Moderátoři: smith
Zajdi si někam do strojírenské firmy, kde se lisuje. Olej je základ a bylo to částečně i moje živobytí. Výroba mincí je založena na naprosto stejných postupech. Používáním oleje se předchází zadírání, opotřebování atd.
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
To Evropa: uložení mincí "do šuplíku" hned po ražbě je nereálné (myslím tím mince ze 16. - 17. století). V případě uložení do země by je mohl takový film uchránit před vlivy prostředí, ale tím spíš by se nevytvořila patina - což jsem mnohokrát již viděl. Navíc jak jsem psal, většina olejů by měla mít kyselý charakter, takže by tato vrstva sama o sobě případné náznaky patiny narušovala (vždyť jak vypadá mince čištěná kys. citronovou ...)
To vassilij.
Proč je nereálné, že některé mince 16.- 17. neobíhaly. Našlo se málo pokladů. V poslední době to byl konvolut více než tisíce kremnických 6 krejcarů Leopolda I v ražebním lesku.
V případě tolarů je dost pravděpodobné, že končily v truhlách baronů, kde ležely a pokud majitel něco kupoval, naložil truhlu, dovezl prodejci, který ji doma vyložil a zde ležela dále. Napsal jsem to trochu zjednodušeně, ale některé mince obíhaly tímto způsobem. To jsete opravdu neviděl mince této doby v opravdu vynikajících stavech? Viděl jsem sbírky, které obsahují pouze takové ražby.
Jaký druh olejů se tehdy používal, nevím a jaké měl složení, to již vůbec.
Bylo by zajímavé, potřít stříbrnou minci slabým filmem oleje a nechat být.
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
To vassilij.
Stále se zde bavíme o předpokladu, že se patina musí vytvořit v povrchové vrstvě mince. Proč nemůžeme vzít v potaz, že některá barevná patina se vytvořila pouze ze zbytku olejové vrstvy, kde je pod ní mince naprosto čistá a neproběhla zde žádná oxidační reakce.
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Cituji z knihy pana Moravce:
"Ražba oběžných mincí je v současné době prováděna výhradně na rychloběžných automatických strojích.....rychlost ražby až 1.000 kusů za minutu.....obvykle se uplatňuje rychlost 400-700 kusů za minutu .....poslední etapou výroby a dodávky mincí je adjustace, přepočítávaní, zabalení....."
Pan Moravec pozapoměl napsat, že se ještě zaolejované mince znovu v rotujících nádobách se saponátovými přípravky odmašťují, protože ražba probíhala zaolejovanými razidly, osobně ho na tuto jeho chybu upozorním.
Taktéž ho požádám o vysvětlení jak se při takové rychlosti ražby olejují razidla, je li to automaticky a nebo to snad provádí pracovník mincovny ručně?
Naolejovala Julie razidla, ci nenaolejovala Julie razidla?
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Čím víc nad tím přemýšlím tím se mi ta teorie s olejem zdá méně a méně pravděpodobná. Viděl jsem podobnou barevnou patinu na mincích ražených po roce 1900.
Jsem přesvědčen že se jedná o přirozenou oxidaci stříbra a to na minci která nebyla nikdy čištěná.
Na svůj pokus s olejem nemáš za prvé dost času a za druhé jaký bys použil? V sedmnáctém století by nejspíš mazali ovčím lojem smíchaným s prasečí žlučí nebo tak něco.😃 😉
Na vznik patiny má určite vplyv aj spôsob uloženia mincí. Mince pochádzajú s zo starej zbierky a dúhová patina je vytvorená iba na jednej strane , predpokladám na strane, ktorá sa dotýkala plata. Na líci jednej mince a rubu druhej je patina rovnaká, zlatožltá. /fotky nie sú najlepšie, mince sú svetlejšie, ale na znázornenie to stačí/
Obrázky:
To numismatik-FJI.
Dnešní výrobní postupy budou ve většině operací trochu jiné, ale bavíme se o jiné době a proto vyčtěte něco z doby, o které je zde řeč. Tedy téma o rychlorazících strojích je trochu někde jinde, nebo se na těchto strojích razily i tolary v sedmnáctém století? Zeptejte se Moravce, jak se například razí dnešní velkoprůměrové medaile, kterých se razí pár kusů za X času?
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.