

Tak teda bol v tom pekny chaos.Tu maš 5OO,700,aj 900.
https://www.coinarchives.com/839e9d0f84e527d86dd9a7d83c20ebb1/img/macho/022/image02938.jpg
mamabc1234@gmail.com


Zdravím všechny kolegy numismatiky,
protože toto téma, co se týká vývozu numismatického materiálu do zahraničí firmou
Artia, mne velice zajímá a je veliká škoda, že není prakticky vůbec probádané, jsem se obrátil o pomoc s informacemi na archiv ČNB. Pokud něco zjistím určitě se s vámi o tyto informace podělím 😉

Zdravím všechny kolegy numismatiky,
jak jsem slíbil, přikládám vyjádření archivu k dané tématice:
Archiv ČNB postoupil k vyřízení Váš dotaz ze dne 19.6.2020 sekci peněžní ČNB, jelikož v "centrálním" archivu nebyly nalezeny žádné dokumenty k dané problematice a pravděpodobně již byly dávno skartovány. Poskytujeme Vám v této věci následující vyjádření.
V referátu zkušebny platidel a referátu ochrany platidel a správy hodnot sekce peněžní České národní banky, které jsou nástupci zkušebny a kabinetu platidel bývalé správy účetní a pokladní Státní banky československé (SBČS), se nacházejí pouze neskartované pozůstatky provozní dokumentace, které si vedla zkušebna platidel jako pořadatel výtvarných soutěží na mince a bankovky od roku 1964. Ani zde se však nenacházejí odpovědi na Vaše otázky, nicméně se pokusíme částečně odpovědět obecnými znalostmi a analogií.
Vydavatelem pamětních mincí nebyla ve Vámi sledované době SBČS, ale československý stát vykonávající kompetence v této oblasti prostřednictvím unitárního a od roku 1969 federálního ministerstva financí. Ministerstvo financí také koordinovalo spolupráci s Podnikem zahraničního obchodu Artia, který se v rámci dělby kompetencí v zahraničním obchodu staral o vývoz mincí a medailí do zahraničí. Předpokládáme, že v archivním fondu ministerstva financí, ať už v samotném ministerstvu či spíše v Národním archivu v Praze na Chodovci, se mohou nacházet dokumenty ke sledované problematice, ČNB k nim však má přístup stejný, jako kterýkoliv jiný badatel. Z reakcí jiných badatelů, kteří podobné informace již hledali, lze však usuzovat, že dokumenty tohoto typu byly již dříve skartovány.
Role SBČS v emisi pamětních mincí byla podružná, jakkoliv od roku 1964 pořádala výtvarné soutěže a výchovou vlastních odborníků svůj vliv na celý proces postupně zvyšovala, až v roce 1990 přešla emise mincí zcela do její výhradní pravomoci.
Mince 50 Kčs k 50. výročí založení Komunistické strany Československa byla ražena v množství 45.000 kusů v běžné a 5.000 kusů ve špičkové kvalitě. Jedná se o nepochybně jediné správné údaje o výrobě této mince, pocházející z účetnictví SBČS, která mince přebírala z výroby Státní mincovny v Kremnici po jednotlivých kusech a nikdy nebyly zaúčtovány do předemisních zásob jiné, než skutečně přijaté mince. To platí navzdory jakýmkoliv jiným údajům v numismatické literatuře a denním tisku, které jsou různě kombinovány s náklady uvažovanými, plánovanými, limitními, neuskutečněnými, sníženými o úřední ničení (např. z tohoto zdroje https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/numizmatika/naklady-ceskoslovenskych-pametnich-stribrnych-a-zlatych-minci-1953-1992/) apod.
Kolik však z toho bylo určeno na tuzemský a kolik na zahraniční trh, a kolik bylo skutečně vyvezeno a kolik příp. vráceno, nebylo předmětem výrobní účetní evidenci. Bylo sice obsaženo v různých dokumentech, nikdy však nelze spoléhat na jejich přesnost, neboť jde o údaje průběžné a postupně měněné. Každopádně však považujeme za vyloučené, aby mince pro vývoz byly raženy nad toto množství a nebyly evidenčně podchyceny.
V každém případě považujeme také za krajně nepravděpodobné, že by část nákladu této mince byla ražena ze stříbra ryzosti 900/1000. Tato skutečnost by neměla analogii v žádném nám známém případu a takové mince by byly vydány v rozporu s vyhláškou ministra financí ČSSR č. 31/1971 Sb., tedy obecně závazného právního předpisu.
Mince coby zákonné peníze sice stejně jako dnes měly výjimku z puncování, avšak jejich výroba podléhala kontrole Státní zkušebny drahých kovů (tehdejší obdoba Puncovního úřadu). Dochoval se opis dopisu (první přípojka), kterým se řešila kontrola ryzosti této mince. Nejde sice o přímý důkaz, lze však předpokládat, že by takové odchýlení části výroby od standardní ryzosti bylo zmíněno.
Domníváme se proto, že údaj o ryzosti 900/1000 je chybou v tiskových podkladech nebo v samotném tisku, příp. výsledkem změn v ryzosti slitin stříbrných mincí, které se opakovaně řešily a měnily v zájmu rentabilnosti jejich emise v důsledku pohybů cen stříbra a nepružné socialistické cenotvorby.
Z osobního archivu Jiřího Pekárka dále zasíláme (druhá přípojka) jím spoluvytvořený společný materiál MF a SBČS, který sice nedává odpověď na Váš dotaz a je z doby, kdy tato mince ještě nebyla součástí emisního plánu, ale poodhaluje některé problémy, které tehdy provázely emisi, prodej a vývoj pamětních mincí. Bohužel jde o dokument tohoto typu ojedinělý, který nemá jasné návaznosti na předcházející a budoucí vývoj.
Výše uvedená odpověď na Vaše podání byly zpracována příslušným odborným útvarem ČNB, případně byly k její přípravě využity podklady zpracované příslušným odborným útvarem ČNB. Odeslání standardně vyřizuje odbor komunikace sekce kancelář.
S pozdravem

Po prostudovaní přiložených opisů archivu, které se sice netýkaly přímo dané mince, jsem i já nabyl spíše toho názoru, že opravdu se jedná pouze o špatné označení na mincovních kartách. Plán emisí pam. mincí se dělal jako teď několik let dopředu, mince 50Kčs 50.výročí KSČ sice mezi nimi nebyla, ale počítalo se s ryzostí 900/1000 jako u mincí z let 1968-1969, které měli mimochodem v zahraničí veliký úspěch.
Ale postupem času, zvláště po roce 1969 došlo k výraznému navýšení ceny stříbra na trhu, takže výroba mincí s ryzostí 900/1000 zvláště pro tuzemsko by byla nerentabilní. Proto federální ministerstvo vydalo usnesení o snížená ryzosti mincí na 700/1000. Teď už se můžem jen dohadovat, zda-li na oněch mincovních kartách údaj o ryzosti byl tiskovou chybou nebo prostě automaticky udaný na základě předchozích zkušeností nebo schválně za účelem lepšího prodeje...😉

snukr: Diky, ze jste vznesl dotaz na CNB a odpoved sem nakopiroval. Vyjadreni CNB je v souladu s mym vyse uvedenym nazorem, zejmena:
numismat@seznam.cz


Ještě pro představu menší vysvětlení: Každé vydání mincí jak pamětních tak oběžných se řídilo určitým zákonem, který mimo jiné stanovoval nominální hodnoty mincí a technické parametry. Samozřejmě tyto zákony, neboli "usnesení vlády" se samozřejmě měnila dle aktuálního vývoje cen kovů na trhu a ekonomických hledisek. A to i pro jednotlivé nominály mincí. Po roce 1957 se pamětní mince razily v nominálech 10 a 25 Kčs až do roku 1968, kdy byla k příležitosti 50 let ČSR ražena velmi krásná a populární 50Kčs. Zákonem z roku 1954! se parametry u nominálu 50Kčs stanovily takto: průměr 37mm a ryzost 900/1000. Samozřejmě jak jsem již psal, emisní plán byl na několik let dopředu a pro nominál 50Kčs se původně počítalo s těmito parametry. Jenomže s rostoucí cenou stříbra na trhu se tyto parametry usnesením z října 1969 (mám opis z archivu) změnily na 31 mm a ryzost 700/1000. U 25kčs došlo jen k zmenšení průměru na 30mm, z původních 34mm. Takto mohla vzniknout tisková chyba u mincovních karet do zahraničí u mincí Lenin,KSČ a Hviezdoslav.Pro zajímavost, pak byla ražena mince 100Kšc Mánes, její parametry byly stanoveny taktéž tímto usnesením z října 1969, protože parametry k nominálu 100Kčs byly předtím stanoveny usnesením již z roku 1954 a bylo je třeba pozměnit vzhledem k aktuální potřebě. To je mé vysvětlení, proč se mohl nesprávný údaj o ryzosti dostat na mincovní karty pro vývoz, ale berte to určitě s nadhledem, je to jen mé pochopení dané problematiky z přiloženého opisu usnesení z roku 1969 od ČNB. Jinak pro 10rubl1895: budu vám držet palce ať se podaří zkouška ryzosti a doufám, že nám pak sdělíte výsledek a třeba budeme všichni moc překvapeni 😃

Ano, vydani minci se ridi zakony, proto jsou mince nazyvany zakonnym platidlem. Vsechny prislusne zakony lze nalezt ve Sbirce zakonu. Pro obdobi po menove reforme v roce 1953 se vydani pametnich minci tykaly napr. tyto zakony:
Nařízení vlády č. 35/1954 Sb. - obsahuje jen obecne informace, bez nominalnich hodnot a parametru minci, viz
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1954-35
Dale jsou ve sbirce zakonu pro kazde vydani minci vyhlasky MF, kde je uvedena nominalni hodnota, parametry a popis mince, pozdeji i vyobrazeni.
Napr. pro prvni pametni mince po reforme:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1954-36
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1955-19
Pro 50 Kcs 1968 jiz s vyobrazenim:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1968-138
Pro 50 Kcs 1971 KSČ:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1971-31
Takto lze vyhledat kazdou pametni minci.
numismat@seznam.cz
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.