Moderátoři: dejvy, pavlinka, smith, regula_jan
Už jsem to sem jednou dával (viz příspěvek č. 3), ale proč to znovu nepřipomenout... jsou tam i zásilky podané na brněnském nádražním poštovním úřadě Brünn Bahnhof/Brno nádraží ...
POŠTOVNÍ HISTORIE BRNA DO ROKU 1875
Originální název exponátu: POSTAL HISTORY OF BRÜNN UP TO 1875
Majitel (autor) exponátu: Hans van Dooremalen, Rijen, Nizozemsko
a dá se najít zde:
http://www.exponet.info/exhibit.php?exhibit_ID=1387&lng=CZ
Tak příště to vezmeme popořadě... projdeme se staletím, od roku 1848, razítko po razítku, ukážeme si dopisy s těmito razítky...však už to znáte, když jsme si povídali o hlavním brněnském poštovním úřadě ...😃
Vaše příspěvky jsou úžasné, radost je číst a studovat.
Z našeho vyprávění už víme, že v roce 1839 byla všem poštovním úřadům uložena povinnost, aby razítka byla opatřena údajem dne a měsíce přijetí zásilky...
Takové bylo o deset let později i to první denní razítko brněnské nádražní expedice Brünn Bahnhof. Je to dvoukruhové razítko, průměr 22 mm, nahoře v mezikruží je antikvou text „BAHNHOF“ a dole „BRÜNN“, uprostřed vnitřního kruhu je nastavitelné datování ve zlomku – den/měsíc.
Obrázky:
Toto denní razítko je velmi vzácně doloženo už na dopisech z tzv. „předznámkového období“ (otisky v modré (!) nebo dokonce zelené (!) barvě). Já takový dopis bohužel, ve své sbírce žádný takový dopis nemám. Vy je ale můžete vidět na stránkách exponátu POŠTOVNÍ HISTORIE BRNA DO ROKU 1875 (POSTAL HISTORY OF BRÜNN UP TO 1875) od Hanse van Dooremalena z Nizozemska, o kterém se zmiňuji v příspěvku č. 402.
Stačí si rozkliknout odkaz ...
Zastavím se u těch barev otisků razítek. Modrá.... zelená ... jak jsme si dříve ukázali už na celistvostech z hlavního brněnského úřadu Brünn, že to nebylo tehdá (myslím v předznámkovém období) nic zas tak zvláštního.
Pak se ale v roce 1850 objevily v poštovním provozu na našem území první poštovní známky ...
Naprosto mimořádný dopis z roku 1850 má ve své ze sbírce pan Jan Klim z Brna, s jehož svolením ho zde mohu otisknout. Jeho výjimečnost (pro mě) spočívá v tom, že je to nejstarší dopis ofrankovaný známkami, co z historie brněnského nádražního poštovního úřadu znám, a pro vás všechny ostatní především tím, že známky jsou znehodnoceny také ještě modrým (!) otiskem denního razítka „BRÜNN BAHNHOF a pak především datem oražení!
Obrázky:
Proč detail?
Datum 7.6. , které je na tomto denním razítku nastaveno, totiž je posledním dnem, kdy bylo povoleno na poštovních úřadech používat modrou barvu k orážení. Modrý otisk razítka byl totiž na poštovních zásilkách nevýrazný a navíc se na nejdražších modrých 9 krejcarových známkách z první série úplně ztrácel. Známky se tak po odlepení mohly - ke škodě pošty - použít znovu.
Sami vidíte, jak je na známkách toto razítko špatně čitelné...
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.