Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

jano7B9

Uživatel
#351 - 29. 12. 2007, 12:12

smutna sprava to je ale my zijeme dalej a je nam veselo 😉

... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com

Topa77

Uživatel
#352 - 29. 12. 2007, 12:41

Patason: jsem si všimnul toho o tom chtít za každou cenu 😉 😁

NumJeník

Uživatel
#353 - 29. 12. 2007, 13:30
BTW smutná zpráva pro info všem: Zemřela dr. Hásková, včera měla pohřeb...

přikláním se k truchlícím 😞

na té fotce nejsem já

Michaela

Uživatel
#354 - 30. 12. 2007, 18:05
Poslední dobou se moc nepovídá o drobných mincích. Tož kdo co víte o této minci?

Možná jsem to přehlédla,už se něco ví o této minci.
Jiří z Poděbrad by to vážně určitě neměl být, na základě tohoto popisu

Obrázek vložený uživatelem

patason

Uživatel
#355 - 30. 12. 2007, 18:34

Podle mého názoru je ten haléř na 99,999% novodobé falzum. Všechny partie obrazu jsou neúměrně ostré, patina umělá a koruna není byť jen podobná kterémukoliv ze známých typů. Byl bych ochoten uvěřit, že jde o dobový padělek, ale to by musel být alespoň trochu korodovaný a s ověřeným nálezovým původem. Pokud by šlo o pravý haléř se čtyřrázem, nebyl by to Jiřík z Poděbrad, neb ten už razil na kruhových třížcích, ale Václav IV., Zikmund Lucemburský nebo Husité. Každopádně který z mincovních pánů razil kterou variantu haléře s korunkou dnes nejsme schopni jednoznačně prokázat. Haléře s korunkou, které jsou přikládané Jiříkovi vyčerpávajícím způsobem popisuje Radoměrský v kopii, kterou uvádíš. Jsou jen dvě varianty - s trny a bez trnů v mezerách mezi liliemi koruny.

Michaela

Uživatel
#356 - 30. 12. 2007, 19:03

To Patason: od Zikmunda Lucemburského mám denár i jeho skvostný haléř,Zikmund to podle mě nebude.

Michaela

Uživatel
#357 - 30. 12. 2007, 19:14

Jen pro upřesnění, není to haléř,ale parvus. Už jsem se setkala s literaturou,kde to popisují,jako jedno a to sámé, a jinde zase ne.Takže je to skvostný parvus Zikmunda Lucemburského.

Michaela

Uživatel
#358 - 30. 12. 2007, 19:16

Jen pro upřesnění, není to haléř,ale parvus. Už jsem se setkala s literaturou,kde to popisují,jako jedno a to sámé, a jinde zase ne.Takže je to skvostný parvus Zikmunda Lucemburského.

patason

Uživatel
#359 - 30. 12. 2007, 20:07

mince Zikmunda, o kterých píšeš, jsou uherské; u uherských a českých ražeb nemůžeš srovnávat fabriku. O Zikmundově mincování v Čechách se vedou polemiky - viz nedávno i tady o Zikmundovu pražském groši. Z drobných mincí mu Castelin přikládá peníze se lvem na jedné a korunou na druhé straně. Já jsem toho názoru, že se němé mince (bez opisu) tohoto období prozatím žádnému konkrétnímu panovníkovi přiřadit nedají. Třeba ale budem jednou chytřejší...
U tvého haléře je ale nejpodstatnější oprávněný předpoklad, že jde o novodobé falzum k oklamání sběratelů, takže hledat k němu paralely v orig. mincích je vcelku zbytečné...

Archypov

Moderátor
#360 - 30. 12. 2007, 22:56

Trochu ma ale zaujíma, ako sa takéto niečo mohlo "vyrobiť". Vždy predpokladám, že falzá razí človek, ktorý minciam aspoň trochu rozumie. Ide o to, že ak by som ja vyrobil takúto akože napodobeninu, tak by som s tým mohol oklamať akurát tak svojich dvoch synov... a to ten starší má len sedem rokov. 😉 Stále predpokladám, že "padělatel" by si dal záležať na svojom "výrobku" asi trochu viac, nie? Veľmi tomu nerozumiem, nemohlo by ísť skôr o novorazbu nejakej stredovekej mince, ktorá by mala inú ako českú provenienciu?

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.