chystame s kolegy prispevek o dvou dobovych falzech tohoto denaru. vypadaji trosku jinak, toto bude prava mince, neni duvod se domnivat, ze by nebyla.
Vaha pri tak starych minciach nehraje taku rolu, ako napriklad pri minciach Frantiska I. Jozefa... Velakrat su tam vykyvy aj o paru desiatok stotin gramu, pri starsich minciach su rozdiely vo vahe aj gramy.Tu si treba skor vsimat razbu, obraz, okraje, kvalitu strizku,opisy, doplnia ma znalejsi...
satestsat12@gmail.com
ja myslim, ze je velky uspech, ze to jako zacatecnik vlozil do spravne sekce, to, ze se zeptal na podobny dotaz jako pred nim tak nevadi.
bylo by dobre zacatecnikovi doporucit studium nejake vhodne literatury, aby se mohl zacit lepe orientovat v obdobi, kteremu se mini venovat (arpadovci, voleni kralove...?).
kdyz se vratime k te hmotnosti, tak ta muze kolisat jednak vlivem zpusobu razby (razba al marco, coz znamena, ze dulezite bylo z urciteho mnozstvi kovu vyrazit urcity pocet minci bez ohledu na jejich jednotlive hmotnosti). nektere mince tak mohou byt o dost tezsi, nez jine a prave o malych minci jsou ty rozdily procentualne nejvetsi (u takoveho dukatu se to uz prece jen hlidalo trosku pecliveji). nektere mince se okrajovaly (dobove) a tak jejich hmotnost muze byt nizsi, i kdyz se jedna o originaly (lepsi je ale mit ve sbirce minci takto neponicenou). hure zachovane mince mohou byt lehci i proto, ze jsou setrele diky obehu. a velmi dulezita je i skutecnost, ze mince ze slitin s nizsim podilem stribra mohou byt vlivem agresivniho prostredi znacne vykorodovane (a nebo znicene neprofesionalnim cistenim). ty mohou byt o dost lehci a mohou se snadno lamat a rozpadat se (tomu je dobre se take velkym obloukem vyhnout).
vahy tedy nezahazovat, je dobre si u kazde mince vahu poznamenat a nekdy to muze lecos napovedet, ale kdyby se podle vahy dalo poznat takto jednoduse falzum, bylo by to velmi snadne (coz neni).
jo a jeste sem zapomnel. stejny typ vahy jako na obrazku vlastnim i ja. neni na nich nic spatneho, ale pocitejte s tim, ze odchylka muze byt uz pri techto hmotnostech +/- 0,03 g, takze verit se da desetinam, ty setiny sou casto dost mimo.
takze napr. u mych vah pri navazeni hmotnosti x mohu dosadit do rovnice:
y = 4,0053E-03x + 2,6254E-03
a y je hmotnost skutecna (i tak ale s jistou chybou)
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.