

To je zcela jistě Poslední večeře Páně. O tom není pochyb. Ikonografie je zřejmá. Pán Ježíš uprostřed pozvedá kalich s vínem. Okolo je dvanáct apoštolů, ještě včetně Jidáše vpravo dole.

Já říkám, že je to Poslední večeře. Sedí počet apoštolů a Ježíš Kristus jim symbolicky nabízí svou krev v kalichu, aby ji pili. Je to základ křesťanské liturgie a eucharistie.
Malíř, zřejmě praktikující křesťan, tuto symboliku vystihl naprosto přesně a zřejmě se jí věnoval častěji. Podobně slavili eucharistii po roce 1948 zavření kněží v komunistických lapácích. Schovávali kousky chleba, který nechávali skvasit, aby jim nahradil víno. Zřejmě umělec tušil co některé křesťany brzy čeká.
Adalbert

Tohle není Poslední večeře páně - tzv. slavení Hodu beránka, při ní by na stole měl být pečený beran, chléb a víno a chasníci v posedu u stolu kolem. Tohle je zobrazení Nové smlouvy s Bohem, které na Poslední večeři biblicky navazovalo. Všimněte si následného údaje "PO VEČEŘI".
Lukáš 22 - "20 A právě tak, když bylo po večeři, vzal kalich a řekl: „Tento kalich je nová smlouva zpečetěná mou krví, která se za vás prolévá.“ (zdroj Ekumenický překlad bible)
To, že je kolem ústřední postavy 12 dalších je v pořádku, ale nic to neznamená, když působili neustále jako team. Význam je v tomto případě soustředěn na kalich a nové uspořádání poměrů lidé - Bůh. Kdo chce, nechť si další najde, je toho v souvislostech hodně a zde pro to není místa.


Teoreticky správně by mohli být všichni včetně Krista černoši, když jeden ztracený židovský kmen (kmen Dan) měl být takový a všechny postavy jsou židé. Ale řekněte někomu u nás, že Ježíš byl černoch - to pak vychází stejně, jako když řeknete Slovákovi, že Jiří Jánošík byl maďarský žid.

Vzhledem k tomu, že v době Krista už ten kmen byl dávno ztracen, tak ne.😉
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.