Moderátoři: smith
To pavel: díky moc. Jediné duté haléře s korunou, o kterých vím, jsou ty z patasonova článku "Haléře "Rotlevovy" a "Kaplířovy"". Tam ale jsou jen zmíněny a chybí vyobrazení a literaturu uvedenou v odkazech nemám. Jinak nevíte někdo, z jaké Castelinovy publikace by mohla být ta citace Cast. 48 uvedená na podložním lístku ?
Castelin Karel - Ceska drobna mince doby predhusitske a husitske 1300 - 1471 (1. vyd., 1953)
Ale hlavně jsme tady zakecali Ambrosiovy desetikačky. Malý, šikmý i tečkovaný. Ambrosius gratuluju. Vím, co mi dalo práce, když jsem je sháněl ( a stejně jsem je většinou nesehnal ). Ještě. že už ČSR nesbírám. Ale to nemění nic nad tím, co to muselo stát úsilí. Gratuluju.
Vassilij. Tady určitě pomůže Patason. Já se zítra pokusím projít to, co znám. Pak dám vědět.
v tom castelinoj strana 130, cisla 38 a 39 - ale stejne to sou zase se ctyrrazem... pak taky str. 148 cislo 45... zajimave tez strana 218 cislo 65... no ten co mam ja je pocitam na str. 254... ten Cast. 48 ale podle tohoto nesedi... mozna je to z nakyho clanku v listech...
Ještě mně napadlo, jestli nemá na mysli nějaký článek od Castelina z roku 1948.
Tak jsem se podíval do databáze, a tam mám záznam u NL 1948/5 o článku od Castelina o rožmberském mincování. Není tam sice žádná mince vykreslena, ale je tam zmínka, že Zikmund dal oprávnění Rožumberkům razit královské mince odlišné od pražských.
V ostatních článcích od Castelina v NL jsem nic o tomto haléřku?? nenašel.
O dutém haléři s korunou píše prof. Nohejlová-Prátová v článku Neznámé drobné mince Karla IV. (Num. sb. I./1953) a druhý typ popisuje dr. Hus v příspěvku Dosud neznámá varianta brakteátového haléře s korunou (Num. listy LVIII. / 2003). Výše zobrazený haléř je podobnější prvému typu publikovanému Nohejlovou i když jsou tam rozdíly (prohnutá základna koruny, nezřetelné perly na obruči). Veliká škoda, že u tohoto kusu neznáme nálezovou lokalitu a okolnosti. Mohly by přispět k zařazení mince do Čech a opravdu přidělení Karlu IV.. Duté haléře s korunou jsou běžnější v 15. století ve Slezsku. Zvláště ražby blízké "druhému typu" brakteátového haléře publikovanému dr. Husem. První typ byl publikovaný Nohejlovou v uvedeném článku pouze perovkou. Toto by byl druhý známý kus - ale jak říkám, není s perovkou identický, pouze podobnější než s druhým typem, který je podle mého názoru jednoznačně slezský.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.