Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Obrácené hřebenové zoubkování

Vykupminci.cz
Numisargo

Obrácené hřebenové zoubkování

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím, poraďte jak bezpečně rozeznat obrácené hřebenové zoubkování, např. u Londýnského vydání 1945.
Moderátor
Nejjednodušší je to u známek s horním a dolním okrajem; u ostatních už záleží na pravidelnosti posunu hřebenu.
Registrovaný uživatel
Využiji tohoto vlákna, je pro laika reálné poznat HZ u vnitřních kusů?

a ještě poznámku, už jsem se na to ptal,
proč program otáčí fotky?
přikládám scren obrazovky svého počítače, kde je normálně, vložením fotky se někdy otočí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
koolabs napsal
Využiji tohoto vlákna, je pro laika reálné poznat HZ u vnitřních kusů?

Někdy jo. :)
Registrovaný uživatel
děkuji za odpověd.
A mohl by jste napsat v tomto případě co je myšleno odpovědí "někdy" ?
Pokud je k tomu zapotřebí mohu vyfotit zoubky ve velkém rozlišení.
Registrovaný uživatel
Podle polohy perforačních otvorů po každém jednotlivém úderu při hřebenové perforaci. Na některých známkách se může objevit například "prodloužený hřeben", potom lze snadno určit směr. U našich prvních známek s motivem Hradčan si laik může určit známkové pole podle vydaných příruček a následně zkontrolovat zda rozmístění perforačních otvorů odpovídá známkám z příslušného sloupce při hřebenové perforaci odshora dolů.
Registrovaný uživatel
děkuji,
opravdu si cením informací.
bohužel plně chápu, že
je velmi těžko odpovědět na něco, co se člověk učí léta.
přečetl jsem.si článek pana Beneše z filatelie 2000, ale je to jako by se dítě ve školce dívalo na vestnik ministerstva financí.
u této série ušáků vidím na webu že se jako obrácený hřeben nabízí známka zcela bez okraje, ověřená. tak to jít poznat musi..
u řady těžko rozeznatelných veci na znamkach, třeba vodoznaky NDR koumaci přišly na řadu metod, jak tomu pomocí.

no, budu se pidit a zkoušet.
pokud by někdo měl tuto známku s obráceným hrebenem, poprosil bych zda.li by byla možná fotka.
děkuji za reakce.!
Registrovaný uživatel
Přikládám obrázek OHZ s prodlouženým hřebenem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuji!
Jen pro přesnost, na snímku tedy je známka 1570 HZ postup zdola nahoru.
Známky, které jsem vlepil, tak ilustračně se spodním dílem je HZ shora dolů, tam je to jasné.
U druhé dvouznámky s bočním okrajem je zoubkování totožné, jako u té se spodním dílem, není zde prodloužený hřeben a tudíž ji definuji jak HZ shora dolů.
Upřímně, třeba říkám blbost.
A ten prodloužený hřeben je jediným zřetelným ukazatelem ?
Dík!
Registrovaný uživatel
trochu se v tom topím,
už jsem nemohl opravit text.
na mém vloženém snímku
se spodním dílem by měla být známka
s ohz?
tedy obráceně než jsem psal.
ale ani na jedné z nich nevidím
prodlouzeny hřeben, tak nevím.
Registrovaný uživatel
Hřebenová perforace má přesně daný počet a rozmístění (do tvaru hřebene) perforujících razníků (jehel). Podle toho jak údery na sebe navazují, může se objevit prodloužený hřeben (popřípadě zkrácený hřeben), který poslouží k rozeznání směru perforace. Na mém obrázku je čtyřblok s prodlouženým hřebenem, podle jeho umístění jde o perforaci zdola nahoru. Určitě nemohla vzniknout při perforaci shora dolů. Bohužel, u většiny známek hřebenová perforace funguje bezvadně a nedochází k takovým výrazným posunům, aby šel určit její směr.
Registrovaný uživatel
Děkuji
pro mne to je krok vpřed, pokud u známek objevím prodloužený hřeben v tomto umístění, budu předpokládat že jde o HZ zdola nahoru. Nemusí se to ale objevit.
ještě jednou Vám děkuji za vstřícnost..
Registrovaný uživatel
Ještě k té dvojpásce s perforací v dolních okrajích, určitě nepůjde o OHZ. U hřebenové perforace zdola nahoru musí být jen v horních okrajích archu.
Registrovaný uživatel
jak jsem psal, už se v tom ztrácím.
Co je vlastně pojem obrácené hřebenové zoubkování?
Já jsem vlastně v úvodu hledal v dostupných zdrojích informaci k používaným termínům. V katalozích najdete něco, pak na webech něco dalšího.
Takže ted rozumím, že je standartní HZ a to bud nahoru, nebo dolů a pak je obrácená HZ? Ta je taky nahoru a dolů?
Registrovaný uživatel
U známky Po. 1570 je v katalogu poznámka hřebenová perforace shora dolů. Obrácená hřebenová perforace je potom u této známky zdola nahoru a podle cen je i vzácnější.
Archy se mohly vkládat svisle, vodorovně, shora dolu, zdola nahoru, zleva doprava, zprava doleva, proto je potřeba dohledat informace o způsobu perforace, jaké existují varianty, jak se označují, u konkrétních známek.
Registrovaný uživatel
asi jsem konečně pochopil
bohužel s touto filatelistickou oblastí se setkávám poprvé a proto byly asi mé dotazy hloupé.

U hřebenového zoubkování může být u známky jako základní verze popsáno s hora, z dola, z leva, z prava.
Pokud u danné známky se vyskytlo "obrácené zoubkování" jde o to, že
to je oproti obecné verzi obráceně.

Druhou věc jsem pochopil, že kromě známek s okraji, kde je to jasné mohou být determinanty i v jiných maličkostech, ale abych pravdu řekl, to už bude asi pro můj mírně ementálový mozek vyšší dívči.

V každém případě děkuji, že jsem aspon něco pochopil.
A doufám, že to i nějakému jinému začátečníkovi pomůže a přispěje k zájmu o filatelii ČSSR.

přeji hezký den.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Obrácené hřebenové zoubkování

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1