
jisteho neni nikdy nic, stari predmetu se da urcit ruznymi metodami a ty se voli s ohledem na material (drevo neni kamen a kamen neni kov). v pripade kovu to zcela trivialni neni, obvykle je to bud velmi ocividne (takze pokud na to koukali odbornici, asi by to uz poznali) a nebo je to dost tezke rozseknout (asi tento pripad). nejhorsi je, kdyz si nekdo mysli, ze metoda resi problem. metoda neresi nic. v rukou neznaleho cloveka je sebelepsi metoda k nicemu.
kazdopadne varuju pred bridily, kteri minci (pokud to mince vubec je) rozvrtaji a stejne nic nezjisti.
chapu, ze tazatel chce lecos udrzet z nejakeho duvodu v tajnosti, musi tim ale pochopit, ze v cim obecnejsi rovine poklada dotaz, tim mene se muze dozvedet. v pripade, ze nezname stav mince a kov, nelze ani rici, zda nadeje existuje ci nikoliv.
myslim, ze tohle vlakno vzniklo uplne zbytecne - kazdy z tech odborniku musi prece znat desitky odborniku jinych, s nimiz je vec mozne konzultovat.

Stredo, ak chces zistit co to je a ci to je Ok, nevyhnes sa tomu, aby si to poskytol viacerym odbornikom, ktori poznaju dalsich znalych ludi, ktori sa tymto veciam venuju a mozno niekto z nich bude schopny rozpoznat nejake analogie a prispiet k zodpovedaniu tvojej otazky. Cim viac ludi sa k tomu vyjadri, tym skor si budes vediet urobit nazor.

ziadna jednostranna minca z 8.-9. st. ma nenapada.
tipujem nejaky import/korist starych Madarov, z jednej strany obrusena za ucelom ziskania nejakeho striebra.
pripadne nejaka aplikacia na odev, konsky postroj, atd..
v tvare mince, ale s mincou to nemusi mat nic spolocne.
stredo:
osobne si myslim, ze vlny robis praveze takymto podivnym tajnostkarstvom.
daj nejake foto, a hotovo.
jacisin76@yahoo.com

Koukám, že toto zajímavé téma mě v listopadu minulo🙂
I v případě, že by šlo nějakou metodou bez pochybností zjistit, jestli je použitý kov starý víc než 1000 let nebo ne, chytřejší padělatel na úrovni může použít skutečně starý kov z té doby (například i zničenou minci, kterou přerazí), takže si nemyslím si, že někdo má metody (byť i destruktivní, což je v případě pravého předmětu docela na houby) a prostředky, aby šlo něco takového tvrdit s naprostou jistotou.
Pokud vím, konsens odborníků je takový, že v období Velkomoravské říše žádné mince ražené panovníky tohoto státu neexistovaly, ne snad proto, že by to nebylo v jejich technických možnostech, ale zkrátka to asi až tolik nepotřebovali (kvetl bartr a když už chtěli obchodovat s kovy, měli hřivny), takže pokud mi někdo začne tvrdit, že našel platidlo z té doby, notabene jednostranné, je nesrovnatelně vyšší pravděpodobnost, že kecá, případně někomu naletěl, než že má pravdu🙂

No pokud by to bylo deváté století v ČR a SR, tak jiný vyspělejší státní útvar, kromě Velké Moravy, případně knížectví z kterých vznikla, nepřichází v úvahu🙂 A pokud by šlo o minci zavlečenou sem obchodem odjinud, tak nechápu, proč se s tím potom dělají tajnosti a není tu fotka, to trochu nedává logiku 😉

také mne toto téma minulo. Nevím jak to Stredo vyřešil, nebo jestli to stále řeší. Obecně lze k tomu co má, bez fotek říct asi toto: např. i v 10. století existují jednostranné brakteátové ražby, takže nic jednostranného není nemožné. Pokud by se ale mělo jednat o období Velké Moravy a nález z lokality, kde se Velká Morava předpokládá a mělo by jít o lokální ražbu, pak je třeba pamatovat na to, že by na tuto ražbu měl být vliv zejména byzantský a tedy by asi šlo o napodobeninu solidu nebo jeho dílu. To byl např. problém Hankova falza a jeho PEGNAZE, který vycházel z mincovnictví keltského.
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.