Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

Koniáš

Moderátor
#2921 - 3. 4. 2021, 08:02

Omlouvám se😱

Igni probatur aurum, virtus miseria...

korunka

Uživatel
#2922 - 4. 4. 2021, 10:13
Zdravím vespolek a prosím o bližší určení tohoto kousku. Je to lepší nebo běžný groš? Díky všem. Obrázky: ...

No, vzhledem k tomu, že Jiříci v poslední době vylétly do nezávratných výšin a jeho mince se dnes už prodávají ze několik tisíc korun, tak je to lepší groš. 😉

milstr

Uživatel
#2923 - 4. 4. 2021, 21:22

Měl bych tu jeden opravdu zajímavý kousek Vladislava.
Co na to odborníci, jak si ho mám popsat?😁

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"

___

Uživatel
#2924 - 4. 4. 2021, 21:31

NIe som odborník, ale vidím, čo to je. Gratulujem. 😉

MvK

Uživatel
#2925 - 4. 4. 2021, 23:23

XII.e/ varianta? Chlap co dělal to razidlo ji musel mit jak z praku...

___

Uživatel
#2926 - 5. 4. 2021, 00:17

Dobové falzum.

milstr

Uživatel
#2927 - 5. 4. 2021, 03:03

Ano, s největší pravděpodobností dobové falzum. Jen mě mrzí že jsem si na něj nevzpomněl než jsem poslal tu hromádku falz k Olimu na analýzu. Ale přihodím to k nějaké další várce 😁
A aby toho nebylo málo, tak tady ještě jeden lvíček na extázi 😂

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"

MvK

Uživatel
#2928 - 5. 4. 2021, 13:05

Prohledl jsem si ten groš ještě jednou a nemohu si pomoct, koruna je totožná jako oficiální kutnohorské ražby z té doby, typická jsou hlavně písmena L a S na licní straně. Křížek nebo jejich dvojice jako rozdělovací znaménko také. Dvanáctky byvají považovány za falza hlavně v zahraničí poměrně často a není divu - dost se vymykají ostatním typům. Je to doba, kdy po smrti Korvína zmizel Vladislav definitivne v Budíně, a už tak slabá královská moc ještě zeslábla. A v Kutně Hoře to podle všeho vedla veselá parta - uvádí to vlastně i Hásková, byl odvolán mincmistr a také zrovna tehdy proběhly známé hornické bouře.

jacx

Moderátor
#2929 - 5. 4. 2021, 14:46

K tomu předchozímu milstrovu groši:
Nejsem si úplně jist, že jde skutečně o falzum. Je pravdou, že v této době se v mincovně děli různé nekalosti. Jsou známá falza ražená z originálních razidel, nebo z razidel pocházejících zřejmě ze stejné dílny jako raznice originálních grošů, obvykle mají pocínované jádro z nehodnotného kovu. Vzhled této mince je jiný. Povrch (kov) nepůsobí na pohled vyloženě nápadně (jako falzum), pravda bez případných analýz spolehlivě nelze říci nic. Groš má sice poněkud dívného lva a četné koruptely, ale u těch XII. to někdy bývá - i když je pravda, že zde je to asi nápadnější. Snad více řekne kacuro, který má groše Vladislava nakoukané nejvíce.

milstr

Uživatel
#2930 - 6. 4. 2021, 00:18

Skutečně se může jednat o oficiální ražbu, vzhledem k tehdejším poměrům v mincovně. S ohledem na to že zrovna u tohoto typu jsou podobné odchylky častějším jevem, bych to rozhodně nezavrhoval.
A zase přidám nějaký zajímavější kousek 😁
Nemám po ruce Háskovou, jen nález z Kosiček a tak jsem ho určil zatím jen jako IX. s chybným opisem Sccvndus.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.