Moderátoři: smith
Příspěvky: 46
Zaregistrován
10. 9. 2009
tenzor: No, abych řekl pravdu, nevím...Teoreticky by to mohlo poškodit i stříbro, konec konců i ryzí stříbro se rozpouští v kyselině dusičné dost dobře a rychle. Jak to ale bude v praxi, to si fakt netroufnu tvrdit, bohužel stříbrného jsem u toho celuloidu nic neměl:) Každopádně v suchu by to mělo být celkem bezpečné, ale já osobně bych to asi stejně odlakoval. Předně budu mít jistotu, a za další, mě se stejně lakované nelíbí:) Ono to celé funguje tak, že se musí na povrchu kovu (t.j. pod lakem) potkat nitroxyskupina, voda a kov. Výhoda je, že ten lak je celkem kompaktní a hydrofobní, takže je to asi celé limitované právě rychlostí průniku vody vrstvou laku. Nicméně, čím více té vody pronikne a zreaguje, tím rychleji pak proniká další voda (pač z nitrocelulozy vzniká celuloza, která má k vodě afinitu a propouští ji rychleji, navíc tou reakcí vznikají v laku póry a praskliny)
Určitě si nemyslím, že když to bude v běžném bytě, že by člověk po měsících pozoroval nějakou větší změnu, podle mě ani po letech ne, ale prostě mě by to zneklidňovalo, mít vzácnou minci ošetřenou něčím, co s ní může potenciálně reagovat. Ale kdyby ses rozhodl ji nechat nalakovanou, určitě by riziko poškození ještě víc snížilo potření parafinovým olejem nebo něčím podobným.
A ještě zdůrazňuju, že se to týká jen nitrocelulozových laků, pokud je tam jiný polymer tak by to mělo být téměř bez rizika.
Příspěvky: 80
Zaregistrován
21. 12. 2012
mám nějakou šanci jako začátečník poznat jestli je mince lakovaná?
Příspěvky: 1 852
Zaregistrován
26. 8. 2012
Zdravím..
Má zde prosím někdo skutečnou praktickou zkušenost se šetrným odstraněním zaponového laku z ag.mince o vyšší ryzosti(.900)?
Děkuji.
Příspěvky: 12 919
Zaregistrován
16. 2. 2008
Osobní zkušenost nemám ale mělo by to jít acetonem. Doporučuji čistý aceton z lekárny, ne z drogérie.Ten mincím nijak neškodí.
Příspěvky: 2 392
Zaregistrován
27. 12. 2010
Chytrá kniha praví:
napsal/a:
Starší z metod spočívá v potažení mince ochrannou vrstvičkou transparentního laku. Používáme výhradně lak určený k ochraně kovů, jehož obchodní název je Lak nitrocelulózový zaponovaný na kov C 1005. Tento lak však musíme vydatně naředit ředidlem C 6000.
napsal/a:
Výhoda této konzervační metody spočívá především v snadném odstranění naneseného laku ponořením do příslušného ředidla, když potřebujeme z jakéhokoliv důvodu minci odkonzervovat.
Jedna dvě, Baba jde. Jde si Jaga pro tebe.
Příspěvky: 12 919
Zaregistrován
16. 2. 2008
To není kniha chytrá nýbrž blbá 🙄
Příspěvky: 2 122
Zaregistrován
27. 9. 2015
...pánové půl roku ve včelím medu.....nebo měsíc ,sami uvidíte jak to pokračuje a kdy vyndat😉 😃
Příspěvky: 1 852
Zaregistrován
26. 8. 2012
Tak nevím ramiresi jestli si neděláš pr..l...😲
Fakt,nebo kecáš?Nerad bych byl za vola který bude půl roku chodit čumět na tolar v medu...🙂
Asi nejprve ale zkusím radu turtleho..
Příspěvky: 2 392
Zaregistrován
27. 12. 2010
Inu ramires je bohatý člověk. Letošní med (květový) - 1kg - od včelařky začíná na 180Kč.
Jedna dvě, Baba jde. Jde si Jaga pro tebe.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.