Moderátoři: smith, Koniáš

sandman

Uživatel
#41 - 21. 8. 2023, 20:04

Ačkoliv vím o písku mnohé, jeho fotografování jde mimo mne. Nemám na to technické a ani časové možnosti. Nicméně na Facebooku se dají najít krásné obrázky písku od různých sběratelů a pokud vím, tak i rádi poskytnou informace, jak na to a s čím... Ve svých prvních příspěvcích jsem napsal odkazy na různá fóra, která se věnují písku a jeho sbírání, prohlédněte si je a určitě najdete někoho, kdo vám poradí. Zkuste třeba "Sand Collectors United" nebo "Sand Swappers Only" nebo "Sandsammler". sandman

Guldiner

Moderátor
#42 - 21. 8. 2023, 20:16

Až nyní jsem si všiml tohohle vlákna,sandman klobouk dolů , nádherná sbírka včetně komentářů..
Zajímalo by mne od kud seš , všiml jsem si fotografií tabulí Písečná, Písek, což je na Jablunkovsku kde jsem vyrůstal...

Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com

sandman

Uživatel
#43 - 28. 8. 2023, 21:25

Trochu teď cestuji (a při tom pochopitelně nezapomínám na písek), proto reaguji později. Přiznávám, že poslední dobou nemám moc času sem něco psát, nicméně jsem velmi rád, že si někdo opět všimnul tohoto tématu. O písku se totiž dá napsat plno zajímavostí. Nějaké povídání mám zhruba připravené, tak doufám, že to sem brzo napíšu... A co se týká otázky, odkud jsem. Narozen na Slovensku, v současnosti žijící ve středních Čechách. Jablunkovsko jsem navštívil několikrát a je tam nádherně. Stejně jako na jiných místech v Česku nebo na Slovensku, v Evropě nebo na jiném kontinentu. Na světě je plno krásných míst! sandman

sandman

Uživatel
#44 - 6. 11. 2023, 17:32

Výměna písku s jiným sběratelem? Jak s kterým...
Letos v únoru jsem našel na FB jednu sběratelku z Kanady, měla docela zajímavé vzorky na výměnu. Deset let jsem žádné výměny s Amerikou nedělal, tak jsem si řekl, že to opět zkusím. Vyměnili jsme si seznamy, oba si vybrali a každý poslal tomu druhému balíček se vzorky. Ona můj balíček dostala první a já si pro ten její šel na poštu za pár dní. Když úřednice balíček přinášela, zahlédl jsem na něm nálepku "Doplatné". Tehdy jsem začal tušit problém... Úřednice zkontrolovala můj OP a pak povídá: "Doplatíte 120 Kč." Já na to: "Ani náhodou, to je dárek!" "V tom případě vám ten balíček nemůžu vydat" povídá ona. Říkám: "OK, pošlete to zpátky odesilateli!" a docela naštvaný jsem šel domů. Na ty písky jsem se fakt těšil, ale nikdy jsem za písek na poště neplatil a ani v budoucnu to nehodlám dělat...
V českých celních pravidlech je, že zboží do hodnoty 45€ je od cla osvobozeno (proto sběratelé písku na svoje balíčky uvádějí, že jde o mineralogické vzorky s nulovou hodnotou). Napadlo mě, že sběratelka z Kanady možná omylem udala nějakou cenu balíčku, tak jsem jí ještě ten večer napsal mail. Odpověděla mi, že kanadské předpisy neumožňují udat cenu 0$. Minimum je prý 1$. A když prý vrátím balíček zpět, tak bude muset znovu platit poštovné... Takže ona napsala cenu balíčku 1$ a já mám zaplatit více jak sedminásobek jeho hodnoty??? Přemýšlel jsem o tom a odepsal jí, že tedy udělám výjimku, zajdu znovu na poštu, zaplatím to "clo" a pak si budu stěžovat. Druhý den byla sobota a já byl na poště hned po otevření. Bohužel, balíček už byl odeslán zpět... A (jiná) úřednice mi řekla, že za každou (!) zásilku z Ameriky se něco platí...! Šílené, nespravedlivé, nelogické, hnusné! Každopádně sběratelce jsem napsal, že její balíček je na cestě zpět, že už jsem to nestihl. Také jsem jí napsal, že nemá povinnost něco platit, nemůže přece vědět, že někdo balíček odmítne převzít. A zmínil jsem se, že tato "výměna" je bohužel příčinou, že přerušuji na neurčito jakoukoliv výměnu s Amerikou. A moje vzorky mi nemusí vracet, ať si je nechá jako památku na jednoho zásadového sběratele z Evropy. Svoje poštovné do Kanady (692 Kč) považuji za "ztracenou investici".
Shodou okolností jsem několik dní poté zjistil na jednom FB fóru, že více lidí z EU má problémy s celníky, když jim přijde zásilka z Ameriky. Někdo musel zaplatit clo 20€, jiný to také odmítl a poslal zpět. Jsou to prý nějaké "nové speciální předpisy"... sandman

sandman

Uživatel
#45 - 17. 12. 2023, 09:17

Písek a umění, to snad nemůže jít dohromady... Člověk je ale tvor tvořivý a dokáže s pískem dělat velmi rozličné umění. V několika následujících příspěvcích bych vám to chtěl ukázat.
Andres Amador žije v San Franciscu a před pár lety o něm vyšel článek. Vytváří pravděpodobně největší umění s pomocí písku, obrazce na plážích, velké zhruba 150 x 90 metrů. V roce 2004 dostal nápad vytvořit na písku něco podobného jako jsou obrazce v obilí. Jeho díla existují jen určitou dobu, dokud je nevymaže příliv. Proto nejraději pracuje v době úplňku, tehdy je příliv nejmenší a má na práci více času. A když to náhodou nestihne, nic se neděje. Pobyt na čerstvém vzduchu a slunci mu tu ztrátu vynahradí.
Pracuje se zahradními hráběmi a vodou (kvůli barevnému kontrastu). Inspiraci pro svá krásná díla hledá v přírodě. Návrh si nakreslí na papír nebo do počítače, aby měl nějaké vodítko při práci. Někdy mu se složitějšími vzory pomáhají i přátelé. Vytvořil už přes stovku obrazců a několikrát i pomohl při prosbách o ruku (zakomponoval do obrazce slova "Vezmeš si mě?"). Své výtvory si po dokončení vyfotí a potom je prodává jako obrazy nebo pohlednice. Kdo má zájem, může se více dozvědět na jeho stránkách: andresamadorarts.smugmug.com

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

sandman

Uživatel
#46 - 25. 12. 2023, 08:14

Sochy z písku už viděl pravděpodobně každý. Minimálně na obrázku. Malé nebo velké hrady, které staví děti na plážích, do této skupiny vlastně také patří. Základ tvoří písek o určité vlhkosti a zhutnění, aby se výsledný výtvor nesesypal. Kdyby se tomu někdo chtěl věnovat profesionálně, tak si může objednat a absolvovat kurz tvoření písečných soch na stránkách beachsandsculptures. com
V několika českých městech se pořádají výstavy soch z písku. Nejznámější jsou ve městech Písek, Lednice, Pustevny, Rožnov pod Radhoštěm. V suchozemských podmínkách se používá speciální jemný písek, který se udusává v bednění, aby bylo z čeho "sochat". Někdy se stane, že rozpracovaná socha "sjede" a pak je třeba operativně změnit zamýšlené dílo. Na tyto akce se sjíždí sochaři z několika zemí. A například na Pustevnách si sochaření z písku zkouší i ti, kteří zde v zimě vytvářejí ledové sochy.
A nakonec jedna zajímavost. I příroda vytváří svá díla z písku. Napište do Googlu jméno fotografa přírody Joshua Nowicki a v jeho galerii fotek najdete zmrzlé písečné skulptury, které vytváří vítr na Michiganském jezeře. Jednu z jeho fotek přikládám.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

sandman

Uživatel
#47 - 31. 12. 2023, 09:36

Lidé se naučili žít i v pouštních oblastech. Domorodí obyvatelé Austrálie, Aboridžinci, jsou toho krásným příkladem. A jejich umění je plné odkazů na předky a okolní přírodu. Typické jsou skalní malby na místech zasvěcených duchům předků.
Na prvním obrázku je obrazec na pláži vytvořený Aboridžinci. A stejně jako obrazec v poušti (druhý obrázek) vydrží jen tak dlouho, než ho přírodní živly navrátí zpět zemi.
Novodobé vytváření obrazců, tzv. Aboriginal Sand Painting je týmovou záležitostí, kdy i několik umělců tvoří za účasti publika. Inspirací jsou domorodé tradice a při práci je vysvětlován význam jednotlivých vzorů. Zároveň se publiku zprostředkovává domorodá znalost cyklických prvků přírody. Tyto obrazce jsou typické kuličkami barevného písku, případně jílu. Někdo používá pouze přírodní písky, někdo i barvené.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

caffe

Uživatel
#48 - 31. 12. 2023, 12:28
Mně to jako "nevinný koníček" nepřijde. Když si představím, že si každý z pláže odveze toto, + cca 10x tolik na výměnu - protože jak psal Sandman, písek se neprodává, ale pouze vyměnňuje -, jímá mne děs 😞

Myslíš si, že sběratelů písku je na světě tolik, aby to zlikvidovalo nějakou pláž??

sandman

Uživatel
#49 - 7. 1. 2024, 09:22

Navahové jsou jedním z mnoha domorodých kmenů Ameriky. Žijí v jihozápadní části USA. Písek, barvený přírodními barvivy je používán při léčebných obřadech, při kterých se prosí o pomoc bohů pro dobrou sklizeň a léčbu nemocných.
Tyto pískové malby, zvané někdy i suché malby se v jazyce Navahů nazývají "místa, kde bohové přicházejí a odcházejí". Zobrazují mystické postavy, zvířata a symboly, které jsou v tradici Navahů oblíbené po staletí. Každá malba vypráví příběh z navažské mytologie nebo legendární vize předků nebo tance a zpěvy prováděné při rituálech. Malby jsou jen částí obřadu. Konkrétní malba se vybírá ke konkrétnímu zpěvu a k určitým rituálním úkonům. Po ukončení obřadu se písek rituálně "smete". Navahové vytváří i klasické obrazy na zeď.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

sandman

Uživatel
#50 - 14. 1. 2024, 08:23

Tibetské pískové mandaly jsou umělecká díla, která se tvoří při budhistickém léčebném rituálu. Slouží k podpoře léčby, míru a duchovní očisty pro ty, kdo je vytváří i pro ty, kdo si je prohlíží. Mandala sestává obvykle z kruhů, ale mohou to být i čtverce nebo obdélníky. V budhistických dílech se nejprve objevovaly na plátnech, jako nástěnné malby a na sochách jakožto ústřední body chrámů po stovky let. Tvorba pískových mandal se začala praktikovat relativně nedávno.
Mniši si sami nasbírají bílý písek a následně ho obarví. Barvy jsou důležité, každá představuje určitý symbol. Mandala znamená v sankrstu "kruh" a je to geometrický obraz, představující vesmír. Účelem mandaly je vytvoření, aby poté byla zcela zničena a nezanechala žádnou stopu. Symbolizuje pomíjivost existence a budhistickou hodnotu nepřipoutanosti. Mandala se "maže" od krajů ke středu a písek se pak vrací do přírody, většinou do řeky. Na You Tube lze najít videa, v kterých je zobrazen celý proces vytváření mandaly.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.