Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

Archypov

Moderátor
#321 - 23. 12. 2008, 16:30

Ako som ti už písal, pri zbežnom prezretí to vyzerá na bežnú štrnástku. Večer na to pozriem a pokúsim sa byť presnejší...

facctory

Moderátor
#322 - 23. 12. 2008, 16:32

😁 😁 ja sa pol dňa trápim aby som prišiel k IX a ty takto... 😁 😁

zatiaľ dík ...

oliver

Moderátor
#323 - 23. 12. 2008, 16:41

ja bych se priklanel k typu IX... podle lva... ae priznam se, ze mam problem napasovat tam dobre tu korunu... trosku jsem si pohraval s typem X (lev je jako XIV, ale jsou tam odlisnosti)... ten gros je celkem pekny, ae urcit me nejde...

Archypov

Moderátor
#324 - 23. 12. 2008, 17:36

Lev typu IX. by mal mať hornú tlapu evidentne viac k hlave. Ale iba odbieham od povinností doma a nehľadím ani do literatúry. Mne sa zdá na štrnástku, ale nechcem vás chlapi ovplyvňovať. Naozaj neviem. Pár štrnástok doma mám a tento im je podobný. To len na okraj. Určoval som aj pár devín z nálezu čo mám k dispozícii a toto sa mi na devinu nezdá. Ale nepojedol som všetku múdrosť sveta, dokonca ani svojej domácnosti... 😉 Neviem. Večer pozriem, očakávam aj názory ostatných.

Topa77

Uživatel
#325 - 23. 12. 2008, 18:17

Já bych lva viděl spíše na IX. podle koruny v perlovci, čenichu a velikosti měsíčků hřívy, které jdou po ruce až skoro k drápům. Vypadá hodně jako ten druhý lev typu IX.

jacx

Moderátor
#326 - 23. 12. 2008, 19:01

grošík hezký - studoval jsem jej s literaturou v ruce - netvrdím že mám pravdu
vezmu - li v úvahu líc - celkový tvar koruny - s 5 perlami a jedonuchými lístky mezi liliemi
tvar písmene N a písmene S
na rubu lva s pečlivě vykreslenou korunu, horní měsíčky nejsou úplně velké ale snad trochu větší ano, ocas jde trochu dál od zadní nohy a je relativně krátký před rozvětvením
i písmo v opisech hlavně na líci je takové ještě pečlivější a menší nezasahuje tolik do perlovců
řekl bych H IX. e - asi IX. e/1

oliver

Moderátor
#327 - 23. 12. 2008, 20:07

tak to beru taky... ae jak rikam, urcit to uplne bude asi narez... uvidime, s cim prijde Archy a Jacx...

oliver

Moderátor
#328 - 23. 12. 2008, 20:08

aha... on uz Jacx napsal... 😁 😁 😁

kacuro

Uživatel
#329 - 23. 12. 2008, 20:24

H IX. je jasná, ale na bližší určení si teda netroufám ....

Archypov

Moderátor
#330 - 24. 12. 2008, 00:34

Tak teraz som si našiel naozaj chvíľku a mrkol som na to aj s literatúrou v ruke.
Čo sa týka písmena S - súhlasím.
Čo sa týka písmena N - je možné že ide o tupé N, to by nasvedčovalo presne variante e/1 v type IX. Ale toto písmeno chceme možno vidieť ako tupé N, tak ho vidíme. Ale je to skutočne tak? Vrátim sa k tomu...
Koruna je taktiež nedorazená, teda natoľko, aby sa robili presné závery.
Je pravdou, že ten groš skutočne vyzerá na typ IX., ale stále mi tu niečo nesedí;
... napr. podľa prednej tlapy leva by určite išlo až o variant e, alebo f (tam zas nesedí koruna). Lev pri variante e v type IX. má ale evidentne viac hlavu od tela, pôsobí vyšším dojmom, hlava pôsobí proporčne menším dojmom k telu. Vyzerá akoby mal rudolfínsky golier, je to samozrejme spôsobené (na groše Václava IV.) extrémne veľkými mesiačikmi v hrive. Tento groš pri troche šťastia a veľkej dávke priania má možno väčšie mesiačiky v hrive, ale určite nie tak veľké ako lev v type IX. Alebo zle vidím, alebo mám chybný zákres v literatúre. Nesedí mi tu ani oko, na facctoryho groši vidím náznak medzikružia, ale (podľa literatúry) lev v type IX. má oko prázdne a mŕtve ako žralok.
Chlapci, jasné že sa nehádam a v mnohom s vami súhlasím. Ono možno naozaj ide o typ IX. ja to zatiaľ v tejto neskorej hodine vidím tak, ako som napísal. Nekameňujte ma, len s vami polemizujem, je to zdravé. 😉 Vážim si názory vás všetkých a je fajn že tu len jeden druhému nepritakávame, ale riešime veci.
Takže ten lev sa mi naozaj nezdá. Pri type XIV. by mi viac sedel, najmä podľa proporcií hlavy a tela, oko ako negatívne medzikružie, jednoducho by mi pasoval viac. "Tupé" N by mohlo sedieť aj vo variante XIV.i/11, alebo XIV.j/1-2.
Tak aspoň na to pozrite. Možno máte právdu vy...

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.