Příspěvky: 3
Zaregistrován
6. 12. 2013
Zdravím vás všechny.:-) Prosím vás jestli by jste někdo nebyl tak ochotný a poradil mi kde a jak začít kdyz mám už pár mincí.Sice ne moc ale jsou po dědovy musím říct že mě to z hodiny na hodinu hrozně chytlo :-).Díky za odpověd ..
Příspěvky: 8 799
Zaregistrován
7. 10. 2006
Stručně řečeno:
- rozhodnout se, které období sbírat (ať už podle preference určitého historického období nebo podle finančních možností)
- pořídit si dostupnou liteaturu (knihy, typologické katalogy, numis. časopisy a sborníky, historické knihy k vybranému odbobí ...) a studovat a studovat ...
- pořídit si nebo na internetu prolistovat aukční katalogy, udělat si přehled v cenových relacích mincí vybraného období
- rozhodnout se, jakým systémem sbírku budovat (jedna mince od každého panovníka, jedna mince od každého nominálu jednotlivého panovníka, po ročnících, všechny typy i varianty včetně opisových ... možností je mnoho, ale ze začátku je lepší postupovat od jednodušíího schématu a postupně se zaměřovat podrobněji)
- začít si pořizovat mince nákupem v kamenných prodejnách, na aukcích nebo i zde na fóru se mince dají koupit ... (ideální by bylo začít sbírat mince až po mnoha měsících studia té literatury a katalogů, ale chápu, že to nikdo nevydrží ... )
Příspěvky: 8 270
Zaregistrován
12. 1. 2010
A jake mince to jsou? Nerad bych byl spatny prorok, ale vetsinou "par minci v krabicce po dedovi" znamena v pripade vazneho zajmu o numismatiku "schovam si to kvuli pamatce na dedu, ale budu sbirat neco jineho a hlavne uplne jinak"🙂
Příspěvky: 8 799
Zaregistrován
7. 10. 2006
Aby to nebyly jen nějaké pamětní mince Československa. Otčím mé přítelkyně mi kdysi nadšeně chtěl ukázat své album mincí, vytáhl ho kdoví odkud, celé to bylo zaprášené, mince mastné a špinavé a vše jen pamětní stříbrné mince, ke všemu ještě každá snad v deseti kusech😃 Tak jsem mu řekl, ať to zase vrátí tam, kde to vzal😃
Příspěvky: 3
Zaregistrován
6. 12. 2013
No nejspis mate pravdu s tim ze jeste hodne vedomosti musim pochytat a i kdyz muzu zit jako clovek ktery kazdy de meni konicky,Zbirani minci a i samozrejme zjistovat iformace a zjistovat proc tahle mince je cennejsi nez ta druha ikdyz byli vyrobeny stejny rok a ucit se rozeznat padelek proste pomalu se do toho dostat..Ohledne te otazky na ty mince.Je jich opravdu vice nez jen krabicka :-) ale nemam je jeste vsechy pozistovane ktere pro mne budou zajimave a ktere se pokusim poslat dalsim nadsencum..ale ted mohu rict ze jeste badam jestli jsou vzace prave tou chybou vyroby jde o mince 10 haliru cssr 1963. a ajeste o 5 Kčš 1966 a jeste o minci 50 haliru 1969..Snad i budou pro ostatni na ukazku v dobrem stavu.Protoze z google a dalsich vyhledavacu na netu ktere maji vystaveny ruzne fotkty minci je pro me slozite rozeznat peknou minci .A navic jeste neumim se jeste starat o ty mice.Takze s nemi moc prebitecne nemanipuluji.Samozrespousta tech minci je ve stavu ktery vam popisu vetou.Na pude v krabici od bot ale par minci melo dobre podminky z dedovy strany.Ale i ty me zajimaji.cim vice ruznych minci, tim vic budu mit na zkoumani.a zacatek me deda dobre vybavil :-) .POZDEJI VAM POSLU FOTKY STEMI TREMI MINCEMI JESTLI VAS BUDE ZAJIMAT.jestli jsem se nemylil ve svem posudku..
Příspěvky: 201
Zaregistrován
25. 8. 2011
Pár rad z vlastní zkušenosti:
1) Pokud Vás zajímají mince československa, pořiďte si katalog. Osobně používám: Miroslav Jízdný - Katalog mincí československa. Zde se dozvíte, že 10 h 1963 byly dva typy - jeden bez teček (běžný) a druhý s tečkami (vzácnější), 5 Kčs 1966 také dva typy (podle velikosti letopočtů) a 50 h 1969 - bez teček (vzácnější) a s tečkami (vzácnější).
2) Nesnažit se nakupovat vzácné mince na Aukru (předražené a blbě se to pak prodává)
3) E-shopy s mincemi jsou také předražené
4) Raději sbírat mince v pěkné zachovalosti a běžné než škaredé a vzácné
5) Chce to hodně číst, zkoušet kupovat ale i prodávat. Člověk se při tom občas spálí, ale jinak ty zkušenosti získat nejdou.
http://aukce.comli.com - vyhledávač aukčních položek
Příspěvky: 9
Zaregistrován
25. 12. 2013
Zdravím, nechcel som zakladať novú tému, tak preto píšem sem. Momentálne mám menšiu dilemu, ktorého panovníka začať zbierať. K minciam a histórií mám celkovo blízko, keďže už nejaký ten rok behám s detektorom, kopaných mincí mám ako pliev, najmä medené krejcary Fr. II. a FJI, ale keďže sú kopané tak vo väčšine prípadov sú to mŕtvolky. Z histórie sa zaujímam predovšetkým o obdobie Habsburgovcov Mária Terézia - Ferdinand V. a práve mince nejakého z týchto panovníkov by som chcel začať zbierať, sem tam sledujem aukro, aukcie,atď . Napr. opravte ma ak sa mýlim ale finančne najnáročnejšie mi prišli mince Leopolda II. keďže vládol najkratšie, potom Jozef II. bol môj najvážnejší kandidát ale príde mi to tak že jeho mince v peknej kvalite sa zháňajú asi najťažšie. Zo začiatku by som mohol investovať tak do 80€ mesačne. Prosím Vás teda o radu ktorého z týchto panovníkov by ste si vybrali : Mária Terézia, František Lotrinský, Jozef II.,Franz II,Ferdinand V.
Samozrejme rozmýšľal som aj nad všelijakými ag pamätnými mincami, tie ma neoslovili, keďže mi to príde len ako nablískaný kov, potom rôzne československé mince, ale tých mám nakopaných snáď stovky, takže to ma odradilo. Potom antika, denárové obdobie a pražské groše to mi zase prišlo že tam sa má človek stále čo učiť, rôzne typy, varianty mincí,atď. a v neposlednom rade veľa falzifikátov, čo si mi myslím že pre začínajúceho zberateľa je veľké mínus.
Budem rád za každú radu. S pozdravom Hotas.
Příspěvky: 13 791
Zaregistrován
6. 11. 2008
Vzhledem k omezeným financím i znalostem bych rozvažoval nejspíš nad sice relativně moderními ražbami Ferdinanda V., ale zase je tam šance asi celkem dost časem dokomletovat sbírku. Pokud ražby starší, pak z uvedených asi Františka Lotrinského(je tak trochu ve stínu MT) nebo případně toho Josefa II. Tam je ale raženo již více mincí a v opravdu pěkných stavech budou dražší, takže by stálo případně uvažovat jen na průřezové typové sbírce v lepší zachovalosti.
MT bych zcela vynechal je moc oblíbena a pěkné mince tedy mnohem dražší. Leopold II. se zase moc často neukazuje a pokud ano tak spíše špatné stavy.
Hlavně při jakýchkoliv nákupech pozor na posuzování zachovalosti(a tedy i ceny). 😉
Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Příspěvky: 4 927
Zaregistrován
6. 7. 2009
A co třeba zkusit průřezovou sbírku jednoho nominálu od všech panovníků? Například 20 krejcary byly raženy za každého panovníka od Marie Terezie až po Františka Josefa I., je zde možné další rozlišení podle mincoven a typů, a dají se i v pěkných stavech pořídit za přiměřenou cenu.
Příspěvky: 343
Zaregistrován
13. 9. 2012
Přesně jak tady píše pan Kučera, tak tato možnost sbírání 20 krejcarů (M.T. - F.J.I.) byla a je mým prvním zaměřením co se týče ražeb Habsburků... jedná se o jednu z možností dosažení nějaké sbírky kompletně a až na pár výjimek se jedná o relatině dostupnou skupinu mincí
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.