Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

OtravnyKomar

Uživatel
#3741 - 31. 10. 2021, 17:39

Vidím to stejně. Každopádně moc pěkná mutace. Určit to asi nepůjde když chybí znaménka že?

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

jacx

Moderátor
#3742 - 31. 10. 2021, 19:58

podle mě je to Castelin IV.25
na líci vidím vnitřní křížek ve vnitřním lícním opisu a vnější křížek mezi REX a BOEMIE, trojlist mezi GRATIA a REX je jasně patrný
na rubu je vidět také celé rozdělovací znaménko - čtyři kuličky (kroužky) uspořádané do kosočtverce
lev i rubní značka odpovídají dané variantě

OtravnyKomar

Uživatel
#3743 - 31. 10. 2021, 23:32

Dikes, ja tam teda vidim uplny prd mimo toho trojlistku mezi gratia rex

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

jacx

Moderátor
#3744 - 1. 11. 2021, 00:43

viděl bych to takto:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

OtravnyKomar

Uživatel
#3745 - 1. 11. 2021, 08:26

jeste jednou diky, ted kdyz uz vim co kde hledat, je to zretelnejsi :-)

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

Wonka64

Uživatel
#3746 - 7. 11. 2021, 13:34

Zdravím, přátelé...
Jenom dotaz jestli jsem správně určil.
Castelin VII / 37 ???

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

ALEXLEO

Uživatel
#3747 - 23. 11. 2021, 18:39

Dobrý den všem! Nedávno jsem narazil na minci od Jana L., ale je pro mě těžké určit její typ. Myslím, že by to mohl být Cast. III / 12. Pomozte mi prosím správně určit typ této mince.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Vivec

Uživatel
#3748 - 23. 11. 2021, 19:23

Podle nové revize Cast. tabulky bych jej určil jako III/17, i když tuto variantu autoři považují za nejistou, ale nevím zda už nejsou nové poznatky.

ALEXLEO

Uživatel
#3749 - 23. 11. 2021, 20:45

Také jsem viděl, že tato možnost byla pochybná, protože možnost 12 se mi zdála pravděpodobně nejbližší)) díky za pozornost, kterou jste tomuto problému věnovali

jacx

Moderátor
#3750 - 23. 11. 2021, 23:15

Ohledně var. III.17 skutečně dosud žádné nové informace nebyly.

Tento groš se rubním rozdělovacím znaménkem ze všeho nejvíce podobá tomu, jak má Castelin zakreslené rubní rozdělovací znaménko u var. III.17 = čtyři kroužky do cca kosočtverce.

Stejně vypadající znaménko se vyskytuje ještě u:
var. V.27 - u té ho má Castelin i stejně zakreslené - tato varianta má ale jiný typ lva - 2. typ
a
var. IV./25 - zde ho má Castelin jinak zakreslené a je zde lev - 2. typ

tento groš má lva 3. typu - podobně jako varianty III. 12,13,16 a III.14,15

U varianty III. 12,13,16 je rubní rozdělovací znaménko stejného tvaru jako na líci mezi GRATIA a REX (čtyřlistá kytička)

Tento groš je sice na rubu stižen dost výrazným dvojrázem s posunutím, ale přesto to vypadá, že se rubní znaménko tomu na líci mezi GRATIA a REX nepodobá a naopak se podobá znaménku u var. V.27 a IV.25.

Takže: velmi pravděpodobně tento groš je variantou Castelin III.17

Což je varianta od dob Castelina zřejmě nepozorovaná (aspoň mnou a mně dostupnými prameny).
Castelin tuto variantu znal pouze jako 1 exemplář z nálezu Morkovice, který již bohužel dostupný není.

ALEXLEO - mohu poprosit o lepší fotografie a metrologii. Díky

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.