Čtu právě Ovidiovy Fasti a k mému překvapení je hned na počátku taková malá numismatická vložka. Básník si nechává vysvětlovat od boha Jana, proč se na římských asech znázorňovaly jeho dvě hlavy a lodní zobce. Ovidius prožil většinu svého života za Augustovy vlády, nevybavuji si ale, že bych někdy viděl augustovskou minci s Janovou hlavou. Netušíte někdo, do kdy byl tento typ mincí ražen?
Pro pobaveni - dosla mi zatim ma nejmensi mince - hemitetartemorion. Alespon myslim, ze je to on, protoze jsem videl na aukci s podobnou hmotnosti prodavat jako tetartemorion - takze dotaz na tenzora, co to je za nominal a je vubec jeste neco mensiho nez hemitetartemorion? Dik za odpoved.
Ionia, cca 525-500 pred n.l., 0.12g. Velikost asi jako nula na 20ti korune.
Obrázky:
Ano,skutečně existuje,...s hmotností až 0,06 g.+...půjde zřejmě o nejmenší minci světa(aspoň tedy o ničem lehčím nevím).Materiál je opravdu EL.
Co se týče ražby v Ag.pod hranici 0,1g.,není nižší hmotnost u hemitetartemorionu také žádnou vyjímkou,dokonce až na Tovym zmíněných 0,07.,která vede dokonce některé numismatiky k domněnce o existenci ještě nižšího nominálu než je výše zmíněná polovina čtvrtobolu.
Je to zřejmě taková Ionská obdoba naší"zlámané grešle".🙂
Váhový rozptyl u těchto Ag.nominálů(i vyšších je značný),už se ale tak pochopitelně netýká ražeb z elektra.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.