil. Ovšem těch pravých a původních. Bojím se ale, že rozhodnout, které to jsou, dnes asi neumí nikdo.
a proto jsem rad, ze vetsinu "vzoru" jsem nakoupil jeste pred tim, nez vylezla kniha V.K. - jednak byly nizsi ceny (i kdyz uz ne uplne smesne - tedy ne podle pravidla SPECIMEN JAKO SPECIMEN) a hlavne byla celkem jistota, ze nekupuji nejakou novodobou zalezitost.
ALE POZOR !! Porad si myslim, ze tam, kde cena bankovniho vzoru je nizsi nebo podobna jako neperforovane bankovky (1. republika - snad krome 1K1919 a 5K1919), tak tam bych se nebal - NEVYPLATI SE TO PERFOROVAT. Porad 1000K1934 UNC neperfor je cennejsi nez 1000K1934 UNC NEPLATNE svisle.
Obezretny bych byl naopak uz u bankovek londyna a vsech novejsich ...
Faktom je, že v poslednej dobe sa objavilo na Slovensku viacero unikátov
- čierna pretlač Slovenský štát na perforovaných bankovkách Specimen 100 Kč 1931 a 1000 Kč 1934
- jednostranný nátlačok 20 Ks 1942
- tu uvedené unikátne "BV" kolkovaných bankoviek
Máme tu zdatného bankovkára s fantáziou. ktorý už má perforačku a je schopný z lacnej bankovky urobiť BV alebo inú neobvyklú perforáciu. Otázne koľko ich už predal "pod rukou" zberateľom...
Processed coin catalogs 4.152 Auctions / 35.000 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Vidina levného a rychlého zisku dělá své. Je to škoda a člověk teď musí být opravdu na pozoru. Naštěstí jsem na tom podobně jako Jirka, vzory zakoupeny v klidných dobách za směšné ceny. I když si rád doplním vzor i dnes , ale určitě nejdu po novodobých kouscích. A to nemluvím o Slovenských bankovkách 1993 - 2007. Tam je perforace 1x,2x,3x, rovně nebo šikmo a td, prostě hrůza. Na co by oficiálně NBS dělala tolik varianrt, nevidím jediný důvod. Ale to je na delší povídání.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.