Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Třídění známek

Vykupminci.cz
Numisargo

Třídění známek

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Předem říkám,že nejsem žádný velký filatelista (pár albumů plných známek filatelistu ještě nikoho neudělalo).Proto bych se chtěl zeptat,jaké známky si nechávat a jaké rovnou vyřazovat.Už je mi jasné,že známky ražené (myšleno použité) a zároveň jakýmkoliv způsobem poškozené (natržené,přehnuté...) zřejmě nemá smysl si nechávat.Přes to bych se chtěl zeptat,zda by tu někdo fundovanější nemohl alespoň nastínit,jaké vady by známka (ražená) hodná zařazení do sbírky mít neměla?
Registrovaný uživatel
je to složitější , některá ražená je zajimavější než čistá . Některá mírně poškozená , ale v luxusní kvalitě drahá , je pro mne přijatelná do doby než seženu lepší . Další věc - zajímavé razítka atd. Je to i o bádání.
Moderátor
S poškozenými známkami to není tak jednoznačné, zda všechny vyhazovat. Určitě bych nevyhazoval i silně poškozené známky do r. 1850, protože pokud by se jednalo např. o Švýcarské kantony do r. 1848, první známky Asie - Scinde atd. tak se i velmi silně poškozené známky reparují. I jiné vzácnější známky, které jsou silně poškozené sbírají filatelisté ke studijním a porovnávacím účelům. Obecně se vyhazují poškozené známky, kterých se dochovalo větší množství.
Ražené známky též nevyhazovat, v některých případech (např. u Německé inflace 1923) mají ražené známky mnohonásobně vyšší cenu než čisté známky. Někteří sběratelé sbírají pouze ražené známky.
Obecně se dá ale říci: ražené známky, kterých se dochovalo velké množství a je na nich těžké, rozmazané nečitelné razítko, tak můžeme vyhodit.
Perfektní kvalitu by měly mít běžné známky po r. 1945. Tady i sebemenší poškození známku znehodnocuje na nulovou hodnotu.
Registrovaný uživatel
Díky.Takže v prvním případě bych si měl známky roztřídit podle zemí,pak podle období (chronologicky).A pakliže je poškozená známka mladší,běžná a byla vydána ve značném nákladu,pak jí buď mohu vyhodit,nebo si jí ponechat pro porovnávání dobudoucna.Samozřejmě ještě nesmím zapomenout na razítko.pokud by na sobě měla i poškozená známka nějaké "méně časté" razítko,pak by asi taky bylo vhodné si jí ponechat.Chápu to správně? Doufám,že nezním příliš naivně,ale radši se hloupě zeptám,než abych pak litoval. Ohledně těch razítek.Dá se někde zjistit,jaké známky s konkrétními razítky se vyplatí nechat si ve sbírce?
Moderátor
Ano, takto nějak byste si měl známky vytřídit. Razítek je mnoho druhů a často tvoří rozhodující podíl na ceně známky. Je dobré opatřit si nějakou literaturu.
Pokud Vás filatelie trochu "chytla" doporučuji knihu od Františka Švarce "Svět filatelie". Tato kniha se často prodává na Aukru a dá se sehnat do 100,-Kč. Jsou zde srozumitelným způsobem popsané základy filatelie (známky, razítka, celistvosti i tvorba exponátů).
Pokud se chcete věnovat známkovým zemím, doporučuji Filatelistický atlas známkových zemí. Též bývá často na Aukru.
Bez literatury nezískáte ani základní znalosti.
Registrovaný uživatel
Díky za radu.Obě knihy již scháním...
Pokud bych mohl,tak bych se teď zeptal konkrétněji.Našel jsem mezi známkami i některé,které jsou nalepené na černém papíře.Původně jsem si myslel,že jsou na papíře pouze přichyceny nálepkou,ale opravdu jsou tam přilepené a až na jednu vyjímku nezasklené.Co s těmito známkami?
« Poslední úpravu provedl(a) Stampik v 26. 3. 2010, 20:48. »
Registrovaný uživatel
Pro příklad :

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tento způsob se používal mezi některými filatelisty , dle mne nevhodný . Pár zajímavých kousků mám taky v tomto provedení , běžně je ukládám , jak jsem již psal , než seženu lepší. Např . odlišné zoubkování u RU .
Registrovaný uživatel
Díky.Nechci zakládat další vlákno a proto položím další ze svých začátečnických dotazů zde. Jaký je nejlepší způsob uchovávání nepoužitých známek ** ? Osobně se mi nezamlouvá je dávat do albumů...Již jsem měl tu možnost vidět,jak to může někdy dopadnout (známka se přilepila k albu nebo když bylo více známek přes sebe,tak se přilepili k sobě...)
Moderátor
Známka se přilepila, protože zásobníky(to je správný název) byly ve vlhku a nejspíše ležely na sobě.V kvalitním zásobníku (na čisté známky používám s bílými listy), který bude v suchu a postavený na kant, se známky nepřilepí.Pokud si chceš vyhrát se sbírkou, tak je možné umístnit známky do hawidek a dát je na albové listy, které si popíšeš v počítači jak se ti zlíbí.Tyto listy pak dáš do albových desek.Problém je jen v tom, že u běžných věcí je hawidka dražší, než samotná známka.Ale zase to na druhou stranu velmi hezky vypadá.V každém případě tě uchování známek bude něco stát.Zásobníky se dají koupit v aukcích(kolikrát za pár korun) a k hawidkám doporučuji řezačku-výborná věc.
Registrovaný uživatel
Po kratší odmlce bych se opět rád na něco zeptal.Konkrétně - zda by mi mohl někdo říci,co je to za značkuvpravo dole na první známce?
A můj druhý dotaz - i takto seříznuté (půlené) známky(foto 2),které prošly poštou je vhodné nechávat si ve sbírce,nebo takovéto části známek (ač prošlé poštou) nemají ve sbírkách místo?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
K značke: zrejme majetnícka.
K 1/2 známke: na celistvosti by mala oveľa vyššiu hodnotu ako provizórium. Takto na výstrižku neviem ako hodnotiť.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Třídění známek

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1