Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

kacuro

Uživatel
#221 - 5. 12. 2011, 19:02

to samozřejmě ne, ale otázkou je, zda půjde ověřit, zda se jedná o chybu poškozením razidel či punců nebo už ten punc byl takto vyroben (ať už záměrně či nedbalostí ...)

oliver

Moderátor
#222 - 5. 12. 2011, 20:06

co se tyce poskozeni razidel - myslim, ze alespon cast pripadu by u zachovalejsich pripadu sla posoudit po analyze obrazu pri vetsim zvetseni. nicmene bych nezoufal dopredu 🙂

kacuro

Uživatel
#223 - 5. 12. 2011, 20:14

zdar Oli, Tebe už jsem tu dlouho neviděl 😉 Ty jdeš na to vědecky, tudíž je předpoklad, že na to přijdeš 🙂

korunka

Uživatel
#224 - 5. 12. 2011, 20:22

kacuro napsal/a:

.. s ražbou PG začal až v roce 1469 a umírá 1471, takže PG razil jen necelé dva roky.

Máš vlastně pravdu, to mi momentálně nedošlo... 😆
Proto možná ta obrovská četnost stejného typu a mincí, které ty poškozené puncy mají. Jako opisovou variantu bych je možná také neřadila, i když co jsem se dívala na aukce, tak jich je s touto vadou opravdu hodně, ale určitě jako poznámku k těmto mincím bych to uvedla,...

oliver

Moderátor
#225 - 5. 12. 2011, 20:42
zdar Oli, Tebe už jsem tu dlouho neviděl 😉 Ty jdeš na to vědecky, tudíž je předpoklad, že na to přijdeš 🙂

ahoj 🙂, mam toho posledni rok dost v praci + snazim se trochu zkoumat i mince, tak moc nepisu, ale obcas sem kouknu a protoze tohle sleduju z duvodu vlastniho zajmu (o tom, ze bych chtel na to tema neco sepsat jsem rikal uz jacxovi na konferenci PPC), tak mi nedalo se zapojit 🙂

jestli na to prijdem nevim, ale zkusit se to muze

jacx

Moderátor
#226 - 5. 12. 2011, 22:29

po pravdě řečeno těmi puncy bych se zatím až tolik nezatěžoval - resp. primárně nezabýval tímto - ne, že bych to zcela zavrhoval - to vůbec ne - je možné, že by se na podkladě deformovaných punců dala vysledovat nějaká posloupnost
i když na druhou stranu - vyloženě shodně vadné puncy jsem tady neviděl

ale

  • nevím, zda chyba v S ve slově GROSSI (míněno přítomnost ležatých S tam, kde má být podle typologie Háskové normální S) nevznikla jinde naž na mincích:

zde jsou závěry dnešního malého výzkumu:

  • ale pozor závěry jen velmi předběžné - je to pozorování dělané velmi narychlo a z velmi malého množství mincí - kolem 20 ks ? (groše co jsou jejich obrázky zde na fóru, co jsou v Chaurově sbírce publikované Háskovou a co jsem měl ještě pár obrázků já)

1. zaznamenal jsem obrazové varianty I.a, I.b, I.c + asi I.d (viz bod 6)
2. na všech je ve slově GROSSI ležaté S (některá S jsou trochu širší, jiná trochu užší, ale všechna co jsem viděl byla ležatá)
3. na žádném jsem neviděl v GROSSI S tvaru odpovídajícím pérovkám (krom pérovky varianty I.a/8 )
4. normální S jsou ve slově PRAGENSES - a je to tak kresleno i na pérovkách - takto bych si představoval tvar písmene S, které není ležaté, ale žádné takové jsem ve slově GROSSI neviděl

5. dotaz - má někdo groš či jeho foto kde je normální (nikoliv ležaté) S ve slově GROSSI ??

6. poznámka - Oliverův groš zde z příspěvku č. 162 na str. 7 (ten dolní) bych určil I.d - ten "malý měsíček" je možná to co paní Hásková popisuje jako výrazný obdélníček u kořene ocasu lva, který determinuje tuto obrazovou variantu

tak asi budem muset tu typologii rovnou předělat 😃
p.s. zdravím Olivera - už jsme dlouho nedali řeč 😉

oliver

Moderátor
#227 - 6. 12. 2011, 00:29

souhlas, urcite bude treba rozlisit, co je a co neni dulezite. na strane druhe do dalsi typologie bych se fakt zatim nepoustel - myslim, ze to chce dlouhodobejsi sber dat a informaci a to si ponechme na duchod, paklize se ho vubec dozijeme 🙂

to s temi S je dobra pripominka a muze byt, ze se skutecne jedna o nedostatky ve stavajici typologii a jejimu upresneni (oprave) se nebranme.

takze dotaz c. 5 je dulezity a prosim mrknete, pokud nekdo neco ma.

jacx >> taky mas tolik prace? 😎 kdy zas budem neco merit?

jacx

Moderátor
#228 - 6. 12. 2011, 00:37

to Oliver:

  • rovnou nová typologie byl jen vtípek na závěr (zatím 😎 )
  • co myslíš - myslíte - na určení tvého groše - viz pozn. 6

    >> práce? ...no stěžovat si nemohu je jí opravdu dost .... s časem je to horší a horší ...
    >> měření ? do konce t.r. nelze, ale začátek toho příštího ?

oliver

Moderátor
#229 - 6. 12. 2011, 01:16

prave jsem dodelal praci a cucim tu na ne, mam je vyskladane a nevim, co si myslet. muj "druhy" ma ten mesicek, ale neni to jen poskocenim razidla? nemyslim ten jasne patrny dvojraz.

muj "[tret(https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/grose-jiriho-z-podebrad_post_-166336#post166336)", to co sem sem dal dnes, se lisi trochu korunou (sem si temer jist, ze pod mikroskopem vidim zbytek perly ve vrcholu koruny, ma "P" vystipnute (druhy ne), tremi kulickami u druheho si nejsem jist, u tretiho jsou dve evidentni. jsem z toho jelen. pokud je druhy I. a/8, co bude treti? a tvuj nazor zda je to "I. d"? uprimne netusim 😞

asi to jdu zaspat 😐

oliver

Moderátor
#230 - 6. 12. 2011, 06:48

nevim, na kolik to pro nektere z vas resi nebo komplikuje situaci, ale ja zacinam mit opet po nejake dobe zapomneni jasno v tom, proc proste Haskovou a jeji system ne uplne davam

vezmete si do ruky publikaci: Haskova Jarmila - Chaurova sbirka - Prazske grose 1300 - 1526 (1991)

na str. 111 je v textove casti uveden pod c. 366 gros zarazen jako Haskova I a, 1 a pod cislem 367 pak Haskova I b, 1. na str. 244 je jejich vyobrazeni. oba maji lezata "S" ve slove GROSSI

nevim, byt Haskovou a nesedet to s moji typologii, tak asi beknu 😈

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.