Ploché zápalky

Ploché zápalky

Ploché zápalky - (též Jupiterky, cizí názvy: Booklets, Flexibles, Pochettes d´Allumetes), zdokonalený vynález Američana Joshua Pusey, jsou to 1-2 řady plochých zápalek z kartonu či dřevěné blány vlepené do kartónového obalu opatřeného škrtací ploškou

Flexibles

West Pocket (angl.) - doslova kapsička u vesty Vestové zápalky se vyrábějí namáčením zápalné hmoty různé barvy na ploché tělo zápalky, které může být z papíru nebo ze dřeva. Dřevěné zápalky se dají zapálit jak tahem, tak tlakem. Papírové zápalky se zapalují tahem tak, že se zápalka vloží mezi škrtací plochu a obal a tažením se zapálí.

West Pocket Matches (angl.) - zápalky do kapsy u vesty tj. malé a nízké formáty krabiček

**********

Joshua Pusey (27.3.1842 – 8.5.1906) byl významný právní zástupce v Pensilvánii. Protože ho stále rozčilovalo nošení objemných krabiček se zápalkami v kapse, začal pracovat na vývoji papírových zápalek, které by byly lehčí a menší. V roce 1889 získal patent na papírové zápalky (zvané „flexibles“ tj. doslova ohebné tj. ploché zápalky či jupiterky). Jeho myšlenka se však neujala.

V roce 1896 prodal Pusey svůj objev společnosti Diamond Match Company za 4000 dolarů.

A teprve devět let po objevení plochých zápalek, v roce 1897, společnost Mendelssohn Opera Company vyrobila ploché zápalky s logem své společnosti na podporu otevření svého sídla v New Yorku. Po této akci zájem o tento druh zápalek začal vzrůstat.

Flexibles

datum zveřejnění: 8.4.2019