Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 52 53 54 55 56 57 58 59 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Taky jsem si všimnul před pár týdny pěkné věci... V popisu uváděný rok 1600 (!!), cena jen 900,-Kč...
To bych dal...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Škoda, že prodejce neuváděl pravý rok .... což dokazuje druhá fotka... najednou rok 1763... to je sice také dávno, ale těch 900 mi pak přišlo moc...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
V našem povídání jsme se dostali až do roku 1918, na konec existence R-U monarchie. Tak asi pravá chvilka na další chlubeníčko, co mám nového... :mrgreen:

Nejdřív z kolekce brněnského hlavního poštovního úřadu...

Rok 1835 a jednořádkové razítko "BRÜNN", škoda, že ta stříška není skoro vidět...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Rok 1840 to už poštovní úřad nesídlil na Orlí ulici. Celkem pěkný otisk razítka. (Na tu dobu... ;) )

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Rok 1843, více řádkové razítko, jde o ten typ, z kterého byla asi odstraněno ten ozdobný rámeček z perliček...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Možná je zajímavé, ukázat si i obsah dopisu... co a jak si tehdy lidé psali...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Deset roků poté, co se i na území R-U objevily poštovní známky a s nimi kruhová denní razítka...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pár korespondenční lístků...
tento je pro mě zajímavý tím, že byl podaný tzv. "v místě" - tedy z Brna do Brna. Všimněte si obou razítek... Podací, byl novější typ s časovou i expediční vložkou, jako příchozí používali na jiném pracovišti ten starší typ. Expediční vložka nebyla třeba...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
2 korespondeční lístky...rok 1876 a 1877

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A ještě jeden koresponďák...o pár let později 1917 a dvoukruhové, dvojjazyčné podací razítko...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dostal jsem se i ke dvěma Recepissům...
Ten první, z roku 1868 je málo vídaný, jde o zpáteční recepis (retour-recepiss), který sloužil k převzetí poštovní zásilky, která šla za adresátem společně s ním, podepsaný doklad se vracel odesílateli výměnou za podací recepis (recepiss, aufgabs-recepiss)...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ten druhý je z roku 1862 a dokladuje používání společně různých podacích razítek. Pro označení místa podání a jako "datumovku".

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Novinky z brněnského nádražního poštovního úřadu si nechám zase někdy na jindy....
Registrovaný uživatel
Ještě než se pochlubím přírůstky z brněnské dvojky, chci ukázat tento úřední dopis z roku 1853. Pro moji sbírku, je moc prima, jsou na něm razítka dvou poštovních úřadů, toho brněnského hlavního "Brünn" (dnes
Brno 1) i "Alt Brünn" (dnes už zrušený p.ú. Brno 3).

Abych se přiznal, nedopátral jsem se toho, proč tam ale jsou obě ... Tak to "Brünn" bude asi podací a to Alt Brünn"?, Pokud by bylo příchozí nebo průchozí, mělo by být na zadní straně, neodpovídá tomu ale adresa.

Předpokládám spíš, protože přes otisky těchto razítek je psán text", že se dopis zatoulal na Staré Brno (Alt Brünn) a odtud poslán správným směrem...Wildenschwert (Ústí nad Orlicí)
Kdyby někoho z Vás napadlo něco jiného, budu rád za Váš názor...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A co nového mi přibylo z brněnské dvojky?

Třeba tento doporučený dopis, z období před rekomandačními nálepkami. (Z roku1857).
Má všechno, co má mít...Nejstarší typ denního razítka "BRÜNN BAHNHOF", řádkové "RECOM:" a na zádní staně, příchozí razítko, pečeť odesílatele i známka za rekomandační příplatek, "odlepená" tak, že je neporušená....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Řádkové razítko "RECOM:" se na brněnském nádražním poštovním úřadě požívalo ještě v roce 1872, jak o tom svědčí tento doporučený dopis. Ale jinak, také nic nechybí.... Už je jiný typ denního razítka, už se nepečetilo, ale odesílatel použil firemní "zálepku" na chlopně, rekomandační příplatek řádně oražen....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pár úplně obyčejných dopisů z počátku minulého století... Vypovídají o historii Brna, člověk se z nich dozví, jaké fimra, kde v Brně kdysi sídlila....dnes když jdu okolo těchto adres a vidím tam třeba asijské bistro nebo turecký Kebab... :D

A denní razítka jsou pěkně čitelná... to mám rád....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
V rámci urychlení odbavení klientů se už také oráželo i orážecími stroji. Už víme, že toto je nejstarší typ, který se používal na brněnském nádražním poštovním úřadě....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Když člověk kouká, dají se najít zajímavosti....
Třeba tady nastavila obsluha na jednotlivých denních razítkách na orážecí hlavě stroje rozdílné letopočty (1917 a 1919)...vypadá to pěkně, ne ? :mrgreen:

Správný je ten 1917....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ještě dva kousky (dopis a koresponďák)s otisky různých typů razítek z orážecího stroje

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Korespondenčních lístků mi také pár přibylo. Nic extra mimořádného, žádný starší než dosud mám ve sbírce, ale za zkouknutí to myslím stojí....
V razítcích úzké a široké Ü....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ještě tyto kousky, každé s jiným denním razítkem ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Koho zajímají poštovní balíkové průvodky, frankatury a denní razítka na nich, může se mrknou na nové věci zde. Každá je vlastně úplně jiná

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak dost bylo chlubení....

Příště navážeme na naše povídaní o historii brněnského nádražního poštovního úřadu Brünn 2/Brno 2 obdobím, kdy byl zajímavou postavou tohoto p.ú. tento muž....

Jestli pak víte, kdo to byl? :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ta podoba :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 52 53 54 55 56 57 58 59 > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1