



No on ten súdruh kultúrny referent sa snažil plniť plán na 130%. Bežnú agendu vybavoval počas pracovného týždňa a štítky na obrazy chodil podpisovať v nedeľu. 😃 😁

Fidži má hlbokú pravdu a musím len súhlasiť. Odporúčam jedno z novších vydaní o M. Benkovi, ktoré vlastním. Je to skutočne ťažká a objemná publikácia: Martin Benka - Prvý dizajnér slovenského národného mýtu. Vyšla roku 2008. Stojí okolo 55 - 60 eur. Obsahuje množstvo neznámych údajov a prác, ktoré sa na verejnosť za života umelca ani nedostali. Veľa jeho skíc a návrhov uzrelo svetlo sveta až po revolúcii 1989. Nie som síce zberateľ Benkových obrazov avšak upútali ma jeho práce týkajúce sa návrhov známok, papierových platidiel či návrhov štátneho znaku, ktoré so zberateľstvom súvisia taktiež.
Obrázky:

Pre zaujímavosť vložím niekoľko obrázkov z tejto knihy. Martin Benka najmä v mladšom období inklinoval aj k takému ušľachtilému výtvarnému smeru akým bol ženský akt. Vo svojej tvorbe stvárnil predovšetkým mladé slovenské devy s prvkami ľudového odievania a folklóru.
Obrázky:

V povojnových rokoch počas socializmu musel byť Benka ako mnohí iní umelci poplatný režimu. Vidno však, že mal veľmi skreslené predstavy o vtedajšej realite, najmä v búrlivom období roku 1968. Jeho návrh znaku mesta Martin alebo návrhy, ktoré mali odzrkadľovať rovnoprávnosť (teda federatívne usporiadanie) ČSSR, nazvali mnohí kritici ako umeleckú naivitu či neschopnosť umelca posúdiť reálny politický stav toho obdobia. Až úsmevne pôsobí takto pospájať rôzne politické a štátne symboly. Na druhej strane je lepšie, že tieto práce strčil do šuflíka ako keby ich mal nenávratne zničiť.
Dnes by hociktorý zberateľ za tieto návrhy s podpisom Benku, vysolil pekné prachy.
Obrázky:

Tak štítky DIELA už málem prorazily i u Hejtmánka:
https://livebid.cz/auction/hejtmanek_cerven2022/detail/180
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.