Moderátoři: smith, Misak33, tenzor

tocomabyt

Uživatel
#321 - 12. 6. 2012, 01:43

ono zalezi na tom ci lad kupujes (vo velkom) u eskymaka a rozpustis ho na sahare.
alebo naopak.

jacisin76@yahoo.com

tenzor

Moderátor
#322 - 12. 6. 2012, 09:32

Ta "prostá" kolečka (jako je to na té fotce vlevo dole), která se občas prodávají jako předmincovní platidla bývají na sálových aukcích tak za 20 EUR (mimochodem zařazení do platidel je podle nějaké literatury, takže i když je to možná špatný pohled, někdo se tím odborně zajímal a došel k tomuto názoru - je škoda, že Freki nedal odkaz na literaturu, kterou napsal k tomuto tématu on 😉 ). Předpokládám, že talismany, jak je nazýváte, se středovou částí budou dražší a také je jasné, že někdo kdo tohle kope po kilech, klidně půjde pod cenu. Ale samozřejmě padělat tohle dá mnohem menší práci než mince a pokud bývá cena i v řádu tisíců, tak by byli padělatelé hloupí, aby to nezkoušeli.
Jinak musím potvrdit to, co píše Tovy - to co se dá sehnat v zahraničí legálně dejme tomu do 10 000, je tady bráno jako artefakt nesmírné ceny a ještě vás navíc můžou zavřít, když s tím budete obchodovat.

korunka

Uživatel
#323 - 12. 6. 2012, 12:06

..no talismany/amulety to nenazýváme jen my, ale i leteratura (u těch zdobených). Bohužel pojem předmincovní platidlo je dost problematický už z toho důvodu, že fungoval směnný obchod, takže se prakticky směnilo vše, i věci denní potřeby, natož bronz či měď v jakékoliv podobě. Takže s tím na jednu stranu lze souhlasit.
K těm hladkým kroužkům, protože se používaly na postroje koní až do současnosti, nejenže je jich po pilích hodně, ale jsou i špatně datovatelné. Je to i důvod, proč si myslím, že i staré kultury je mohly používat stejně. Ty amulety měly kultovní význam, i u nich to literatura uvádí, ale problém bude nejspíš v tom, že právě každá jejich význam vykládá jinak a bohužel přesně o tom archeologie je- o pohledech každého historika. Takže se pak nelze divit, že vládne taková nejistota. To "předmincovní platidlo" se ujalo nejvíce, proto to se to vyskytuje i na aukcích. Pokud se tím ale někdo zabýval opravdu podrobně a konkrétně těmi hladkými kroužky a amulety, určitě bych také uvítala název knihy, ráda pořídím a přečtu.

highlander1

Uživatel
#324 - 12. 6. 2012, 20:56

Korunko,určitě bych si ji také rád přečetl ale fakt nevím,že něco takového existuje,možná nějaká studie a nebo seminárka.Nicméně nedatovatelných kroužků se objevují kvanta a dá se uvažovat pouze při hromadném nálezu a nebo alespoň na odpovídajícím místě o jejich stáří. Kroužky s nálitky a ,,Taranisova,, kolečka to je jiná mísa ale určitě jich na našem území není tolik.
V archeo sbornících a v mnoho knihách je jich popsáno dost a v rozmanitých tvarech.Dokonce si je pár lidí spletlo i s kolečkem z pendlovek 😉 Jen ty zoubky mají jiný tvar.Až pojedu na chatu vezmu Ti nějaké čtivo 😉

krokodill

Uživatel
#325 - 12. 6. 2012, 23:07

Nj, znám asi dva lidi, co na krku nosí Taranisův amulet - kolečko s nálitky, podobné jako je to prázdné spodní levé kolečko v příspěvku 329 tady na stránce nahoře...

highlander1

Uživatel
#326 - 12. 6. 2012, 23:20

nojo ale ty jsou právě z těch pendlovek 😎 😉

krokodill

Uživatel
#327 - 12. 6. 2012, 23:27

😁 😁 😁

korunka

Uživatel
#328 - 13. 6. 2012, 09:40

highlander1- ano, určiě se stav, popovídáme 😉

Tovy

Uživatel
#329 - 14. 6. 2012, 15:27

Muzete mi prosim nekdo odhadnout cenu tehle ulomku jako celku? Dik!

PS: Na odhady jsou jina fora, ale sem se to vice hodi, tak snad je to ok.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Dracek

Uživatel
#330 - 14. 6. 2012, 15:44

cca 1000Kč za vše(já bych to nedal, ale nabízet jsem to viděl)

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.