Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

Michaela

Uživatel
#321 - 11. 4. 2009, 21:49

Dík Pehu 😉 ,koruna je bohužel hůř zřetelná nejen díky kvalitě foto,ale i díky 3 drobným vrypům.K E/2 jsem došla vylučovací metodou.

kacuro

Uživatel
#322 - 12. 4. 2009, 05:41

no troufám si tvrdit, že ta koruna se dá krásně poznat, křížky mezi liliemi jsou sice hůře vidět, u tohoto typu však podle toho, co vidět jde, moc možností není ... takže já bych si u tohoto kousku XIII. e2 napsal!

Archypov

Moderátor
#323 - 12. 4. 2009, 08:56

XIII.e/2 je to určite. Je to bežná razba, jedna z najbežnejších, ale Michaela, tá minca vôbec nevyzerá zle. Pokiaľ ešte nemáš tento typ, môžeš byť spokojná.

PEHU_

Uživatel
#324 - 12. 4. 2009, 09:52

Já bych o určením e/2 nebyl tak přesvědčen. Pokud se ztotožním se skutečností, že jste přesvědčeni o koruně pro e, tak pro dvojku neodpovídá tvar písmene W.

kacuro

Uživatel
#325 - 12. 4. 2009, 10:02

vždyť víš, že je ta typologie nedokonalá a e/2 je nejbližší co se týká obrazu i znamének. samozřejmě si k tomu Míša může napsat jen XIII. e s tím, že je to nepopsaná podvarianta, ale takových ještě bude ... jestli si dobře pamatuji, mám v určení jednoho mého PG VJ podobný problém a také myslím s jiným W, než jak je popsáno v typologii, musíme to brát s nadhledem 😃

Archypov

Moderátor
#326 - 12. 4. 2009, 10:52

Čo sa týka Háskovej typologie, resp. aspoň perokresieb, tak je naozaj najvyšší čas dať sa do opravy. V zásade ani nie do opravy typologie, ale vyobrazení. Človek tu len háda ako blázon, nesedí lev, nesedí koruna, nesedí nič. Hásková odviedla kus dobrej roboty, ale svojimi detskými vyobrazeniami, hovadsky malými aby akoby mohla byť krytá že sú nedokonalé, ... vodu viac rozmútila. Ona tie mince dokonale poznala, výborne ich videla, akurát nedokázala to čo vidí posunúť ďalej, aby to dobre videli aj ostatní. Pretože, hovorme si čo chceme, my ostatní tie typy a varianty nevidíme tak ako ona.
Nemusíte (hlevne PEHU 😉) brať tieto moje výlevy až tak vážne, až také vážne ani nie sú. Len mám s Háskovej typologiou menší problém a snažil som sa ho pomenovať.
Je však otázne, do akej miery by môj náhľad na problematiku ovplyvnil cvik v určovaní Vladislavových grošov. Pretože ako to tak vidím, vy s tým problém vôbec nemáte, problém mám asi iba ja... 😈 😋 Dobrá práca kacuro a PEHU, makajte ďalej.

kacuro

Uživatel
#327 - 12. 4. 2009, 10:59

Archy samozřejmě s tebou souhlasím, některé ty obrázky lvů a korun jsou celkem pěkné a jasně identifikovatelné a jiné jsou opravdu provedené dost hovadsky 😞 jediné, co mi při určování pomáhá je právě vylučovací metoda, ale i ta se občas moc nevede, právě kvůli těm blbým obrázkům. Háskové chyběl pomocník Oliver 😃 každopádně už se tu objevilo pár mincí, které i při dobré čitelnosti nešli přesně zařadit, protože takové varianty a podvarianty Hásková neuvádí, ale to bude vždycky problém, vždy se může objevit něco nového a nepopsaného, takže to Háskové nelze zazlívat ... každopádně nové zpracování je zapotřebí, o tom není sporu 😞

Denarius

Uživatel
#328 - 12. 4. 2009, 11:04

Dal jsem si práci a spočítal všechny varianty u Háskové - je jich 307 na 2826 mincí které měla z nálezů k dispozici. Je to tedy spíše typologie jednotlivých razidel a není divu že se stále objevují nepopsané varianty. Dle mne by to chtělo asi nějaké zjednodušení.

kacuro

Uživatel
#329 - 12. 4. 2009, 11:16

napočítal jsem 87 variant, tys asi počítal podvarianty ne?

Denarius

Uživatel
#330 - 12. 4. 2009, 11:20

všechno - tedy podvarianty.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.