Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » > STŘEDOVĚKÉ MINCE <

Vykupminci.cz
Numisargo

> STŘEDOVĚKÉ MINCE <

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 65 66 67 68 69 70 71 72 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nějak se to smrsklo.. :|
No,tady je v lepším stavu..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dekuji moc
Registrovaný uživatel
zdravím všechny,
měl bych na vás dotaz - /teda přímo já ne, ale jedna badatelka, která tu nemá účet/
- přátelé, setkal se někdy někdo s termínem "LIBRAR, možná LIBRÁŘ" ? měla by to být /snad/ jakási plevelná mince, která po našem území kolovala v 15. a 1. pol. 16. století, tento termín je uveden ve staré listině a to přímo testamentu, kde dotyčný odkazuje majetek a ve stati finanční se tento termín objevuje mezi dalšími mincemi, píše se tam - "Hotových peněz mám v truhle v komoře 317 kop grošů míšeňských, něco zlatých a library a široký groše a něco bílých peněz."

pokud by někdo věděl, prosím o info, samosebou přepošlu a nenechám si slávu pro sebe, předem děkuji za jakýkoli výsledek
Registrovaný uživatel
Nejedna se spis o knihy?
Registrovaný uživatel
díky za zájem, o knihy se prý určitě nejedná, tazatelka je přesvědčená, že jde o název mince, dokonce zmiňuje i tuto skutečnost - "Mince je to určitě, jelikož se o ní vyjadřuje Zikmund Winter jako o plevelné minci, která je nežádoucí a je potřeba ji dostat z oběhu...."
Moderátor
nevim, ale tipnul bych si, ze to budou mince svobodnych risskych mest, pripadne, pokud by byla akcentovana horsi kvalita techto minci, tak mozna jihonemecke batzeny (nebyly od 1. ctvrtiny 16. stoleti povazovany v risi za oficialni platidlo). jsem zvedavej, kdo to tu rozsekne, kdyby nic, tusim ze vim, kde se zeptat.
Registrovaný uživatel
No,snad by mohla ona badatelka poskytnout foto oné části listiny,kde jest toto uvedeno.
Pokud by ráda odpověď,nemělo by jí to být zatěžko.

Možná(a to nejspíše) je slovo jen špatně opsáno/přeloženo/přečteno.
Je to ve staré němčině,češtině?
Registrovaný uživatel
děkuji za vaše odpovědi, tu je jeden problém, že badatelka neumí dávat to textu obrázky, ale je to "přeloženo" určitě dobře, bo ona je osoba študovaná - "text není potřeba překládat, je česky a 15. a 16. století číst umím, já jsem vystudovaný archivář"

jináč, tu je ta stať přímo uvedena, je to na str. 65 /hned v úvodu/

https://theses.cz/id/3di9t9/STAG96655.pdf
Registrovaný uživatel
Přesto se domnívám že spojení "library/librář - název mince" je zvoleno mylně a pravdu má PEHU.
Že jde prostě o soukromou sbírku knih,kterou ve svém testamentu uvedl onen bohatý radní Murleg.
Zřejmě byl na ni patřičně pyšný,tak ji trochu nešťastně(pro nás)zamíchal mezi hotovostní pozůstalost.

Co se týče Z.Wintera jehož dílo"Zlatá doba měst českých" je uvedeno jako jeden ze zdrojů z něhož práce čerpala....prošel jsem jej,doufám si tvrdit dost podrobně...a na žádnou zmínku o plevelné minci zvané library/librář jsem nenarazil.

Ovšem- toto spojení může být třeba obsaženo v jiném jeho díle...i když se mi tomu nechce věřit.
Registrovaný uživatel
děkuji za Tvůj čas, příteli, před chvílí byla zveřejněna další indície, že jde opravdu o termín s mincí spojený, tu je ona mince zmińována v odborném plátku - numismatický sborník 1962/7, str. 203.

https://rukovet.cms.flu.cas.cz/static/Odkazy_upload/NSb_07_1962.pdf
Registrovaný uživatel
Musím přiznat že jsem překvapen..a také děkuji za info.

Část z těch názvů jsem nikdy neslyšel,ani na ně nenarazil-je zřejmě čas nechat mince mincemi a věnovat se sbírání něčeho jiného,třeba kaktusů nebo kamen.. :?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
no, taky jsem koukal, co všechno jsem zameškal a proto mě toto dosti zajímá, proto se v této věci tak horlivě angažuji
- a ještě k tomu Winterovi - pod touto stránkou je právě odkaz na tyto termíny mincovní /jak je vidět i na tom Tvém zobrazení textu/ a stojí tam - Z. Winter, Kulturní obraz II., str. 452-453.
Moderátor
Ryblar - salzburský fenik Leonharda z Keutschachu

Kdybych se do databáze podíval hned, mohl jsem Vám ušetřit práci. Ale nenapadlo mně, že bych o nich měl zmínku. Bohužel citaci jsem si nepoznamenal.

Otázkou je, co je správně?

Předpokládám, že jelikož je Librár uveden mezi drobáky, tak by se mělo jednat právě o salzburský fenik.
Naopak Ryblar je roven Pacu, tedy čtyřem krejcarům.

Akorát nechápu, proč by se naopak v závěti (odkaz od Lukegoss) zmiňoval mezi hrubou mincí o bezcenném feniku???

Takže tady máme dva nominály (salzburský fenik) a čtyřkrejcar. Otázkou je, kdo má chybu? Jestli člověk v závěti, nebo Winter ve své knize?

A pak že numismatika je nuda. :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
děkuji za info, takže jestli jsem to dobře pochopil, onen librár /ne ryblar/ je - salzburský fenik Leonharda z Keutschachu ??
- ano, v tom výčtu mincí ve sborníku je to řazeno zřejmě dle nominálů, takže by to odpovídalo drobné minci
- ty dva názvy by se mohly lehce přehodit, ale se mi zase nezdá, že by se tak stalo v té závěti, bo ty mince byly stále v oběhu a vědělo se přesně, oč se jedná, takže takovej šlendrián v závěti, důležité listině - /a navíc ohledně peněz odkázaných, které se -bych řekl- dosti hlídaly a evidovaly/, taková chyba v listině, kde se uváděla i chromá slepice, tomu nevěřím
- a ta Vaše myšlenka, že se u takového boháče odkazovalo i nějaký "bezcenný" oběživo, to mi taky moc neštymuje, ale pokud je vlastnil, tak tam prostě byly uvedeny, jako i ta chromá slepice
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
Musím přiznat že jsem překvapen..a také děkuji za info


I ja děkuji - také to slyším prvně
Moderátor
Přesně tak. Tou narážkou jsem myslel spíš to, proč by v závěti uváděl drobnou minci mezi výčtem hrubé mince. Čekal bych ji spíš až ke konci výčtu u drobných mincí.

Proto mi to připadá, že Winter má možná ve své knize chybu, kdy právě prohodil oba názvy.

Bylo by zajímavé, jestli se ještě jinde nevyskytuje tento název v jiných závětech, kde by se dalo poznat podle okolních nominálů, jde-li o drobnou, nebo hrubou minci.

Zajímavá šlamastika.
Moderátor
Zajímavé čtení...šnajperky,pacy,ryblary sexary,vorlíky,library,zwelvary,pleslary zřejmě lidové výrazy pro různé typy mincí .

Příklad podobné lidové pro feniky Finda, či vindra pravděpodobně původem s Maďarska.Fiňáry pro penize,flotyna hovorově pro zlatníky,dudek pro polské tři groše že 16 stol.Čtyřmecitmák pro čtyriadvacetníky,čtyrák pro čtyř krejcary, čtverka pro čtvrt zlatníky
Mergle pro peníze německo,Šinderlinky pro nehodnotné rakouské feniky z let 1457-1460 a další je toho spousta, není v mých silách je vypsat všechny vše v numismatické encyklopedii Petraň, Radoměřský..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
no a nemuze to byt proste chyba, tj. zamena ryblary / library, zni to podobne. pak by to byly mnou navrhovane batzeny (pac/batz apod.) a tudiz o neco cennejsi (a ne drobna), byt nechtena mince?
Registrovaný uživatel
děkuji všem za reakce,
ještě bych se zeptal pavelgregor - výše píšete - "Ryblar - salzburský fenik Leonharda z Keutschachu" - tohle je uvedeno kde??
- a jak uvádíte, v té závěti je ten seznam hodnot mincí odkázaných trocha napřeskáčku, to je pravda, ale tohle sepisoval člověk nenumismatik, tak to třebas bral, jak to měl v truhlici naskládaný, je i k podivu, že tam v té závěti není uvedeno množství jednotlivých mincí, je to odbyto neurčitým počtem "něco toho a něco toho a je tam to a ono"
- a ještě k tomu Winterovi
- Winter uvedl, že je třeba se zbavit plevelné mince a zmínil "libráry", takže pokud je Vaše úvaha správná a jednalo by se o ty salzburské feniky Leonharda z Keutschachu, pak autor to právě napsal správně, bo kdyby přehodil oba názvy - librár a ryblar, tak by nepsal o plevelné minci, protože ryblar "snad" plevelnou mincí nebyl
- a ještě jedna věc
- tohle je pouze Vaše logická úvaha, nikde v odborné literatuře se to nedá dohledat??

barbar

díky za vstup zajímavý, je toho opravdu dost, těch názvů všelijakých a pokud to tehdy byla nějaká "krajová lidová slovesnost", tak bych se i divil, kdyby bylo opravdu všechno obsaženo a popsáno v odborné literatuře

oliver
to je dobrá myšlenka - co se myslelo tou "plevelnou mincí", jestli se to myslí jako aušus, nebo prostě jen nechtěná??
já už nevím, co je co a kdo je kdo, už mě z toho jde nejen hlava kolem.....pokud by se tyhle dvě velice podobné /názvem/ mince v minulosti pletly, tak se dnes kloudnýho výsledku nedobereme
Moderátor
Právě, že u toho Ryblaru odkaz uveden nemám. To znamená, že to je jeden z nejstarších záznamů, kdy jsem si ještě odkazy do databáze neuváděl.

Zkusím to projít. Ale budu teď několik dní mimo dosah (nejen internetu, ale i knih).

Pokud má někdo zájem, tady je seznam článků, kde by mohl být nějaký ten výraz zmíněn. Všechny se ale netýkají jen nominálů. Mohou tam být postupy, účelovky atd. Takže to berte s rezervou.

https://www.cnspg.cz/databaze/clanky.php?search=1&id=&nazev=&autor=&str_od=&str_do=&klicova_slova=n%C3%A1zvoslov%C3%AD&poznamka=&nazevknihy=&sort=nazev

Jinak ano. Byla to pouze moje úvaha. Proto jsem psal, že by bylo zajímavé se na to zaměřit i u jiných závětí. Jestli by se nenašlo nějaké pravidlo.
Registrovaný uživatel
děkuji velice za Váš čas a zájem o tuto kauzu, pokud se na to mrknete - samosebou až bude čas, budu moc rád a kolegyně badatelka jistě taky
- optám se přímo u zdroje, jestli se tento název objevuje ještě v jiné závěti
- a díky za ten seznam - je to obsáhlý soupis, pravda, přátelé, vzhleden na můj věk tolika času mi již nezbývá, takže já si vezmu první polovinu shora a kdo ten zbytek?? /smajlík – smích/ :D :D :D
Registrovaný uživatel
takže tu čerstvá zpráva

"Bohužel v jiných testamentech za roky 1511-1547 Librár uveden není."
Registrovaný uživatel
Libertas - svoboda, Libera - svobodná. Svobodná říšská města - Freie Reichsstadt - latinsky Urbs Imperialis Libera nebo Urbes Liberae (italsky Citta Libera). To byla ve Sv. říši římské německá města (aka Norimberk, Cáchy, Augsburg, Řezno, Ulm,...) se kterými se v Čechách čile obchodovalo a která vydávala vlastní (často nehodnotné) drobné mince.
Registrovaný uživatel
Zajímavá debata. Vystudovaný archivář neví, badatelka netuší, zkušení sběratelé možné někdy něco četli.
Za 10 let schválně nakráčím do archivu a zeptám se mladého perspektivního "komsomolce": Kolik vajec bylo za 8 librarů?
Ale uniká mi smysl takhle podobného studia závěti. Jo kdyby se tam odkazoval dřevoryt nosorožce, nebo černá labuť... ;)
« Poslední úpravu provedl(a) opal v 7. 7. 2023, 12:00. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 65 66 67 68 69 70 71 72 > »

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » > STŘEDOVĚKÉ MINCE <

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1