Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

Diwous

Uživatel
#3421 - 3. 7. 2018, 21:43

To je divny, je to fotka co jsem si stahl. Jsem zrovna u rybnika na chate takze mam jen iphone a z toho to bohuzel nevykoumam.

oliver

Profilový obrázek
Moderátor
#3422 - 4. 7. 2018, 12:32

blbne to tu na sberateli uz delsi dobu ve vice sekcich, nejen zde. nektere fotky nelze otevrit zvetsene, bohuzel. neresil jsem, v cem je problem. uplne si umim predstavit, ze je to treba nejaka blbustka stylu .jpg a .jpeg apod.

misak 72

Uživatel
#3423 - 30. 7. 2018, 17:20

Ahoj , jsem začátečník a je to můj první groš. Mohli byste prosím napsat blíž k tomuto groši , váha 3,61.Jestli mohu poprosit nějakou odbornou literaturu nebo na webu, Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

jacx

Moderátor
#3424 - 30. 7. 2018, 18:22

pražský groš Jana Lucemburského, varianta Castelin VI. 36 - velmi pravděpodobně
ražený v Kutné Hoře v letech 1327 - 1340 (dle Castelina)

  • není patrné rozdělovací znaménko na líci mezi slovy GRATIA a REX, proto to "velmi pravděpodobně" (ale téměř jistě to tak bude)
    určuje se dle Castelina - Karel Castelin: O chronologii pražských grošů Jana Lucemburského, Numismatický sborník VI., 1960
    Pintou částečně opravená tabulka (i když stále s určitými chybami) této chronologie byla prezentována i zde na fóru
    https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/urcovani-typu-grosu_post_-16525#post16525

___

Uživatel
#3425 - 3. 9. 2018, 19:37

Dostal som sa tu cca po 50. stranu a už na to nemám nervy, tak sa spýtam na rovinu. 🙂 Mám len Pintovu tabuľku, tak otázka bude možno trochu laická. Jednotlivé typy a varianty sa myslím, že rozlišujú podľa tvaru leva a rozdeľovacích znamienok.
Rozlišujú sa tu aj typy koruniek (napr. vysoká, široká atď.)?

petr1596

Uživatel
#3426 - 3. 9. 2018, 20:03

Ahoj, a mluvíš o groších Jana nebo Karla?

jacx

Moderátor
#3427 - 3. 9. 2018, 20:03

"Pintova tabulka" (Ke Castelinově tabulce chronologie pražských grošů Jana Lucemburského. Numismatické listy 58, 2003) je tabulka, ve které se Pinta pokusil opravit chyby vzniklé (z různých důvodů) v tabulce chronologie pražských grošů Jana vytvořené Castelinem a vydané v NS VI. 1960 (viz výše příspěvek #3424) - ovšem ne zcela dokonale se to podařilo a hodně chyb tam stále zůstalo

Castelin (a tím pádem ani Pinta) v této tabulce chronologie žádné typy lva ani koruny nerozlišuje a jednotlivé varianty (1 - 47) rozlišuje podle rozdělovacích znamének a řadí je do chronologických skupin I. - VIII.

4 typy lva a 3 typy korun popisuje Hána ve své práci:
Hána J.: Úvahy o typologii a chronologii pražských grošů Jana Lucemburského, Numismatický sborník 22, 2007

komplexně byla tabulka s určením typu lva a zároveň i variant dle rozdělovacích znamének (a také s opravením starých chyb a s doplněním později (či zcela nově) popsaných variant) prezentována pouze jako ústní sdělení na konferenci:
Cihlář - Richtera. Nová revize Castelinovy tabulky pražských grošů Jana Lucemburského. Konference Peníze v proměnách času IX. Valtice, Czech Republic, 30th September - 3rd October 2013. In Peníze v proměnách času IX. - Nové výsledky numismatických výzkumů

snad jsem to napsal srozumitelně 😉

kacuro

Uživatel
#3428 - 3. 9. 2018, 20:11

Srozumitelně jsi to určitě napsal, čemu ale nerozumím, je to, že jsi ještě nevydal novou typologii dle výsledků svého bádání 😞 Předpokládám, že moc novinek se zde už neobjeví, nové typy lva či koruny nejspíš těžko, rozdělovací znaménka jsou součástí opisu, takže opisové varianty se dají v případě potřeby doplňovat průběžně. V čem je tedy problém?

jacx

Moderátor
#3429 - 3. 9. 2018, 20:19

kacuro: odpověď nechám opět pro ústní sdělení

oliver

Profilový obrázek
Moderátor
#3430 - 3. 9. 2018, 20:19

😁 😁 😁 kacuro, asi stejny, jako Tve sepisovani clanku k vyroci pobocky 😉

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.