Moderátoři: smith, Koniáš

grofik

Profilový obrázek
Uživatel
#5111 - 20. 2. 2022, 18:47

Korunka dobrý odkaz, oceňujem podrobnosti pri reze. 👍👍👍

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

grofik

Profilový obrázek
Uživatel
#5112 - 20. 2. 2022, 19:27

Možno niečo z achatov postúpi do finále? 😉

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

szilvorium

Uživatel
#5113 - 20. 2. 2022, 21:21

Tiež Brehov

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

grofik

Profilový obrázek
Uživatel
#5114 - 20. 2. 2022, 21:51

Teoreticky aj prakticky základnej suroviny je dostatok, teraz je dôležité prinútiť sa pracovať.
V duchu pokus omyl. 😊

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

grofik

Profilový obrázek
Uživatel
#5115 - 23. 2. 2022, 11:45

Mám kandidáta na vytvorenie zaujímavej vzorky.
Uvidím? 🙄😊

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

Throm

Uživatel
#5116 - 6. 3. 2022, 08:18

Ahoj,to nebude jen tak.tady odkaz. https://cs.geologyidea.com/1166-iris-agate.html

kpt

Uživatel
#5117 - 6. 3. 2022, 08:52
Ahoj,to nebude jen tak.tady odkaz. https://cs.geologyidea.com/1166-iris-agate.html

Je to přesně to co jsem psal. Záleží na struktuře chalcedonu-achátu, jeho čistotě, a hustotě a orientaci vrstev.

Jinak je článek otrocký překlad přes automatický překládač:

1) "To by nefungovalo v kruhu nebo špendlíku" bych přeložil lépe, že by to nefungovalo v prstenu (ring) a broži...

2) "Musí být nakrájeny na plátky tak, aby řezaná plocha byla kolmá k pruhu achátu." Lépe než pruh spíše vrstva ... k vrstevnatosti achátu ...

3) "Aby bylo možné pozorovat efekt duhovky, musí..." snad efekt duhy 😁

A hlavně to světlo - na drahém opálu a motýlích křídlech postačí světlo denní dopadající, u iris achátů je nutno použít světlo umělé a procházející skrz opravdu velmi tenký plátek.

České acháty jsou spíše barevné, popraskané, malé oproti některým jiným světovým lokalitám a vyříznout z nich super čistý, dobře orientovaný plátek opravdu průsvitného chalcedonu složeného z vrstviček tak akorát správně orientovaných a správné velikosti mikrokrystalů (vláken) chalcedonu prostě nejde, není z čeho.

Tedy, nic více než hra světla na struktuře chalcedonu (=kryptokrystalickém křemeni).

kpt.

korunka

Uživatel
#5118 - 6. 3. 2022, 14:15

Hm, nejhorší je nařezat a vyleštit takto tenké plátky. Tuším, že někde psali, že by měly být do 3mm, což je dost málo a to já nesvedu.
Jinak by to chtělo hodně vrstvičkatý achát, přesně jak se psalo výše.
Dělala jsem doma jeden pokus. Kdysi jsem si koupila přívěsek z achátu, který je tenký. Je to brazilský achát. Tak jsem zkoušela prosvěcovat a světe div se, v tom achátu jsou některé vrstvy, které by měly tendenci opravdu při prosvícení a jistém úhlu zářit. Nebylo jich moc, ale bylo to zajímavé. Takže proč to nezkusit s nějakými našimi?
Kdo ví...

korunka

Uživatel
#5119 - 6. 3. 2022, 14:17

PS: Ty z Břehova vypadají zajímavě!

grofik

Profilový obrázek
Uživatel
#5120 - 7. 3. 2022, 10:15

Korunka, píla čo bude spĺňať technické parametre na pílenie 3mm plátkov je možné kúpiť myslím okolo 200 € poloprofesionalne prevedenie.
Dobrá cena. 👍

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.