Moderátoři: smith

OtravnyKomar

Příspěvky: 5 063
Uživatel

Zaregistrován:
11. 2. 2016

Vytvořeno:
28. 4. 2021, 15:31

Super. Díky za informace. Vidím že skutečně vaše metrologicka studie nese ovoce ve vašem bádání. Těším se až si o tom přečtu v časopise. Přesvědčil jste mě a musím souhlasit i s tím rčením, jen bych ho nestavil do pozice demagogickeho pravidla. Jistě každý dle svých preferencí najdeme mnoho důvodů proč si koupíme do sbírky mincí v 1/1 nebo dokonce 2/2 v extrému horší pokud se jedná o unikát nebo prostě peněženka nedovolí lepší a podobně. K tomu justovani jsem také slyšel od jednoho zkušeného sběratele že šlo o z různých důvodů otreni panovníka či titulu i když to mi nikdy nedávalo smysl jelikož jsem moc tolik justovanych mincí aby nebyl vidět portrét nebo opis neviděl. Spíš jen jemný ubrani materiálu.

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

korunka

Příspěvky: 4 609
Uživatel

Zaregistrován:
28. 6. 2008

Vytvořeno:
28. 4. 2021, 15:55

Justování - Ano, tohle jsme tu kdysi řešili, ale už nevím u jakých ražeb. Dělala jsem tu pokus s olůvkem. Do malého závaží jsem vybrousila znak (=razidlo) a placaté olůvko jsem poškrábala (simulace justování) a pak orazila. "Justování" bylo vidět i po té, co bylo olůvko oraženo obrazcem- na obrazci zůstaly rýhy i po oražení. Takže co se týká mně, já s tímto názorem souhlasím.

Guldiner

Příspěvky: 9 663
Moderátor

Zaregistrován:
28. 10. 2015

Vytvořeno:
28. 4. 2021, 16:10

No pěkné čtení..
K označení vzácností minci R se nabízí další otázka a tou je. Vztah rarity k poměru, daného nominalu, danému období, dané země, či panovnikovi....
Příklad Československo první republika různé nominaly, krom běžných ročníku, jsou zde ročníky s menším nákladem s naležitym označením R, ale stále poměrně vysokým počtem , pak zde máme v podstatě jen zkušební ražby také naležitym označením RR, či dokonce RRR...
Nehledě na poměrně a často velký náklad u ročníku s označení R, nelze je dehonestovat k běžným ročníku, ale nasobně vyššího nákladu k danému nominalu . Tohle platí v jakési rovině, která je ovlivněna vicero faktory a nemusí být vždy konstantní, v podstatě ve všech oblastí numismatiky..
Rozumím vám Evropo, včetně vašich extra vysoký nárokům ve všech tématech numizmatiky, ale některé věci jsou v numizmatice dané již dlouhé generace...

Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com

Evropa1

Příspěvky: 5 009
Uživatel

Zaregistrován:
22. 7. 2011

Vytvořeno:
28. 4. 2021, 16:47

No pěkné čtení.. K označení vzácností minci R se nabízí další otázka a tou je. Vztah rarity k poměru, daného nominalu, danému období, dané země, či panovnikovi.... Příklad Československo první republika různé nominaly, krom běžných ročníku, jsou zde ročníky s menším nákladem s naležitym označením R, ale stále poměrně vysokým počtem , pak zde máme v podstatě jen zkušební ražby také naležitym označením RR, či dokonce RRR... Nehledě na poměrně a často velký náklad u ročníku s označení R, nelze je dehonestovat k běžným ročníku, ale nasobně vyššího nákladu k danému nominalu . Tohle platí v jakési rovině, která je ovlivněna vicero faktory a nemusí být vždy konstantní, v podstatě ve všech oblastí numismatiky.. Rozumím vám Evropo, včetně vašich extra vysoký nárokům ve všech tématech numizmatiky, ale některé věci jsou v numizmatice dané již dlouhé generace...

Z principu samozřejmě známé náklady sleduji, ale v mých závěrech na téma vzácnosti nehrají žádnou roli. Jediné co mě zajímá, to je výskyt a zachovalost těchto mincí. Pokud se zaměřím pouze na náklady u mincí nám bližším, pak vám mohu napsat spoustu informací k tomuto tématu, kdy náklady nekorespondují s dnešním výskytem na trhu. Jedním důvodem je skutečnost, kdy jsou sice v daném roce náklady uváděny, ale to je pouze údaj o dané ražbě v daném roce a nic nám neříká o letopočtech, které tyto mince nesly. Druhou otázkou je skutečnost vojenského roku atd. Příklad: 3 krejcar 1798 A je uveden v nákladu 14 160 kusů a viděl jsem ho ve více kusech - sám vlastním téměř dokonalý. Na druhé straně ročník 1797 A je uveden v nákladu 37 300 kusů, ale tento ročník jsem v životě neviděl. O čem to svědčí? X liards 1792 byl ražen v nákladu 60 949 kusů, ale pěkné jsem životě viděl snad pouze dva - jeden jsem poskytl to tématu o mincích Františka. Tedy výskyt nákladu neodpovídá. Pravda je ale taková, že po ražbě došlo k roztavení části nákladu. Z těchto informací plyne pouze jeden závěr - o tom co je vzácné a co běžné rozhoduje pouze výskyt. Minci označenou určitým stupněm vzácnosti v podobě "R" nemohu zaregistrovat několikrát za rok a tuto minci nemohou vlastnit téměř všichni sběratelé (kteří na to mají) z dané oblasti zájmu.

Další skupinou jsou mince pamětní, kdy i z menších nákladu se do dnešních dní dochoval větší počet mincí - viz. z oblasti mincí FJI. Kutná hora, Jižní dráha, Příbramský zlatník a další. Na jedné straně je sice malý výskyt, ale vzácnost zde prostě chybí.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Evropa1

Příspěvky: 5 009
Uživatel

Zaregistrován:
22. 7. 2011

Vytvořeno:
28. 4. 2021, 17:04

Z principu samozřejmě známé náklady sleduji, ale v mých závěrech na téma vzácnosti nehrají žádnou roli. Jediné co mě zajímá, to je výskyt a zachovalost těchto mincí. Pokud se zaměřím pouze na náklady u mincí nám bližším, pak vám mohu napsat spoustu informací k tomuto tématu, kdy náklady nekorespondují s dnešním výskytem na trhu. Jedním důvodem je skutečnost, kdy jsou sice v daném roce náklady uváděny, ale to je pouze údaj o dané ražbě v daném roce a nic nám neříká o letopočtech, které tyto mince nesly. Druhou otázkou je skutečnost vojenského roku atd. Příklad: 3 krejcar 1798 A je uveden v nákladu 14 160 kusů a viděl jsem ho ve více kusech - sám vlastním téměř dokonalý. Na druhé straně ročník 1797 A je uveden v nákladu 37 300 kusů, ale tento ročník jsem v životě neviděl. O čem to svědčí? X liards 1792 byl ražen v nákladu 60 949 kusů, ale pěkné jsem životě viděl snad pouze dva - jeden jsem poskytl to tématu o mincích Františka. Tedy výskyt nákladu neodpovídá. Pravda je ale taková, že po ražbě došlo k roztavení části nákladu. Z těchto informací plyne pouze jeden závěr - o tom co je vzácné a co běžné rozhoduje pouze výskyt. Minci označenou určitým stupněm vzácnosti v podobě "R" nemohu zaregistrovat několikrát za rok a tuto minci nemohou vlastnit téměř všichni sběratelé (kteří na to mají) z dané oblasti zájmu. Další skupinou jsou mince pamětní, kdy i z menších nákladu se do dnešních dní dochoval větší počet mincí - viz. z oblasti mincí FJI. Kutná hora, Jižní dráha, Příbramský zlatník a další. Na jedné straně je sice malý výskyt, ale vzácnost zde prostě chybí.

Oprava:

Na jedné straně je sice malý náklad, ale vzácnost zde z důvodu vyššího výskytu prostě chybí.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Guldiner

Příspěvky: 9 663
Moderátor

Zaregistrován:
28. 10. 2015

Vytvořeno:
28. 4. 2021, 17:22

No osobně mám za to že označení R je individuální, v závislosti mnoha faktorů.. Třeba u vámi zmíněných pamětních ražeb FJ.. Jižní dráhy, příbramský zlatník a další vytěžkové ražby.. Naopak výskytu v posledních letech docela častý,ale přesto se jedná o ražby s označením R...
Opravdu záleží na vícero faktorech...
Dále máme mince, které nemusí být vždy v označení R konstantní, zejména mince kde neznáme náklad, pouze její aukční výskyt, mince které podléhají nalezům a nejsou zcela zmapovány..
Třeba u výše zmíněných dukátech nemohu souhlasí s vaší dehonestací u ročníku 29,30,34 ačkoliv se jedná o ražby většího počtu, v procentuální dochovaní nákladů do dnešních dnů nelze určit,vymezuje je zejména deklarovaný náklad.
V numismatice budou tyhle ročníky, daného nominalu jeden dukát, období první republika vždy označené jako R a vymezují se tím od běžných v nákladu výrazněji rozdílných ročníku, pak zde máme RR ročník 1937,a RRR ročníky 1938,39...vše prosím vztahující se pro nominaly jedno dukátů a období první republika..
A tak mohu v podstatě pokračovat ve všech oblastech numismatiky.. .

Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com

Guldiner

Příspěvky: 9 663
Moderátor

Zaregistrován:
28. 10. 2015

Vytvořeno:
28. 4. 2021, 17:24

Oprava: Na jedné straně je sice malý náklad, ale vzácnost zde z důvodu vyššího výskytu prostě chybí.

Ja už v podstatě na to reagoval v příspěvku 5306

Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com

Evropa1

Příspěvky: 5 009
Uživatel

Zaregistrován:
22. 7. 2011

Vytvořeno:
28. 4. 2021, 17:38

No osobně mám za to že označení R je individuální, v závislosti mnoha faktorů.. Třeba u vámi zmíněných pamětních ražeb FJ.. Jižní dráhy, příbramský zlatník a další vytěžkové ražby.. Naopak výskytu v posledních letech docela častý,ale přesto se jedná o ražby s označením R... Opravdu záleží na vícero faktorech... Dále máme mince, které nemusí být vždy v označení R konstantní, zejména mince kde neznáme náklad, pouze její aukční výskyt, mince které podléhají nalezům a nejsou zcela zmapovány.. Třeba u výše zmíněných dukátech nemohu souhlasí s vaší dehonestací u ročníku 29,30,34 ačkoliv se jedná o ražby většího počtu, v procentuální dochovaní nákladů do dnešních dnů nelze určit,vymezuje je zejména deklarovaný náklad. V numismatice budou tyhle ročníky, daného nominalu jeden dukát, období první republika vždy označené jako R a vymezují se tím od běžných v nákladu výrazněji rozdílných ročníku, pak zde máme RR ročník 1937,a RRR ročníky 1938,39...vše prosím vztahující se pro nominaly jedno dukátů a období první republika.. ...

Já zde nechci nějakou minci dehonestovat - pouze se chovám exaktně. Mince s označením "R" musí vykazovat určité náležitosti v podobě výskytu. Vše ostatní jsou hlediska v podobě oblíbenosti, zažitých nálad, obchodní manipulace atd. Tyto hlediska ale nemají nic společného se skutečnou vzácností, o které rozhoduje pouze výskyt a možnost takovou minci získat. Jsou dva druhy mincí - mince jednoho si koupíme určitě, mince druhé skupiny možná, nebo nikdy. A to je ten zásadní rozdíl mezi vzácnou a nevzácnou mincí.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Guldiner

Příspěvky: 9 663
Moderátor

Zaregistrován:
28. 10. 2015

Vytvořeno:
28. 4. 2021, 17:44

V podstatě i chyboražby se mohou dělit na běžnější nám známé, s častějším výskytem, nebo docela nové, či méně známé, s výskytem minimální, či zcela novým i zde v podstatě lze použít označení R...
Dále označení mincovny daného nominalu, můžeme takto rozdělit, do známých běžnějšich, po ty méně známé s označením R minimálním výskytem a vždy nemusíme znát naklad..

Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com

Guldiner

Příspěvky: 9 663
Moderátor

Zaregistrován:
28. 10. 2015

Vytvořeno:
28. 4. 2021, 17:48

Evropa1 napsal/a:

Já zde nechci nějakou minci dehonestovat - pouze se chovám exaktně. Mince s označením "R" musí vykazovat určité náležitosti v podobě výskytu. Vše ostatní jsou hlediska v podobě oblíbenosti, zažitých nálad, obchodní manipulace atd. Tyto hlediska ale nemají nic společného se skutečnou vzácností, o které rozhoduje pouze výskyt a možnost takovou minci získat. Jsou dva druhy mincí - mince jednoho si koupíme určitě, mince druhé skupiny možná, nebo nikdy. A to je ten zásadní rozdíl mezi vzácnou a nevzácnou mincí.

Mince s označení R se musí hlavně odlišovat od ostatních ve svém daném nominalu, panovnikovi, období, mincovny, země atd. I chyboražby zde můžeme zahrnout..je zde více faktorů, né jen ona dostupnost a náklad

Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.