Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » > STŘEDOVĚKÉ MINCE <

Vykupminci.cz
Numisargo

> STŘEDOVĚKÉ MINCE <

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Já ještě sháním Albrechta IV., Albrechta V. a Viléma, Albrechta V. pod poručnictvím Leopolda a samostatnou vládu Ladislava Pohrobka. a pak ještě Fridricha V. Mohl bych vyměnit za něco ze Slezska.
Moderátor
Tady máš na porovnání fenik i půlfenik. Bohužel ten můj není nic moc.

Fridricha V. sice jednoho navíc mám, ale není nic moc. V březnu se mi možná těch feniků uvolní víc. Pak se připomeň.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pavelgregor: Pokud se těch feniků v březnu uvolní víc, tak na mě nezapomeň. ;)
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Moderátor
jan: Albrechtu mam nekolik, stacil by bezny fenik a prumerny stav? co konkretne by za to bylo?
Moderátor
tenzor: stačil by běžný fenik a průměrný stav. Pěkně vyražený, třeba trochu setřelý.
Pošlete mi prosím fotky na mail RolencH@seznam.cz
Já ty feniky dělám jen okrajově abych vyplnil to prosklené plato, co jsem dostal k Vánocům :)
Moderátor
jan322 napsal
tenzor: stačil by běžný fenik a průměrný stav. Pěkně vyražený, třeba trochu setřelý.
Pošlete mi prosím fotky na mail RolencH@seznam.cz
Já ty feniky dělám jen okrajově abych vyplnil to prosklené plato, co jsem dostal k Vánocům :)


S vyfocenim bude momentalne problem, mikroskop foti za umeleho svetla dost spatne a zrcadlovkou uz vubec dobre fotky neudelam. Nejlepsi by bylo pockat do vikendu, kdy budu mit k dispozici kompakt s dobrym makrem, pokud by to spechalo, tak to muzu vyfotit ve ctvrtek rano (zitra rozhodne nestiham). Ale trochu predstavu o stavech je mozne si udelat ze starsi fotky kterou prikladam a kde nejake Albrechty IV a V mam. Zhruba v techto stavech to vsechno bude - pokud by se nezdaly prumerne, tak holt mam mensi naroky :)

https://www.sberatel.com/diskuse/imagesExtension/img/1358/87151/3189_uAfDtU.tn.jpg

Celkem bych mel mit 3 Albrechty IV a 6 Albrechtu V, pokud jsem to tedy dobre identifikoval :) Z literatury mam jen Luschina, coz uz je stara literatura a na pomoc jsem tady nenarazil. A mym hlavnim zajmem je stejne antika, stredovek mam spis jako ukazky tehdejsich razeb ve stredni Evrope, zvlaste nasich panovniku.
Jinak se ptam jeste jednou, co by za to z toho Slezska bylo? Podotykam, ze beru mince jen do konce 15. stoleti, popr. do roku 1526 u nasich panovniku.
Moderátor
Moc pěkné :) V rohu vidím i Oettingen, jestli je k mání. A nějaká bohemika by taky neškodila :) Z toho Slezska by tam momentálně byla Vratislav za Zikmunda a haléř Hlohova (s Madonou). Jinak bych našel i svídnické půlgroše 1525 a 1526.
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 11. 1. 2011, 21:43. »
Moderátor
Oettingen k mani neni, mam ho jen jednou, je hezci nez na fotce a velmi se mi libi:) Z bohemiky uz jsem bohuzel prodal nebo vymenil prakticky vse, co jsem mel ve vic nez jednom kuse (mysleno rozliseni na panovnika, nominal a zakladni typ, detaily a jednotlive varianty jako treba u PG neresim), az na nejake penizy Jiriho z Podebrad a Vladislava.
Svidnicky pulgros uz mam, i kdyz horsi, ale ten Hlohov a Vratislav zni dobre. Z Hlohova nemam zatim nic a z Vratislavi jen haler Vladislava Jagelonskeho.
Moderátor
Doufám, že mi počkáte s těmi feniky, protože ty haléřky mám dosud v Polsku u kolegy :oops: Vydražil jsem to s dalšími mincemi na allegru a nechávám si to posílat na jeho polskou adresu. Takže by mohly být až tak za 14 dnů, kdy přijede do Ostravy.
A jako lákadlo tady nechám fotečku té Vratislavi (je z jedné polské numismatické prodejny) :twisted:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
To je nadhera...
Moderátor
to jan322 - moc pěkná Vratislav - gratuluji

a mám tu hádanku pro dnešní den ;)
zachovalost mince je bohužel mizerná, ale určit jde

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 12. 1. 2011, 12:28. »
Moderátor
Tipnu si: nějaká Anglie? :)
Registrovaný uživatel
Také si tipnu, Janova ražba z minc. Lucemburk.
Jako třeba zde:
http://www.yorkcoins.com/continental_sterling_imitations.htm
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Registrovaný uživatel
Tipuji.. Edvard I/II nebo III (stejně jako u nás Karlové, Václavové a Ferdinandi :) )
Moderátor
Já tam vidím IOh...takže to asi bude nějaký Jan
Registrovaný uživatel
Tipuji jak Milstr, jinak by to sem asi ani Jacx nedal...
Registrovaný uživatel
jan322 napsal
Já tam vidím IOh...takže to asi bude nějaký Jan


Já už taky :oops:
Pěkná ukázka přebírání motivů!
Moderátor
Je to skutečně ražba Jana Lucemburského pocházející zřejmě z Lucemburska.

Tzv. kontinentální napodobenina esterlinu - půlesterlinu (penny – sterling – v literatuře uváděno různě) anglického krále Edvarda I. (1272-1307) a Edvarda II. (1307-1327), které byly svého času oblíbeným platidlem na kontinentě v Porýní, Flandrech a Nizozemsku - tedy v okolí Lucemburského hrabství.
Někteří autoři mají za to, že to byly padělky vznikající ke škodě anglického panovníka. Pro to by mohlo svědčit, že Jan je později vydával i se zkomoleným jménem panovníka Ediwanes (něco mezi Edward a Iohannes), ale zároveň stále s titulem českého a polského krále (některé prý i s nápisem CIVITAS LONDON).
Jestli to byly skutečně záměrné padělky s nižším obsahem stříbra nevím.

Těchto kontinentálních napodobenin je celá řada a nevydával je jenom Jan Lucemburský, ale řada dalších hrabat (jak ukazuje odkaz od milstra).
Janovy existují v řadě variant – opisy u kusu co jsem prezentoval výše jsou:
+IOhANnESDEIGRA
+BOE – ETP – OLO – REX

Vzhledem k uvedenému titulu českého a polského krále by to měla být ražba jistě před rokem 1335, kdy se Jan polského královského titulu zřekl (za úplatu) ve prospěch polského Kazimíra III. Velikého.

Castelin tuto minci považuje za ražbu z let asi 1311 až 1319 a považuje ji za předchůdce – resp. vzor, podle kterého byly následně u nás raženy půlgroše anglického typu.
Více v Castelinově knize Česká drobná mince doby předhusitské a husitské, nebo NL 1947, Castelin, O drobných ražbách Jana Lucemburského.

Mnohem hezčí totožný či nejpodobnější kousek je k vidění níže (tento má na líci mezi slovy opisu dva kroužky, které u výše ukázaného spolehlivě nevidím).

U tohoto hezčího jsem našel odkaz na určení Mayhew No. 259
pokud někdo víte co je to za pramen či jej dokonce vlastníte prosím o info
rád bych se podíval i na další varianty


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 12. 1. 2011, 16:29. »
Moderátor
krasna mincicka, takovou bych hned bral :)
Moderátor
já docela rád vzal i tu výše, ale samozřejmě tuhle bych také raději ;)
Moderátor
no ty ti verim :)
Registrovaný uživatel
jacx: Ohledně toho uváděného pramenu, je to Nicholas J.Mayhew.
Něco od něj je tady:
https://sites.google.com/site/digitallibrarynumis/03-index/m/mayhew-nicholas-j
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Registrovaný uživatel
Myslím, že se cituje Mayhew, N, 1983. Sterling Imitations of Edwardian Type : Royal Numismatic Society Special Publication 14

http://cgi.ebay.ie/STERLING-IMITATION-EDWARDIAN-TYPE-N-J-MAYHEW-/230330130023
« Poslední úpravu provedl(a) Ander v 12. 1. 2011, 17:10. »
Registrovaný uživatel
Měl bych kluci také prosbičku. Před týdnem mě navštívil známej, abych mu určil a ocenil tyto tolary. Trochu se mi daří určit Ferda, (mincovna Praha, Halačka 13? ), ale jelikož do tolarů vůbec nevidím, chtěl bych poprosit zdejší odborníky o pomoc při určení a ocenění. Díky předem
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Drahý Krokouši, ten první tolar je tady: http://www.coinarchives.com/w/lotviewer.php?LotID=925506&AucID=683&Lot=1334&Val=5aea0ff8a0ce4cd3d9369c7f2c3688c1

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... > »

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » > STŘEDOVĚKÉ MINCE <

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1