Dostala se mi do rukou RU 100 koruna s stříhaným kolkem v UNC, avšak doma jsem po bližším prozkoumání pod lupou dle mého nazaru odhalil falešný kolek.
Co mě tedy zajíma..
Je šance, že se jedná o dobové falzum?
Co to dělá s cenou?
Jak se vlastně pohybujou ceny s kolkem a bez kolku- jestli ho tam nějaký chytrák nenalepil za učelem spekulace?
V této době se kolky padělaly zcela běžně a ve velkém, pokud byly odhaleny, tak se nejčastěji znehodnocovaly přeškrtnutím, případně razítkem. Je tedy dost pravděpodobné, že jde o dobový padělek, který by pochopitelně měl i tak sám o sobě svou cenu.
Dále, ceny těchto bankovek se stříhaným kolkem a bez něj se pohybují přibližně na stejné úrovni, ale je fakt, že v tomto tavu se hůř schánějí.
Abych se přiznal, tak já to taky nikdy moc nezkoumal, v oblibě mám spíš pozdější a německé bankovky 😉 . Jak určit dokonalé padělky by možná věděli kolegové z filatelie. Jinak můj děda měl katalog, kde to bylo a já osobně získal jen katalog ministersva určený pro bankovní úředníky se vzory originálů a s ukázkou detailů nejšastějších padělků a co vím, tak se snad měly vydávat i pohledy kde byla jak falza, tak i originály, ale s těmi jsem se nikdy nesetkal.
Ale některé padělky jsou dost okaté, často je na nich vidět, že obraz je takovej rozplizlej, jsou slité linky nebo mají posunutý barvy a například já mám na jedné stovce korunovej kolek (neznehodnocený), kde pod slovem "KORUNA" je o tři čárky míň, ale jinak je naprosto dokonalej
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.