Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Písmo...

Vykupminci.cz
Numisargo

Písmo...

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pomůže někdo s určením? Je to něco jako nauka o písmě nebo tak něco? Má to cca 60 strana a je to všechno ručně psané. Každá stránka jiným písmem. Díky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to tištěné, ne ručně psané.
Je to "učebnice" krasopisu pro 4. třídu. Jak psát pro různé příležitosti (dopis příteli, na úřad, pozvánka apod.).
Kdybyste se toho chtěl někdy zbavit, byl bych případný zájemce.
Registrovaný uživatel
já myslel že je to ručně psané,písmo je v linkách které jsou naznačené tužkou. kdyby to bylo tištěné tak tam ty linky snad nejsou ne?
Registrovaný uživatel
Na fotkách nejsou linky vůbec vidět. Proč tam jsou, netuším. Tištěné je to ale na 99 %. Tedy alespoň první tři stránky.
« Poslední úpravu provedl(a) Lukas105s v 15. 5. 2016, 15:08. »
Registrovaný uživatel
Zkusím lepší foto kde jsou vidět linky od tužky. Nevím mě to přijde jako psané... co toto psané nebo tištěné?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To z téhle fotky (jpeg, koeficient kvality 80, malé rozměry) nejde poznat. Jediné co je poznat je velmi tenký papír.
Registrovaný uživatel
myslíte toho caroluse?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tohle zase vypadá, že to psané je. Možná jde o nějakou písanku, ve které si žáci podle vzorů procvičovali svůj krasopis.
Ještě k fotkám - nefoťte za umělého osvětlení, pak obrázky vyjdou takhle s namodralým štychem a nejsou vidět detaily (ty linky stále nevidím).
Registrovaný uživatel
Snad už to teď bude vidět...ten Carolus to je zase z jiné knihy a to psané je na 100% to bylo na porovnání s tímto.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na prvnich strankach je opravdu tisk, na dalsich strankach to na 99% vypada jako rucne psane pismo..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
taky si myslim že je to psané. muselo to dát docela práci každá strana je psaná jiným písmem...je jich cca 60
Registrovaný uživatel
pepechamik napsal
taky si myslim že je to psané. muselo to dát docela práci každá strana je psaná jiným písmem...je jich cca 60


No, vzhledem k tomu, co všechno (a pod jakým drilem) bylo na tehdejší žáky kladeno, si myslím, že tohle byl pro ně spíš vítaný oddech. Něco jako hodina kreslení.
Registrovaný uživatel
Tak to máte asi pravdu. Co ten Carolus? Tady je poslední stránka. Je to z jiné knihy než z té učebnice.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tady je ta kniha..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Trocha krasopisu by těm dnešním holomkům jen prospěla. Ale podle ultraliberálů to prý potlačuje osobnost, či co. :roll:
Registrovaný uživatel
Nechci zakládat další vlákno. Pomůžete někdo rozluštit ten erb kam nebo komu ho přiřadit... Mě se to nějak nedaří :(

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pepechamik napsal
Tak to máte asi pravdu. Co ten Carolus? Tady je poslední stránka. Je to z jiné knihy než z té učebnice.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Zřejmě Karel III. Lotrinský - Olomoucký biskup v letech 1695-1711
LS před jménem značí Loco Sigilli - Místo pro pečeť.
_______________
Registrovaný uživatel
Díky. Co ten erb? Že by to mělo něco společného s Kolínem n/R?
Registrovaný uživatel
Těsně vedle. Jedná se olomouckého biskupa Karla II z Lichtenštejna-Kastelkornu, minimálně teda v příspěvku č. 14.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_II._z_Lichten%C5%A1tejna-Kastelkornu

Datováno 1690.

K tomu erbu: připadá mi na nějakého šlechtice strašně neumětelský. Zkuste pohledat po internetu, ale na tyhle specialitky je internet pořád ještě dost krátký a taky je možný, že je to prostě jen nějaký smyšlený erb co si tam někdo přikreslil. (je to v té "biskupské" knize?)
Registrovaný uživatel
ten erb je v knize MORS obrázek je hned pod tim erbem
Registrovaný uživatel
Forpus napsal
Těsně vedle. Jedná se olomouckého biskupa Karla II z Lichtenštejna-Kastelkornu, minimálně teda v příspěvku č. 14.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_II._z_Lichten%C5%A1tejna-Kastelkornu

Datováno 1690.

K tomu erbu: připadá mi na nějakého šlechtice strašně neumětelský. Zkuste pohledat po internetu, ale na tyhle specialitky je internet pořád ještě dost krátký a taky je možný, že je to prostě jen nějaký smyšlený erb co si tam někdo přikreslil. (je to v té "biskupské" knize?)


Samozřejmě příspěvek 14 se týká Karla II z Kastelkornu. Já jsem ale popisoval rukopis z roku 1707 (datace je uvedená ve stejném řádku jako L.S. CAROLUS - příspěvek 13!), proto jsem v citaci nechal také obrázek a zde se jedná o Karla III.
Příště si prosím pečlivě přečti příspěvek než budeš reagovat - Těsně vedle. Děkuji... :roll:

Erb je s největší pravděpodobností smyšlený. Z heraldického pohledu by koruna nikdy "neplavala" nad znakem. Ruka s mečem se v heraldice objevuje (Vejvodové ze Strombergu, Scheidlerové, Witich ze Streitfeldu), ale nikoliv s hadem.
_______________
Registrovaný uživatel
Díky všem za příspěvky. Každopádně ten rukopis je zajimavej :) Nad erbem jsem strávil celý den a nad heraldikou také. Nikam mě to neposunulo. Ruku s mečem jsem taky dohledal ale hady ne jen omotané kolem meče...
« Poslední úpravu provedl(a) pepechamik v 14. 6. 2016, 19:16. »
Registrovaný uživatel
Ještě pátrám po autorovi této exlibrisky. Majitelem knihy jestli se to dá tak nazvat byl Johann Bernard Mayrn? Nějak se mi ale nedaří rozluštit exlibris :(

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Citovat
Příště si prosím pečlivě přečti příspěvek než budeš reagovat - Těsně vedle. Děkuji...


Mea culpa...máš pravdu a omlouvám se, ty fotky jsou tady neskutečně zamíchaný a střílel jsem od boku..Teď jsem si to doma v klidu prohlédnul a třeba v příspěvku č.5 je první strana onoho textu a tam je to jasně napsáno..
Registrovaný uživatel
k tomu exlibris:

http://opac.nm.cz/authorities/49332?locale=cs#?locale=cs&id=MN0JXWHdRpq7t0E7Gn4u3g&pageSize=10&sorting=relevance

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Antikvariát » Písmo...

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1