Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

pavels_2005

Uživatel
#21 - 21. 9. 2021, 11:41

Minci jsem vzal na puncovní úřad. Rozbor udělali na počkání, myslím že to dělali nějakým typem spektrometru. Měřili to jak na povrchu tak v tom lomu. Paní se také divila proč tam je Re a Ge.

oliver

Moderátor
#22 - 21. 9. 2021, 11:58

oukej, to je psina... pojdme to rozseknout, minci poslete, uvidime, zda to je pravda 🙂))

pavels_2005

Uživatel
#23 - 21. 9. 2021, 12:37

Já jsem laik, ale není podstatný hlavně ten podíl stříbra a mědi? Kolik je tam ostatních stopových prvků nehraje až takovou roli ne?
K tomu rozboru:
Přišel jsem na puncovní úřad s požadavkem rozboru materiálu mince. Paní si minci vzala a řekla že je dobře že je zlomená, protože na lomu jim přístroj líp ukáže rozbor. Že když se dělá rozbor jen z povrchu že to nemusí být moc přesné že to měření nejde moc do hloubky. Nicméně řekla že neví jestli to půjde dobře že lom je dost nepravidelný a malý, že se uvidí. Po chvilce přišla, přinesla nějaké vytisknuté papíry a řekla mi složení. Když jsem ty papíry chtěl, řekla mi že mi je nemůže dát že ta mince je poškozená a že na poškozené věci nemůžou udělat oficiální posudek. Po mém naléhání mi aspoň z papírů vypsala rukou na papírek ty nejzákladnější prvky, sama se divila co tam dělá Re a Ge. Papírek viz. příloha, obsah Re jsem upravil aby součet dával 1000. Za takovýto „neoficiální“ rozbor mi nic neúčtovali a já se nijak nedohadoval, jelikož mi výsledek přišel dostatečný :-) Jaký použili přístroj nevím.
Pokud má Oliver chuť udělat detailnější rozbor nemám problém mu minci poslat. Prosím o adresu a kontakt.

Co ty parvy? Ty jsou OK?

pavels_2005

Uživatel
#24 - 21. 9. 2021, 12:39

ještě ten papírek....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

oliver

Moderátor
#25 - 21. 9. 2021, 12:48

mala rada: nejmensi chybu udelate, kdyz do "rychleho" souctu do sta upravite majority, ne minority (tedy napr. udelat 591/1000 neznamena skoro zadnou chybu, prip. 592 a 313/1000). v realu se ale dopocet provadi sloziteji a nebo znormalizovane. neni ale ostuda to nechat i jako 99,8 %, duvodu je nekolik.

pani to merila samozrejme na XRF, to jsou obcas pekne a sikovne masinky, ovsem dulezite je to i spravne interpretovat - a to jak co se dat tyce, tak pak i "numismaticky". na tom lomu je to s takovym pristrojem obvykle spis na hrane uveritelnosti.

pomer Cu/Ag nic u sezrane mince nerekne. ani na lomu. nebudu tady semenit moudra, z nichz kazdej po obede usne, zkuste napr. tento clanek (zabyva se jich tam timhle vic): https://www.academia.edu/37934262/

prosim o kontakt na SZ, poslu adresu, uvidime 🙂

jacx

Moderátor
#26 - 21. 9. 2021, 12:48

Parvy (či jejich zlomky) jsou pravé, Václava II.

pavels_2005

Uživatel
#27 - 21. 9. 2021, 13:30

Díky za všechny detaily.

Oliver - neumím poslat SZ tak tady je můj email: strej.pavel@seznam.cz

oliver

Moderátor
#28 - 24. 9. 2021, 14:06

takze analyza mince diskutovane vyse, toho divneho pgw2, rika, ze povrchove slozeni averzu je:

7,6 % Cu
81,3 % Ag
8,5 % Hg
0,3 % Pb

a revers

11,7 % Cu
77,2 % Ag
8,2 % Hg
0,3 % Pb

soucet do sta neresim, minority jako treba Zn, As neresim, tim spis, ze pri prekryvu serii Hg a Pb se tam da nacpat As celkem beztrestne, ale nebude to uplne pravda, v realu bude olova trochu vic (prave na ukor As)

Nize prikladam i vystupy z pristroje, tj. spektra. V praxi se spoleham vic na ne, nez na cisla. Jednak - cisla u prvku mohou byt v pripade minci v podstate "jakakoliv", zalezi jen, jake misto se trefi a jak hluboko pro ten ktery prvek merime. Tez mince neni uplne homogenni etc. viz nektere prednasky na academii (odkaz jsem posilal uz predtim), koho to zajima.

Co je zasadni a je treba vedet. Pokud mam naky prvek ve spektru, musim videt vsechny jeho linie, co ma mit, ne jen jednu! Pokud je tam jedna a jine nevidim, tak to je neco jineho a prvek tam urcite neni - btw. tento zakladni predpoklad je duvodem predchozi chybne analyzy. Neni to ale chyba pristroje, ale chyba metody (kalibrace) nebo obsluhy.

Co tedy uvidite na spektrech? Kazde mereni se provadi 3x s trochu jinymi podminkami (treba vyhodnejsimi pro lehci nebo tezsi prvky). Proto jsou tri ruzna spektra, co se skutecne podarilo identifikovat a pak co tam skutecne NENI (vzdy musi sedet vsechny linie Pd, Re i Ge, coz nikdy neni pravda). Udelal jsem i mereni na hrane (pro pripadne stouraly), mam stary pristroj, tak pouzivam Mo-clonku s malickym otvorem (nemam moznost fokusace paprsku), takze pocet countu dost spadne a tim i kvalita spekter - proto z hrany ukazuji jen spektrum prvni - je to totozne s tim, co lze videt v plose. Ani tam se tedy nekona zadna senzace. Ostatni spektra jsou dost zasumena a tudiz pro ostudu, ale na vysledku by to nic nemenilo.

Nasledujici prispevky budu stosovat postupne, at to je i s komentem, takze pokud budete chtit neco psat, pockejte na posledni prispevek, pls.

Zde davam prvni varku spekter - avers i revers, at vidime, ze je to stejne, protoze dal budem pro jednoduchost pracovat jen s aversem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

oliver

Moderátor
#29 - 24. 9. 2021, 14:11

Co tedy v minci, resp. (at jsme prisni i vuci sobe), tak NA POVRCHU mince vidime?

Jednoznacne med, stribro, rtut a olovo. Ty barevne cary jsou tabelovene hodnoty, pevne dane a charakterisiticke pro kazdy prvek. Pokud tam prvek je, musi mit v rozsahu spektra vsechny cary, v dane serii musi odpovidat relativni intenzita car (aspon trochu).

Vzajemna intenzita car mezi sebou nic nerika, stribro se napr. v prvnim spektru budi uz malo, proto je tak "male", i kdyz je ho cca 90 %.

Neoznacene piky jsou signaly, ktere nesouviseji se vzorkem.

Minority jsem neresil a ani nehledal.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

oliver

Moderátor
#30 - 24. 9. 2021, 14:15

No a co nevidime? Jsou pridane cary pro avizovany Pd, Re a Ge

Pd je uplne mimo - 100 % tam neni v takove koncentraci, jak bylo uvedeno. Jako stopa tam byt muze - stejne jako desitky jinych kovu, ktere tam jsou v ppm koncentracich a nekdy dost s otaznikem.

Re je taky mimo - staci se pozorne podivat

Ge tez, ke germaniu se vratime jeste v dalsim prispevku, aby to bylo lip videt...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Rakousko - čistá - č. 1946

Rakousko - čistá - č. 1946

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Hawidky - SF ochranné kapsy na známky - bílé - průhledné - 36 x 217 mm - 328 328

Hawidky - SF ochranné kapsy na známky - bílé - průhledné - 36 x 217 mm - 328 328

Cena: 248,- Kč

Přejít na eshop
Budování a obrana vlasti - čistá - č. 881-883

Budování a obrana vlasti - čistá - č. 881-883

Cena: 39,- Kč

Přejít na eshop
Mincovní rámečky sešívací - 100 ks - 17,5 mm

Mincovní rámečky sešívací - 100 ks - 17,5 mm

Cena: 259,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Teppo Numminen - 210

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Teppo Numminen - 210

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
7. pětiletý plán - čistá - č. 2467

7. pětiletý plán - čistá - č. 2467

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1777

Rakousko - čistá - č. 1777

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1783

Rakousko - čistá - č. 1783

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop