Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

xjert01

Uživatel

Příspěvky: 1 912

Zaregistrován
17. 8. 2010

#11 - 25. 3. 2015, 12:33
Tyto zářezy či vrypy na denárech jsou typické pro severské depoty, z polského území, Pobaltí apod., tzv. vikingské éry. Je o tom spousta článků hlavně v německé a polské literatuře. Tam existují dvě nesmiřetelné badatelské koncepce, jedna je označuje za zkoušku kovu a druhá v nich hledá magický význam. V podstatě toto rozložení názorů kopíruje pohled na důvody samotného ukládání takového kvanta depotů z vikingské éry. Argument zastánců rituálního znehodnocování mince je mimo jiné to, že jsou exempláře, kde je těch vrypů až sto na jedné minci, což samozřejmě jak pro zkoušku tak pro dělení nedává smysl. Hledat v těchto "pecks" paralely s vrypy na pražských groších ovšem podle mě nelze. Samozřejmě, zkoušení kovu mohlo probíhat a probíhalo ve všech dobách a různými způsoby, stejně tak jak si někdo mohl nahodile dloubat něčím do mince. Systémová věc to nejspíš nebude, to by už se o tom u PG již snad vědělo. Jako první mě naskočila vzpomínka na Janův portrétní půlgroš z cca 15let staré německé aukce. u toho asi o zkoušku jakosti nešlo, byla to víceméně repre ražba. Nějakého držitele mohl třeba Jan něčím naštvat, no, teorií se dá vymýšlet spousta. ...

To neni uplne nepravdepodobne a adeptu by bylo jiste dost. Napriklad po vypleneni svatovitskeho pokladu😉...

kacuro

Uživatel

Příspěvky: 8 799

Zaregistrován
7. 10. 2006

#12 - 25. 3. 2015, 12:39

Také si myslím, že každé mechanické poškození mince vrypy není možné považovat za pecks. Třeba v případě Oliverem vloženého denáru je vidět, že poškození má skoro vždy stejný obloukový tvar, čili byly vrypy provedeny jedním nástrojem. Proč by jeden člověk dělal tolik těch vrypů, když by mu stačil jen jeden, max. dva, pokud by první nebyl dostatečně hluboký, aby odhalil materiál pod povrchem. A také jejich koncentrace u té kaplice, to právě vypadá, jako by to někdo dělal z jiného neznámého důvodu nebo dokonce "naschvál". Takže ať je ta hypotéza pravdivá či nikoliv, těžko někdo může v každém případě nezpochybnitelně dokázat, zda byl účel vrypu z důvodu zjištění ryzosti či pravosti nebo se jedná o jiný důvod. To samé platí u toho PG.

oliver

Profilový obrázek
Moderátor

Příspěvky: 9 216

Zaregistrován
15. 7. 2007

#13 - 25. 3. 2015, 21:10

diky za zajimave prispevky. v necem jsem se i poucil, nicmene ze byste mne presvedcili, to rict nemuzu. tech veci mluvicich proti jsem si vedom.

ty ritualni zalezitosti u tech pobaltskych minci se mi libi, zni to zajimave. take by to vysvetlovalo mnohonasobne poskozeni. na strane druhe takova poskozeni uz pak sama o sobe prece byla dukazem, ze je mince v poradku. osobne tudiz vubec nevidim ostrou hranici, kterou se mozna nekteri snazite vymezit.

co je mnoho? tri vrypy? proc nestaci jeden?

samozrejme muze byt, ze nekoho iritoval u grose cesky lev jako pro neho symbol nenavideneho kralovstvi. nebo ho kopl cesky kun, pokousal cesky pes ci mel ceskou tchyni. kdo vi. tak do mince proste ze vzteku parkrat bodnul. je to ritual? je to vandalstvi? kde je hranice? beru-li to podobne jako voodoo, tj. pokud do nejakeho predmetu v predstave transponuji nenavideny objekt, ktery pobodam, je to ritual.

na strane druhe dale v obehu jiz tyto zaseky mohly naprosto klidne slouzit stejne jako zkouska materialu, byt jejich prvotni smysl mohl byt jiny. to je samozrejme jiz stezi zjistitelne. presto by mne mimo vyroku o tom, co to neni, take zajimalo, co to tedy je.

a pokud najdete nejaky "zaruceny" zpusob materialove zkousky, sem s nim🙂

kacuro

Uživatel

Příspěvky: 8 799

Zaregistrován
7. 10. 2006

#14 - 26. 3. 2015, 04:30

Při kladení otázek o původu a příčinách těchto vrypů mě napadla ještě jedna, možná dost zásadní otázka: jak dlouho by takový vryp, pokud by byl opravdu proveden z důvodu zjištění ryzosti či pravosti, mohl vlastně sloužit svému účelu? Když si představím středověkého člověka s jeho umolousanýma rukama (víme, jak to bylo s hygienou ve středověku), tak se podle mě ten vryp musel brzy zanést špínou ...

Pokud předpokládám, že se vryp brzy zanese, znamenalo by to buď, že další vlastník by musel minci důkladně opláchnout, aby mohl vryp prozkoumat, nebo raději udělat nový. V tom případě by k tomu každý použil jiný nástroj, takže vpřípadě většího počtu vrypů, by měly mít různé profily (možná jako u toho původního PG). Okolnost, že je tolik vrypů u toho denáru zrovna v místě kaplice, by zase mohla indikovat projev antipatií vůči křesťanské církvy, což, jak nás poučuje Kosmas, bylo ještě koncem 11. století dost aktuální téma a česká knížata musela na situaci vysokého počtu pohanského (zejména venkovského) obyvatelstva reagovat.

Přijde mi, že zase tolik těch pecks na mincích není, alespoň jsem si jich až tolik nevšiml. Ale to zase může být dáno tím, že studuji spíše mince kolující mezi sběrateli, kde se hledí spíše na stav a tak takto "poničené" mince nejsou tolik předmětem aukce. V muzeích je možná situace jiná, nevím ...

oliver

Profilový obrázek
Moderátor

Příspěvky: 9 216

Zaregistrován
15. 7. 2007

#15 - 26. 3. 2015, 07:38

prikladam jen zajimavy odkaz (Googlem toho lze najit bez obtizi vice):

http://www.fitzmuseum.cam.ac.uk/dept/coins/exhibitions/CoinOfTheMoment/Aethelred/

napsal/a:
The small gouges on the reverse of the coin are known as peck marks and were made with a knife to test the purity of the silver. The Anglo-Saxons would have had no need to do this, as the bust of Æthelred on the coin was a royal guarantee of its value: this coin could be exchanged for a penny worth of goods. The Vikings, however, only saw the coin for its silver content and pecked or bent it to find out how soft, and therefore how pure it was.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

jv64

Moderátor

Příspěvky: 1 014

Zaregistrován
15. 5. 2009

#16 - 26. 3. 2015, 08:39

Už je to skoro na přesun do denárů, ale proč ne ...
Dva články, které asi vygooglovat nejdou, nevím, tam je relativně dost informací, kdyby někdo chtěl jít do hloubky, dodám další:
M.Archimbold: Pecking and bending: the evidence of British finds, in: Sigtuna Papers 1989
W.Duczko: Test or magic ? Pecks on the Viking-Age silver, in: Moneta medievalis 2001

Archypov

Moderátor

Příspěvky: 6 411

Zaregistrován
10. 6. 2006

#17 - 27. 3. 2015, 23:05

Hodím sem jeden groš, veľmi by ma zaujímalo čo to tam je vyryté, resp. ako sa to tam dostalo, aj keď sa jedná samozrejme o náhodu a nie je to úmysel. Je to minca z nálazu a naozaj predpokladám, že sa jedná o pôvodný kruhopvý vryp.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

chalko

Uživatel

Příspěvky: 226

Zaregistrován
14. 12. 2012

#18 - 28. 3. 2015, 11:31

Něco bych tu možná měl, mince pochází z nálezu jako samostatný kus (tedy poškození zřejmě dobové..otázkou je kdy k ztrátě došlo). Jedná se o Václava (Sm.2), což je vzhledem k standardnímu zrnu mince samo o sobě zajímavé. Možná ale jen při vystřihování střížku dotyčnému ujela ruka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Lukas105s

Uživatel

Příspěvky: 811

Zaregistrován
17. 3. 2014

#19 - 28. 3. 2015, 16:06

Archypov - podobné kroužky jsem měl i na groši Karla IV.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Archypov

Moderátor

Příspěvky: 6 411

Zaregistrován
10. 6. 2006

#20 - 28. 3. 2015, 18:27

Ty bláho, to je naozaj sila, vyzerá to naozaj veľmi podobne.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.