Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » Původní ceny pamětních mincí ČNB od r. 1993

Vykupminci.cz
Numisargo

Původní ceny pamětních mincí ČNB od r. 1993

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím zkušenější sběrači,

před 2 lety jsem se opatrně stal sběratelem mincí a dnes si lámu hlavu nad tím, jak šel vývoj ceny mince od jejího původního vydání v dobách, kdy jsem ještě nesbíral.

Mám tedy 2 dotazy:
1. Existuje pro mince někde na netu graf vývoje ceny?
2. Pamatujete si někdo za kolik se prodávaly mince ČNB Ag (zejména 200 Kč) i Au, BK i ŠK od roku 1993 do dneška?

Děkuji moc

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Graf si budete muset zřejmě vytvořit sám..
Mapování vývoje cen jednotlivých mincí nejlépe přes katalogy ,které každoročně aktualizuje a vydává Macho&Chlapovič ,nebo V.Novotný,
ty starší pak jedině v archívech aukčních dómu.


Ceny nových mincí a bankovek pro smluvní partnery – archiv,
Bohužel ceny před rokem 2007 nejsou archivovány ...

https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/numizmatika/ceny-novych-minci-a-bankovek-archiv/

https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/numizmatika/
Registrovaný uživatel
To, co hledáte, najdete tady:
https://www.ceske-mince.cz/produkt/mpcz081-p/200-vyroci-narozeni-karel-jaromir-erben-stribrna-mince-proof

Na kartě Vývoj ceny je graf. Předpokládám ceny jsou z jejich eshopu a z Aukra. Jsou tam všechny mince ČNB a snad i jiné.
Moderátor
U soukromých prodejců v důvěryhodností kolem grafů bych byl opatrný, doporučuji si ověřit vše sám.Je to sice složitější,ale za to mnohem jistější viz.příklad práce Mikyho s tabulky sv.dukáty..
Registrovaný uživatel
Sc0rpi0n napsal
Zdravím zkušenější sběrači,

před 2 lety jsem se opatrně stal sběratelem mincí a dnes si lámu hlavu nad tím, jak šel vývoj ceny mince od jejího původního vydání v dobách, kdy jsem ještě nesbíral.

Mám tedy 2 dotazy:
1. Existuje pro mince někde na netu graf vývoje ceny?
2. Pamatujete si někdo za kolik se prodávaly mince ČNB Ag (zejména 200 Kč) i Au, BK i ŠK od roku 1993 do dneška?

Děkuji moc

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Tak pokud jste před těmi 2-3 lety nakoupil například Svatováclavské dukáty, tak už v té době bylo jasné, že proděláte doslova kalhoty. V té době se každý aspoň trochu chytřejší obchodník těchto dukátů naopak za maximální ceny zbavoval..
Registrovaný uživatel
caffe: o SVD nemluvil

Mám tedy 2 dotazy:
1. Existuje pro mince někde na netu graf vývoje ceny?
2. Pamatujete si někdo za kolik se prodávaly mince ČNB Ag (zejména 200 Kč) i Au, BK i ŠK od roku 1993 do dneška?
_______________
Díky, za každý nový přírůstek do chyboražeb
Registrovaný uživatel
Aby to mělo nějaký vypovídající efekt, musel by se graf spárovat s kupní silou.
Např. 100 Kč 1955 se dávala do výplaty jako hodnota 100 Kč. Před cca 42 lety se prodávala bez ohledu na variantu za cca 1 500 Kčs a dnes za cca 3 000 Kč.
Mince Jan Hus 1965 se prodávala v bance za 10 Kčs a před cca 42 lety za 700 Kčs a nyní je za 800 Kč neprodejná.
Mohl bych uvést další příklady, ale je zbytečné.
Můj první hrubý plat v roce 1981 činil 1 700,-.

Na druhou stranu o medaile skoro nikdo nestál. Jeden kolega říkal, že znal před rokem 1989 5 sběratelů medailí.
Tam jsou naopak ceny skokové. Vím, že na tohle žádná otázka nebyla, ale jen pro info.
V roce 2015 jsem vyhráll 3x Ag medaile TGM 1935 32 mm vč.% za 585,-. Byl jsem jediný přihazující.

Možná je lepší se věnovat sběratelství a případnému studiu či nasávání informací.
Registrovaný uživatel
Děkuju za všechny rady, hodně mi pomohly stránky ČNB (@barbar) a ceske-mince (@rektor). Vedl jsem si přehled svých mincí i dalších existujících a podařilo se mi rozšířit data na původní nákupní ceny. Samozřejmě zůstává otázka hladiny dnešní hodnoty a skrytých nákladů, ale přesto, základní pohled na průměr a medián mincí ČNB jsem shrnul do článku.

Souhlasíte s mými závěry, nebo to vidíte jinak?
https://www.vasektravels.com/prvni-2-roky-hratek-s-numismatikou/
Moderátor
Sc0rpi0n napsal
Děkuju za všechny rady, hodně mi pomohly stránky ČNB (@barbar) a ceske-mince (@rektor). Vedl jsem si přehled svých mincí i dalších existujících a podařilo se mi rozšířit data na původní nákupní ceny. Samozřejmě zůstává otázka hladiny dnešní hodnoty a skrytých nákladů, ale přesto, základní pohled na průměr a medián mincí ČNB jsem shrnul do článku.

Souhlasíte s mými závěry, nebo to vidíte jinak?
https://www.vasektravels.com/prvni-2-roky-hratek-s-numismatikou/

Clanek je jiste zajimavy. Je videt, ze jste tomu venoval hodne casu a usili.
Dovolim si nicmene par pripominek:
1. popis minci BK/proof nemusi byt pro laika srozumitelny: mince v BK se mu bude jevit jako leskla a urci ji tedy jako proof, naopak proofku urci podle Vaseho popisu jako BK, protoze ma matny relief. Melo by tedy byt uvedeno, ze proofka je razba z lestenych razidel s vysokym leskem v plose a matnym reliefem (zatimco povrch BK je jednolity).
2. Nevim, odkdy se vydavaji 500 Kc, nase mince nesbiram, ale opravdu je to jiz 20 let (viz graf 1.2)?
3. Na poslednim grafu 1.4 jiz 20lete hodnoty u 500 a 5000 Kč nejsou (viz tez moje pripominka c.2)
4. Preklep na grafu 1.4: 13 let

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o mincích » Původní ceny pamětních mincí ČNB od r. 1993

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1