Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Prosím o radu ohledně broušení-leštění minerálů.

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosím o radu ohledně broušení-leštění minerálů.

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den. Začínám a zkouším brousit a leštit acháty a křemeny (ametyst a pod.) Používám hladinovou brusku s litinovým talířem 30cm, rychlost cca 370Ot. Jako první zelený brusivo 120, pak 240, 500 a 800, k ceroxu jsem se ještě nedostal. A ted mé problémx. Pří broušení 240 ještě vidím a poznám jak se kámen zabrušuje. To už při 500 a 800 už ne, je to tak jemné, že nevím jak mám dlouho brousit a jak hodně tlačit nebo netlačit. Pořád se mi totiž zdá, že i po broušení 800 je to pořád moc hrubé, myslím tedy semišové. Pokud zkusím 800 na korkovém platu, tak už se začíná lesknout, ale problém opět je, že se lesknou kraje a uvnitř je to pořád sametové. Rovinu přitom mám danou už z prvního hrubého a druhého stupně perfektní. Takže nevím, jak to předleštovat na měkčím podkladu, aby to bylo po celé ploše stejné. O tom, že mi ani nejde vycentrovat řezný kotouč ani nemluvím, to už by bylo moc...:-) pokud by měl někdo náladu na pár rad a poznatků, byl bych vděčen. Aleš
Registrovaný uživatel
Dobrý den , já myslím , že rychlost je moc velká , já mám talíř asi 30 cm a rychlost 400-500 otáček. Jinak to vyhazuje brusivo. Brousím na šedé litině 100 , 400 , 600
karborundem a pak leštím ceroxem na filcu . To je vše , chce to trpělivost a čas.
Registrovaný uživatel
Dobrý den.
Děkuji za odpověd, už se lepším :-). Opravdu jde o trpělivost. Už jsem poznal, že každý druh kamenu se ohlazuje jinak. Ta rychlost je dobrá, ono to je špatně napsané, má to být 370 Ot. Jinak mě ted celkem vyhovuje hrubý brus dělám na ocelovém kotouči. Je to vlastně 30cm kotouč z pily na dřevo. Pevný, hladký a vyvážený. Dostane se za cigarety vvyřazený v truhlárně. Ušetřeno 2500Kč. Potom dva jemnější brusy už dělám na litině, opět koupen 30cm tál na gril, ale ted už jiíný nemohu sehnat, vyprodámo. Stál 340Kč, jen jsem udělal vnitřní díru. Leštím také ceroxem na filcovém purovém kotouči opět nalepeném na pile na dřevo. Výsledky už jsou celkem srovnatelné s koupenými kameny. Jen ještě nevím, jakou silou tlačit a trochu mě pořád zlobí ten méně vyleštěný střed. Řekněme, když brousím a leštím kámen velikosti cca 6 6 cm, tak uprostřed mi vzniká ostrúvek cca 2 x 2 cm, který vždy hrubší, než ty okraje. Někde dělám chybu v postupu, ale nevím kde. Trochu si začínám myslet, že je to způsobeno tím, že ty kraje jsou dříve ohřáté, než ten střed a tak se vyleští dříve, .Ale je to jen domněnka. Potom by to mělo co dělat právě z tlakem.
Ted mi přišla do ruky diamantová leštící pasta a výsledky jsou velmi dobré, přitom spotřeba je úplně minimální. Jen namažu malinkou vrtvou 15cm filcový kotouč a na jeden zátah doleštím až 10 kouskú "skleněného" achátu o velikosti cca 2 x 2cm. Kvalita perfektní. Žrout času je to opravdu enormní, ale zatím to baví.
Děkuji vám za vaše postřehy.
Registrovaný uživatel
Dobrý den
Já u těch jemných brusiv kámen otřu papírovým ubrouskem aby byl takový skoro suchý a dívám se z boku, jak se v kameni odráží zářivky. Hlavně se dívám, jestli kámen vypadá všude stejně. S denním světlem mi to moc nefunguje. Pokud mám nevyleštěný střed, připadá mi, že jsem to málo srovnal tím nejhrubším práškem a musím se vrátit na začátek.

Jinak už několik let jsem přešel z karborunda na diamantové flexi kotouče. Je to výrazně rychlejší a čisté. Kameny jsou trochu bombírované, ale to mi nevadí. Používám hrubosti někdy 30, jinak 100, 400, 800, 1500, otáčky cca 250 za minutu. A samozřejmě za mokra.
Na finální leštění používám polyuretanový kotouč kterým se leští sklo. Je to v podstatě filc nasáklý plyuretanem.
A z ceroxu jsem přešel na Si-polisch, nevím přesně co to je ale funguje to lépe. Možná i proto, že po těch dia kotoučích se kámen už skoro leskne.
Registrovaný uživatel
Používate aj 3 000 ku kotúč?
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
ne, končím 1500
Registrovaný uživatel
Skúste 3000 ku a možno urychlite prácu.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Já ted už doleštuji jak acháty tak křemeny diamantovou pastou z Číny. Mají velký výběr druhu a stojí cca 7dolarů 50g. Ale ta spotřeba je minimální. Mám filcové kotouče z Děčína a jen opravdu lehce vtlačím pastu do kotouče a leštím. Ty zrnka vydrží dlouho a je to v oleji takže ani žádný nepříjemný prach. Ty mýdlové ale i skleněné acháty jsoum za pár vteřin-minut jako sklo a křemen trvá déle, ale výsledek je pěkný. Nejvíce se mi líbí, že nemusíte pořád namáčet a natírat kotouč.
Registrovaný uživatel
Petrnový- Ten polyuretanový kotouč také používám, ale s ceroxem. Vy používáte suchý bez prášku, nebo jsem to špatně pochopil?
Registrovaný uživatel
Kde se dá sehnat ta diamantová pasta z Číny? To kupuješ přímo od tamtud? Jak je to s proclením, platbou a tak?
Registrovaný uživatel
Na aliexpressu. Sice je doba dodání delší a clo jsem žádné zatím neplatil. Oni to snad mají už ošetřené. Chce to ale pořádně hledat odesílatele, protože jsou rozdíly jak v cenách, tak skladu odeslání. Něco se posílá už i od nás, hodně už z Evropy. Takže tam je to bez cla automaticky.
Registrovaný uživatel
Korunka, skús Dimapu..., máš to na Morave.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Tam mají, ale za 5g chtějí 150kč. Z Číny je to za 60gr 150kč. To už je rozdíl. Já nemám Čínu rád, ale ten produkt je ten sam ý, co nabízí dimapa. Stejně tak z řeznými kotouči. Úplně ty samé, co nabízí dimapa, koupíte v Číně za 2-5dolarů ve velkém výběru. Elektroniku a oblečení ne, ale toto je stejné, co se nabízí u nás.
Registrovaný uživatel
Do toho polyuretanového kotouče jednou za čas nanesu trochu kaše z leštícího prášku a zatlačim ji do kotouče třeba achátem. Pak už na kotouč jen sprejem stříkám trochu vody, aby byl mokrý ale žádná voda z něj obvykle nestéká a neodnáší leštivo. Za sucha se kotouč zahřívá, černá a pálí.
Registrovaný uživatel
Děkuji za vysvětlení.
Registrovaný uživatel
Osobne ja toho nepotrebujem veľa do roka, dôvod prečo mi vyhovuje Morava.
Vyplatím u kuriéra a doručené do 48 h.
Je pravda kupujem väčšinou brúsne a rezné kotúče.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
To je v pořádku. Já tam také nakupuji, ale z té Činy jsem to vzal vlastně jen na zkoušku a do zásoby. Jen jsem byl celkem překvapen, že kvalita je totožná, u řezných kotoučů i stejný výrobce.
Registrovaný uživatel
Však to nakupuje Dimapa tam. 😂
Majú právo na prirážky, a mne sa neoplatí vytvárať účet na alibabe, atď...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Tak to je hodně zajímavé...
Registrovaný uživatel
grofik napsal
Však to nakupuje Dimapa tam. 😂
Majú právo na prirážky, a mne sa neoplatí vytvárať účet na alibabe, atď...


prirážku ??? je to výpalníctvo nie prirážka. účet na allieprese je za 3 minuty. 100ct diamantového prášku v čajne 10€ v čr ,rakúsku,taliansku nemecku 4500kč a viac,takže lenivosť za 3 minuty sa fakt oplatí 8)
Registrovaný uživatel
prosím nevíte značení brusných prášků, dostal jsem prášky a mají označení G5, G6, G7, G3/4
Děkuju

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Minerály » Prosím o radu ohledně broušení-leštění minerálů.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1