Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

patason

Uživatel
#361 - 31. 12. 2008, 09:43

Archy a co bys řekl na tohle:

Obrázek vložený uživatelem

nebo tohle:

Obrázek vložený uživatelem

První byl ve sbírce A. H. Dietikera, druhý se prodával v r. 2002 u Lanze v Mnichově (renomovaný aukční dům!) a byl prodán za 725 Eur IC!]. Podle mě nejdou středověké mince dokonale napodobit... Stačí mít trochu načteno - tj. aby ti prošlo pár mincí rukama - a falza poznáš skoro spolehlivě. Horší je to pak zdůvodňovat... Ten haléř, co tu ukazuje Mincička na mě opravdu působí na první pohled jako falzum, ale přesněji než nepřirozenou kresbou, absencí stop koroze a na pohled novou patinou (sirná játra) to v tuhle chvíli zdůvodnit neumím.

Ona ta zvláštnost kresby může být daná tím, že autor použil prostě sadu punců - třeba nějakých dílenských typů - kterou měl zrovna k dispozici a tím, že se s nimi nechtěl upravovat, když si nebyl jist, zda výsledek jeho snažení splní očekávání a bude dobře prodejný, prostě improvizoval...

patason

Uživatel
#362 - 31. 12. 2008, 09:55

BTW: ten haléř je naprosto mimo pravidla středověké heraldiky. Jde o evidentní pokus ztvárnit královskou korunu. Ta je ale heraldicky popsaná jako nízká obruč, ze které vyrůstají tři heraldické lilie - dvě krajní poloviční a prostřední celá. Mezery mezi liliemi bývají vyplněné malými liliemi, křížky nebo perlami na stonku. Středověký rytec, resp. osoba, která dohlížela nad správným provedením razidel, by zřejmě nepřipustili, aby byla u královské koruny prostřední lilie nahrazena křížkem a křížky nebo lilie v mezerách kosočtverečky. Středověk na heraldiku opravdu hodně dal a heraldika je poměrně přísně zásadová. Projdi si třeba polské, slezské, německé, rakouské a jiné mince té doby. Heraldika byla zpravidla přísně respektovaná a dodržovaná...

Archypov

Moderátor
#363 - 31. 12. 2008, 12:42

O prísnom dodržiavaní stredovekej heraldiky tu samozrejme ide najviac, absolútne s Tebou súhlasím. V podstate si hovoril to isté čo ja. Nepoznám však do podrobností mince iných stredovekých kráľovstiev a preto nemôžem posúdiť, či nebola snaha o napodobenie dobového originálu nejakej inej proveniencie. O tom, že táto minca je nová tu debatu nevedieme, to je každému jasné... máš pravdu v tej patine a v mimoriadnej ostrosti razby, ide o iné. Ak človek toto vyrobil a chcel predať ako mincu českej grošovej sústavy, tak mu to asi dosť nemyslelo, alebo nemal vysokú mienku o zberateľeoch grošového obdobia. Apropo, nemohlo by ísť skôr o akýsi žetón? ...

Archypov

Moderátor
#364 - 2. 1. 2008, 15:59

http://www.aukro.cz/item289627791_halir_vaclav_iv_.html

Tak ale tu už sranda naozaj končí... 😲 🙄

PEHU_

Uživatel
#365 - 2. 1. 2008, 16:10
http://www.aukro.cz/item289627791_halir_vaclav_iv_.html Tak ale tu už sranda naozaj končí... 😲 🙄

A to to určitě ještě poleze nahoru 😲

Radek Deraha

Uživatel
#366 - 2. 1. 2008, 18:03

😲 🙄 😞

Michaela

Uživatel
#367 - 3. 1. 2008, 18:36

Prosím,mohli by jste mi pomoci s bližším určením,tohoto haléře s korunkou.
Děkuji. 🙂 A omlouvám se za kvalitu,vždyť už mě znáte. 😉

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

PEHU_

Uživatel
#368 - 3. 1. 2008, 18:41

Foto nic moc, ale takhle rozmazaný to vypadá na Zhořelec.

Michaela

Uživatel
#370 - 3. 1. 2008, 19:07

Hm...Zhořelec jsem tušila,jen mám ještě jiný Zhořelec s korunkou v kruhu,tak mě to zmátlo. 😉 Ještě jedna poznámka,podle starého seznamu mincí od A.Prokopa,razil Zhořelecký haléř Zikmund. 🙂
Tak díky Pehu. 😉

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.