Moderátoři: smith, Koniáš

Vita

Uživatel
#151 - 5. 9. 2013, 19:08

napsal/a:
Spíše nastává problém, pokud je to broušený kámen, třeba typ. volný tvar s měnící se výškou brusu

Vhodná metoda je několik po sobě jdoucích fotek s různou rovinou zaostření složených pomocí spec. programu do jedné fotky .

viz. např. toto je složeno z cca 60 samostatných fotek
http://www.mindat.org/photo-156225.html

Měnící se tva výbrusu nehraje při téhle metodě roli protože ve skutečnosti u fotky jde o hloubku ostrosti - u detailů je to to samé - je jedno jaký má kámen tvar(půl-kulatý apod.) jde o hloubku ostrosti a tu dostaneš u normálního rozměru buď obrovskou clonou a dlouhým expozičním časem nebo malou clonou, x-samostatně zaostřených fotek a relativně dlouhá doba expozice cca 1/10-2 sec + softík kterej s tím umí pracovat ! Odkaz na software viz. opět článek viz. odkaz zde v tématu acháty(jen už nevím kde, protože se z toho stává docela dobrá informační džungle) !

Vita

Uživatel
#152 - 5. 9. 2013, 19:13

napsal/a:
Laickej dotaz 1: Padlo tu, ze pokud spatne rozriznu (zbrousim) achat - napriklad kdyz se kousicek z jedny poloviny odstipne, tak je kamen castecne (dost) znehodnocen. Je takovy problem zbrousit ho znovu? Treba jen o tech par milimetru ony vrstvy/onoho odstiplyho kousicku?
PS: Chapu (predpokledam) ze se tyhle kameny asi nejspis rezou v polovine (?) aby byly obe poloviny co nejvetsi, pricemz u miniaturnich kamenu jde o kazdej milimetr..

Odpověď - ano jde to zbrousit znovu - nebo se může i zbrousit ta odštípnutá hranka ale pak už nebudete mít perfektní rovinný řez.

napsal/a:
laickej dotaz 2: Jak u surovyho achatu poznam kde presne rezat? Z jaky strany, uhlu.. ?
Nebo je to jen sazka do loterie? U diamantu/briliantu brouseni chapu..

No nejvhodnější řez je podle mého názoru po delší straně kamene(ale to je v případě ideální pecky) ale to je kus od kusu jiný - může tam třeba z kraje prosvítat křemen a tak je lepší to fiknout našikmo - není pravidlo že kámen se musí řiznout přesně na dvě půlky - naopak dost kamenů jsem dělal že jsem odříznul např. poškozenou část a zbytek dal do lesku. Ale obecně by tý vyleštěný plochy s kresbou mělo být co nejvíce. Ale zase co sběratel - to jiný názor 🙂

elle

Uživatel
#153 - 5. 9. 2013, 19:15

PS: Na chalupe - na skalce (cca 4x4m) mame taky nekolik stovek ruznejch zbrousenejch achatu, opalu.. ruznejch krystalu nebo nerostu (i z afriky apod).. uz mnoho let je vetsina "pod hlinou" ._) ale samozrejme nepredpokladam, ze by se jednalo o neco cennejsiho. Takovy krasny kresby onech achatu (co si vzpominam) nebyly..

elle34 (zavináč) upcmail.cz

Vita

Uživatel
#154 - 5. 9. 2013, 19:19

to elle : Aúúúúúúúú pod hlíííínou aúúúúúúúú 😃 😃 😃
Vykopat - omýt - nafotit - vložit sem do tématu ať vidím co můžu najít na zahradě na skalce 😃 😃 😃

Vita

Uživatel
#155 - 5. 9. 2013, 19:50

Ještě se vrátím naposled k tý "brazílii"- když tady byla řeč o kresbě a přírodních barvách "braziláků"- když se povede tak je to pastva pro oči.
Velikost celýho kamene je cca 230x140mm - škoda, že v reálu je u jedný strany přírodní trhlina !

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

elle

Uživatel
#156 - 5. 9. 2013, 20:13

No abych to ozrejmil :-) Nas soused na chalupe byl kdysi davno ucitel v mistni (vesnicky) skole a mel vsemozny konicky - vcelarstvi, maloval amatersky obrazy, sbiral znamky (dopisoval si s filatelistama po celym svete se kteryma je i menil), sbiral motyly (si pamatuju jak pred cca 35 lety jeho dum zdobily skrinky s krasne barevnyma obrovskyma motylama z afriky nebo jizni ameriky), a sbiral i nerosty.. no a najednou umrel, jeho zena cca po par letech taky (bylo ji snad 95 let). No a byli sami, jedinej dedic zil nekde ve Francii, takze onen francouz pozemek (za pakatel) prodal, aniz se tam byl vubec podivat.. V ty dobe byl jejich pozemek divocina - uz 15 let let tam nikdo nezil, vsude vysoka trava, barak se bortil, plot padal,.. a pak to nekdo koupil - nastoupily delnici s mot. pilama a buldozerama..
No a kdyz strhly starej drevenej plot mezi nama a jim, tak sem prosmejdil ten polorozborenej vcelin tesne u naseho plotu (napul takova kulna).. no a tam sem nasel hromady tehle kamenu - puvodne byli v nejakejch (ted naprosto shnilejch) prepravkach od zeleniny. Nektery kameny na sobe mely takovou miniaturni nalepku typu "vapenec, lokalita Kongo, Afrika" apod., resp. u vetsiny kamenu tyhle nalepky uz davno nebyly.. proste se odlepily a shnily.. No a ja tyhle vsechny kameny (protoze se mi libily) nalozil na kolecko (byly to temer dve vrchovaty kolecka) a odvez na nasi skalku.. resp. nejdriv jsem je vylozil jinde, ale matka se zenou je pak rozesely po cely skalce :-) A vim, ze tam bylo (snad) i nekolik desitek mensich rozrizlejch achatu. Jsou tam treba i cca 5kg tezky krystaly - ty sou na skalce stale videt (sou krasny) ale ty mensi kaminky uz tak nejak (po kazdorocnim dlouholetym pleti a kopani motyckou) zmizely v hline :-)

PS: To nebyla kradez, spis zachrana onech mineralu -) protoze o par dni pozdejc tam nastoupil buldozer a celej "vcelnik" srovnal se zemi :-)

elle34 (zavináč) upcmail.cz

Vita

Uživatel
#157 - 5. 9. 2013, 20:51

No ty šutry maj někdy opravdu podivnou historii 🙂
Měl jsem taky pár kamenů jejichž příběh by vydal na malej román .
To je asi na tom sběratelství to nejlepší - někdy je zážitek spojenej se získáním
novýho přírustku do sbírky cenější než vlastní kámen 😉 .

Vita

Uživatel
#158 - 5. 9. 2013, 20:59

Kupříkladu před dvěma lety na podzim - druhou adventní neděli jsem kvůli jednomu docela malýmu šutru přišel málem o obě nohy - následovaly rentgeny, ultrazvuk žil a dva měsíce jsem měl nohy od stehen dolů barevný jako achát 😁 . No prostě mě to zasypalo ale tak blbě že mě to zmáčklo nohy od pasu dolů . Chodil jsem jako robot - ale kromě rozdrcenejch cév jsem neměl jedinou zlomeninu ! Od tý doby je můj anděl strážnej v lázních , protože to musel tenkrát vynaložit obrovskou námahu abych to přežil - protože sotva jsem se vyplazil jako "Meresjev" tak na to místo kde jsem měl původně zbytek těla a hlavu dopadl zbytek skály !!!!! Ještě dnes mám nepříjemnej pocit i když jdu do sklepa pro kompot aby na mě něco neslítlo 😁
A konkrétně u tohohle šutříku mám místo lokalitního lístečku - zprávu z chirugie: " Po zavalení kameny - těžké poškození měkkých tkání obou dolních končetin" 😉

To je asi na tom sběratelství to nejlepší - někdy je zážitek spojenej se získáním novýho přírustku do sbírky cenější než vlastní kámen 😉 .

Vita

Uživatel
#159 - 5. 9. 2013, 21:31

Acháty v porfyru
Nowy Kościół, Polsko

rozměry leštěné plochy :
78x42mm
130x110mm
150x120mm
160x130mm

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

grofik

Profilový obrázek
Uživatel
#160 - 5. 9. 2013, 22:00

to Vita ; vidím našiel si správnu adresu na pokec . 😉
pokiaľ Korunka sa vráti do svojej koži nemám už vôbec strach o vlákno Minerály. 😃 - teda ohľadne achátov.

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.