Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

kacuro

Uživatel
#441 - 14. 3. 2008, 10:52

no myslím, ža tek nějak oficiálně uznávaný název je "kruhový peníz se lvem", akorát to pak někdo nazývá jinak, vzhledem k tomu, že byl Jiřík tzv. "husitský král" tak je někdo nazývá jako husitské penízky, ale husitské období jako takové je bráno období husitských válek, nikoli už jiřík

Michaela

Uživatel
#442 - 14. 3. 2008, 12:34

Díky Kac., a neměl jsi ty sám označení u těcho mincí peníz Jiřího z Poděbrad?
Jeden numismatik z num.srazu mi tvrdil,že podle (asi Novotného,nechci kecat), je mince se lvem Jiřího z Poděbrad 4+4+4 a husitská jen 4+4 , proto jsem v tom nějaká zamotaná. 😎

kacuro

Uživatel
#443 - 14. 3. 2008, 12:47

na cedulkách mám nejdříve panovníka a pod tím typ mince a pokud se nepletu, tak tam mám z důvodu zkácení jen "kruhový peníz" 🙂 to s těma měsíčkama je to spíše obráceně, 3+4 a 4+4 by měl být JzP a 4+4+4 se uvádí jako doba "mezivládí". husitské penízky jsou krapet jiné než přímo tyto kruhové

Michaela

Uživatel
#444 - 14. 3. 2008, 13:12

Máš na mysli z důvodu zkrácení? Jelikož důvodu zkácení,nerozumím. 😆
Husitské penízky jsou pak ještě flůtky,ty jakžtakž poznám,ale kdyby se někomu chtělo a dal mi sem názorné obrázky,jaký je mezi nimi rozdíl,tak to bych byla vděčná. On to vážně každý uvádí úplně jinak, ach jo. 🙄
Každopádně dík. 🙂

kacuro

Uživatel
#445 - 14. 3. 2008, 14:16

no něco málo husitských kousků mám, ale ty jsou úplně jiné než ty kruhové JzP, nelze je zaměnit 🙂 koukala jsi do Háskové - Chaurova sbírka? tam to asi bude, jsem v práci tak nemohu ověřit

pavelgregor

Moderátor
#446 - 14. 3. 2008, 15:53

Zase jeden dotaz do diskuze.

Je toto mincovna Vratislav, nebo Krnov?

Obrázek vložený uživatelem

Bylo to prodáváno, jako Vratislav, ale všiml jsem si na aukci ČNS Praha

http://www.numismatika.cz/CNSPraha/katalog44/44kat2101.htm

u položky 2143 podoby lva s výše uvedenou mincí.

U ČNS je samozřejmě značka mincmistra, ale v Krnově se razili i bez značky.
Shoduje se mi provedení lva, stejné tlapy, ocas i stejné písmo.

Co si o tom myslíte? Je to Krnov, nebo Vratislav? Pokud je to Vratislav 😞 , tak byl stejný řezač želez v tomto období pro Vratislav a Krnov? Pokud ano, máte o něm nějaké informace?

nerva81

Uživatel
#447 - 15. 3. 2008, 08:36

Na tvé minci schází znak Krnova (na čtvrtiny rozdělený erb) pod nohama lva. Viz MKC str. 97 (Krnov - oba typ MKC 165 b.l a r. 1563). Na Vratislav bych to taky netipoval (za Ferdinanda I se ve Vratislavi bílé peníze nerazily, u Maxmiliana II je pod nohama slezská orlice).
Podle Halačky je tok MKČ 80 tedy Kutná Hora b.l.
Možná se mílým, vycházel jsem pouze z Halačky...

Pecunia non olet
http://moneta-augusta.net/

Michaela

Uživatel
#448 - 15. 3. 2008, 21:23

Ahojte, mohl by jste mi někdo říct,prosím, kam mám zařadit tuto minci se lvem, děkuji.

Obrázek vložený uživatelem

kacuro

Uživatel
#449 - 16. 3. 2008, 04:30

tipuji to na klasiku 3+4 měsíčky (akorát, že zde slité do sebe, což je pro Dohnala a spol znakem veliké vzácnosti 🙂) JzP

Michaela

Uživatel
#450 - 16. 3. 2008, 14:30

Dík Kacuro,sice p.Dohnala a spol. asi neznám,ale zřejmě jsem zle nekoupila. 😉

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.