Velmi "zákeřné" téma - už samo definování pojmu ZZ ("známková země") je poměrně nejednoznačné, byť velmi často skloňované a používané.
Osobně bych se velmi přimlouval za sbírání známek určitých států či územních celků (nikoli známkových zemí). Z toho důvodu i definice přerušení a znovu obnovení emisní činnosti není úplně nutná.
Modelový příklad "Slovensko" - takto je definována "známková země" ve filatelistickém atlasu pánů Hlinky a Muchy z let dávno minulých. Pokud bychom vycházeli ze státoprávního uspořádání (poměrů) na tomto území, dostaneme "známkové země" tři:
první "Slovenská republika rad" (1919) - krátkodobý státoprávní útvar vyhlášený v Prešově na území kontrolovaném maďarskou armádou. Státní útvar fungoval od 16. června do 7. července 1919, celistvosti z tohoto časového úseku a hranic státu jsou velmi vzácné. Na druhou stranu je velká výhoda, že většina sběratelů je není schopna rozeznat (ale to odbočuji),
druhý "Slovenský štát", později transformovaný na "Slovenskou republiku" - státní útvar, který inicioval rozpad druhé "Česko-Slovenské republiky", vyhlášený 14. března 1939, od roku 1944 postupně až do 1. května 1945 osvobozovaný, osvobozené území přecházelo pod pravomoc "Československé republiky",
třetí "Slovenská republika" - novodobý státní útvar vzniklý k 1. lednu 1993 na části území "České a Slovenské federativní republiky", která zanikla k 31. prosinci 1992.
Z výše uvedeného je patrné, že pojem "přerušená a znovu obnovená emisní činnost" není možné použít, každá funguje naprosto samostatně a nemají společného vůbec nic - snad s výjimkou obyvatel, z nichž Ti nejstarší (žijící někde poblíž Košic) mohli zažít nejen tyto země, ale ještě pěknou řádku dalších...
...a chudák sběratel aby se v tom vyznal. Samozřejmě je možné, aby si každý sám určil definici toho, co chce sbírat. V první fázi mu samozřejmě bude stačit jen jedna známka, případně doplněná i celistvostí - zřejmě ze současného Slovenska. A až bude mít vysbíráno většinu současných či minulých států, zakoupí i známku Slovenského štátu (či Slovenské republiky) z let 1939-1945, ta celistvost se mu bude shánět obtížněji, ale nic není nemožné...
...a nedá-li mu to, bude studovat literaturu, zjišťovat pohyby vojsk... a při troše štěstí sežene naprosto ošklivou (či doslova "hnusnou") celistvost (dopis, pohled, či balíkovou nebo peněžní průvodku) - nejlépe za pár korun na naprosto zoufalé burze - která pochází z času a území Slovenské republiky rad. A bude tak mít "vychytán" poštovní provoz na území dalšího státu, či chcete-li méně přesně známkové zemi.
PS: Pokud někdo bude chtít argumentovat, že Slovenská republika rad nemůže být již z definice ZZ "známkovou zemí", oponuji tím, že na jejím území známky užívány byly, byť jiných (existujících, či již neexistujících) států.
[
VIDEO kanál o filatelii a filatelistech
=http://www.example.com]](https://www.youtube.com/@newsphilaz.s.4284)
[
něco málo o příležitostných dopisnicích od roku 2006 doposud...
=http://www.example.com]](http://dopisnice.blogspot.com/)
[
něco málo zpráv a drbů z filatelie celého světa (včetně zajímavých odkazů)...
=http://www.example.com]](http://newsphila.blogspot.com/)
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.