... dobře tedy, pokud je to dobová napodobenina z kvalitního kovu, tak kdo by v té době měl zájem napodobovat Korvínovi mince? co by tím dotyčný sledoval? vždyť by z toho nic neměl, jedině, že by v emisi lehce snížil obsah stříbra, což by mu vyneslo určitý zisk. jinak by to nedávalo smysl. Jenomže tento denár se jeví opravdu jako kvalitní kus.😉
Mne príde kresba madony úplne v poriadku. Opisy sú veľmi pekne vyrazené puncami. Rovnako pekný je aj erb. Za mňa je minca v poriadku.
Jedine, že by to bola novodobá kópia. Ale to sa z fotky nedá určiť.
Opisy
Av: mATRIE·B·VnGARIEm
Rv: to mi nedáva zmysel
Processed coin catalogs 4.152 Auctions / 35.000 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
To Fiji
A to Ti dáva zmysel že reverz nedáva zmysel? Na oficiálnych razbách sa to nestáva.
To alsrich
Dobové napodobeniny sú v Uhorsku v období volených kráľov relatívne bežné, hlavne v období Ľudovít-Maria z Anjou. Častokrát sú z dobrého striebra. Čo to znamená a čo by z toho výrobca mal?
Napriklad legalizacia čiernej ťažby drahých kovov (ťažba a spracovanie načierno)
To sú samozrejme len dohady, neviem o žiadnej štúdií na danú tému. V každom pripade u danej mince je príliš vela nezrovnalosti s oficiálnymi razbami a spadá do kategórie "dobová napodobenina", teda razba vyhotovená pokútne mimo kráľovské nariadenie na nejakom hrade.
Toť môj pohľad, nemusíte s ním súhlasiť, kľudne sa obráťte na nejakú renomovanú aukčnú sieň pripadne profi odbornikov na Uhorsko, ale myslím že vám povedia to isté.
Fukiwara
Poznám falzá denárov z neskoršieho obdobia (Ľudovít II, Ferdinad I., Ján Zápoľský), ktoré boli razené v peňazokazeckých dielňach na niektorých hradoch na Zemplíne (Boldogkői, Csorbakő,...) a na razbu ktorých si majitelia najímali profesionálnych remeselníkov z košickej mincovne. Preto tie denáre vyzerajú perfektne a dajú sa identifikovať len podľa striebra veľmi nízkej rýdzosti (mincové značky R-A, I-V, 1527 C-ľalia...) Vylúčiť sa nedá nič.
Banská komora a kráľ producentov drahých kovov neskutočne ojebabrávali mincovaním drahých kovov. Poplatok za zmincovanie drahého kovu bol na úrovni 20-25% a k tomu ešte majiteľ nedostal plnú čiastku v kove, ktorý nechal zmincovať alebo dostal mince nižšej kvality a rýdzosti. Tak pri zmincovaní zlata dostával majiteľ časť vyplatenú v striebre, a pri zmincovaní striebra nedostával len toliare, ale aj nízke nominály.
To samozrejme viedlo k "alternatívnej" výrobe, ktorá nemusela byť nutne ošidená, pretože výrobca na nej zarobil tak, či tak. Aj keď s jedlom rastie chuť a nakoniec sa šidilo všade.
Z fotky viem povedať len jedno - je to zaujímavá minca a ja mám rád zaujímavé mince.😉
Processed coin catalogs 4.152 Auctions / 35.000 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
pěkně napsané.😉
každopádně, za mě sa v Horních Uhrách nejvíc falšovalo v 50.-70. letech 15.století, kdy Bratříci v Pováží a na východě ovládali strategické místa a tam ty postříbřené a pocínované drobáky rúbali ve velkém, až sa od kovadlin kúřilo. 😃
Je to veľmi zaujímavá téma na prieniku baníctva a mincovnictva oboje mojestdcovky.
Zaslúžila by si viac pozornosti.
Fiji: Výskyt dobových napodobenín na Zempline dáva zmysel. Oblasť ktorá nebola pod kontrolou centralizovanej vlády a zároveň s výskytmi ložísk drahych kovov. Oboje faktory ktoré si pýtajú razbu načierno.
O to zaujimavejší bude príbeh tejto mince, v období najvyššej centralizácie kráľovskej moci na sklonku vlády Mateja Korvína.
Rozmyšľal som či nemal rezač za predlohu Košický denár, akurát nedisponoval ľaliou a tak tam šupol obyčajný krížik.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.