Moderátoři: smith, Koniáš

sandman

Uživatel
#31 - 27. 9. 2020, 06:55

Netuším, jestli pravidla tohoto fóra nezakazují reklamu. Nicméně, minimálně odkaz na zatím jedinou výstavu o píscích v Čechách, bych sem rád vložil. Expozice je velice zdařilá a dozvíte se na ní plno zajímavostí. Jestli si tedy chcete naplánovat výlet, vřele doporučuji. sandman
http://www.muzeumusti.cz/v2318/PISKY-ZNAME-I-NEZNAME-aneb-fascinujici-svet-obycejneho-pisku

satestsat121

Uživatel
#32 - 27. 9. 2020, 08:53

Je to zaujimave hobby .

satestsat12@gmail.com

sandman

Uživatel
#33 - 12. 12. 2021, 06:57

Sbírání písku je nezvyklé, pro někoho nepochopitelné, ale hlavně ojedinělé hobby. Z toho plyne i obtížnost shánění informací o historii sběratelství písku.
Asi před deseti lety koupil jeden americký sběratel na bleším trhu vitrínku s několika lahvičkami písku. Popisky ke vzorkům měly datumy kolem roku 1920. Takže písek se sbíral už před sto lety...
Počátek "moderního" sbírání písku můžeme datovat do první poloviny 80. let minulého století. Horst Windisch byl velmi aktivní sběratel minerálů. Organizoval sběratelské výlety v Jižní Africe a Namibii a byl spoluzakladatelem mnoha mineralogických klubů. Založil také první sdružení sběratelů písku v Jižní Africe "The Sand Collectors International". V roce 1985 začal vycházet zpravodaj sdružení. Členy byli především sběratelé z Německa, Francie, Holandska a také USA. SCI bylo aktivní asi do roku 2005. Horst Windisch ho krátce před svou smrtí zrušil, protože mnoho Francouzů a Američanů postupně odešlo.
Mezitím v roce 1988 vzniklo v USA sdružení "International Sand Collectors Society". ISCS pořádá vlastní "americká" setkání a popravdě není mnoho sběratelů z USA, kteří komunikují s Evropou. Je to přece jenom daleko a poštovné je drahé.
V letech 2000-2006 v Holandsku a Belgii organizoval evropská setkání Joop Van Dyk, člen SCI. A Ralf Hermann založil v roce 1997 sdružení "Deutsches Sandmuseum", které chtělo vybudovat malé muzeum na téma "písek". Jeho otevření proběhlo za účasti televize v roce 2009 a od tohoto roku se pořádají setkání sběratelů, většinou na zajímavých místech v Německu. Setkání se konají 1x ročně o víkendu v září.
Od roku 2004 mají také francouzští sběratelé vlastní organizaci "Association Francophone d´ Arénophilie". Každý kdo se chce stát členem AFA, se musí písemně zavázat k dodržování "Charty sběratelů písku", tedy že nebude písek prodávat ani kupovat. Menší klub sběratelů existuje i v Itálii. Založil ho Daniele Martinelli a jmenuje se "Sand Dreams".
Krásným spojovacím článkem bylo v období 2005-2013 "Sand Forum International", které založil Frank Winger. SFI fungovalo na podobném principu jako toto fórum. Bylo rozděleno do sedmi jazykových sekcí a každá měla svého moderátora. Tady se setkávali sběratelé doslova z celého světa, sdělovali si svoje zkušenosti, prezentovali svoje nové přírůstky ap. Bohužel SFI chřadl a nakonec byl zrušen s nástupem sociální sítě jménem Facebook. Dnes na FB existuje několik různých skupin sběratelů písku.
V Česku je několik sběratelů písku. Čtyři sběratelé, včetně svých rodinných příslušníků, se setkali v roce 2013. Společně navštívili krásnou opuštěnou pískovnu v jihomoravských Rudicích (viz obrázek). sandman

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

sandman

Uživatel
#34 - 19. 12. 2021, 08:21

Sbírání písku se může zdát jako dětinské, ale má svoje kouzlo. Pokud nechcete sbírat pouze písek, který si přivezete z dovolené, je nepochybně žádoucí vyrazit na vlastní výpravu. A na ni je třeba se vypravit praktickými pomůckami.
Budete-li sbírat písek v řece nebo potoku, tak holínky jsou potřeba. Málokdy jde nabrat písek z břehu. Lopatka je také dobrá, mnohde jsou i střepy a jiné výdobytky civilizace. Menší sítko je ideální na oddělení hrubého materiálu. Trychtýř a plastová láhev na transport je lepší než igelitový pytlík. Nejzajímavější "mokré" vzorky se dají sebrat za velkými kameny (po proudu). Pytlíky jsou ideální pro sbírání na suchu. Nebo, pokud vám stačí malé množství, tak plastové krabičky na film. Papírky a tužka, aby jste mohli popsat a rozlišit vzorky.
Sbírat se dá ve starých pískovnách, v činných jen se souhlasem provozovatele. Ve starých kamenolomech jsou také místa, kde lze písek najít. Pískovcové skály podléhají přirozené erozi, u jejich paty je možné sebrat další vzorek. Plno lesů, hlavně borovicových, také roste na pískách. A v českých krajinách jsou i prastaré sopky, kde sopečný tuf erodoval do písku. Stává se, že na jednom místě najdete více barev nebo odstínů. Z jednoho výletu si tedy můžete přivézt více vzorků.
Doma práce se vzorky pokračuje. Písek je nutno vysušit, nejlépe přirozeným způsobem. Když je suchý, přesypeme ho do lahvičky a přiřadíme mu číslo. Toto je důležité, abychom ho v budoucnu dokázali identifikovat. Odděleně si můžeme vést podrobnou evidenci. Nejvíce se osvědčila excelovská tabulka. V ní je uvedeno číslo vzorku a další údaje o místě sběru. Přesnou lokalizaci určíme s pomocí Google Maps nebo Seznam Mapy. Máme-li vše uklizené a zaevidované, je čas vyrazit na další výlet. Plánování kam, se dá studiem knih, map nebo internetu. Písek se dá najít všude.
Výměna vzorků písku má svoje určitá pravidla. Jak již bylo několikrát řečeno, to hlavní je, že písek je zdarma. Neprodává se a nekupuje. Základní výměnné množství je 30 ml písku. Někdo sbírá jen 20 ml nebo 15 ml nebo ještě méně. Vše záleží pochopitelně na domluvě. Při "osobním jednání" je to jasné a na sběratelských setkáních se realizuje "holandská výměna". Na svůj stůl vyložíte vše, co chcete nabídnout a jiní sběratelé si vezmou co chtějí a kolik chtějí. To samé děláte i vy u jejich stolů. Jednoduché a praktické.
Korespondenční výměna probíhá tak, že po mailovém kontaktu s potenciálním výměnným partnerem se představíte a nabídnete výměnu. Pošlete si svoje seznamy přebytků a dohodnete si způsob výměny, tj. množství vzorků a výměnné poměry. Po vzájemném odsouhlasení pošlete požadované vzorky, třeba na španělskou adresu. Totéž udělá španělský sběratel. Každý zaplatí poštovné za svoje vzorky, nic dalšího neplatíte. Po tom, co vám dorazí balíček, potvrdíte odesílateli, že došel v pořádku a poděkujete za výměnu. Je třeba počítat s 7-14 dny na dodání po Evropě a cca 1 měsíc do Ameriky. To samé platí i naopak. Stává se, že se zásilka zasekne na celnici. Třeba půlkilový balíček je pochopitelně podezřelý. Proto je zavedeným pravidlem, že se balíček viditelně označí jako dárek a že jde o mineralogické vzorky, které jsou bezcenné.
Balíček se posílá většinou ekonomicky a dobře zabalený. Jednotlivé označené vzorky jsou zabaleny v samouzavíracích sáčcích. Pro snazší identifikaci lze do zásilky vložit i seznam posílaného. Zdůrazňuji, že poštovné je vyšší, i několik stovek za balíček. Záleží na váze a zemi, kam posíláte. Ale za další vzorky do sbírky to myslím stojí. A nikdo vás pochopitelně nenutí, aby jste vyměňovali každý týden. A ještě maličkost. Sběratele na druhém konci Evropy nebo za Velkou louží potěší, když do balíčku přidáte třeba pohled nebo vzorek navíc. sandman

sandman

Uživatel
#35 - 26. 12. 2021, 07:05

Proč by někdo sbíral písek? Není divné sbírat takovou obyčejnou věc, která je všude? Lidé jsou různí a každému se líbí něco jiného. Hodně let jsem se věnoval "běžným" oborům jako je filatelie, numismatika nebo svého času populární telefonní karty. Nicméně, když chcete něco sbírat, tak kromě času vás to stojí i peníze, které vydáte za přírůstky do sbírky. Naopak, když chcete něco ze sbírky prodat, musíte brát v potaz poptávku a nabídku na trhu.
Známému jsem se asi před patnácti lety pochlubil vzácnou mincí, přibližně 350 let starou. Když jsem se zmínil o stáří té stříbrné mince, řekl ať počkám, že mi něco ukáže... Přinesl v papíru zabalený kámen a přede mnou ho rozevřel. Uvnitř toho "obyčejného" kamene byl dokonalý otisk trilobita a byl starý miliony let. Indiáni v Peru je sbírají a prodávají jako suvenýr turistům. Podotýkám, že ani jeden z nás se nezmínil o ceně svého pokladu. Tohle byl asi první moment, kdy jsem začal "pomalu odcházet" od "normálního sběratelství".
Doma na stěně mi visela dřevěná mřížka, v které jsem měl uloženy mušle a písek z dovolené u moře. Někdy v roce 2007 mě napadlo, jaké by to asi bylo sbírat písek. Asi divné, ale co když už někdo takový existuje? Hledáním na internetu jsem zjistil, že ano. A ti sběratelé písku nevypadali divně, naopak věnovali a stále se věnují svému hobby na vysoké úrovni. Napsal jsem Franku Wingerovi, který prezentoval svou sbírku na internetu. Odpověděl mi, ať si prostuduji Sand Forum International a pozval mě na setkání sběratelů do Německa.
Při pročítání hromady nových zajímavých informací na SFI jsem narazil na jednu diskuzi, která naprosto změnila můj pohled na komunitu sběratelů písku. Součástí SFI byla i sekce inzerátů, v které jeden Angličan chtěl prodat písek z Antarktidy. Tuto diskuzi jsem si bohužel nezapsal a dnes se už nedá na internetu dohledat. Napíšu tedy jen základní rámec této komunikace mezi obchodníkem a potenciálními kupci.
Angličan: Navštívil jsem Antarktidu a mám odtamtud písek. Vy jste sběratelé písku, nabízím pytlík písku za 30 dolarů. Je velmi vzácný.
Sběratel 1: My písek nekupujeme ani neprodáváme.
Angličan: Ale to je písek z Antarktidy! A měl jsem s ním práci, musel jsem ho vysušit a "nasáčkovat". Slevím tedy a nabídnu pytlík za 25 dolarů.
Sběratel 1, 2, 3: Písek nekupujeme.
Sběratel 4: Správně, písek nekupujeme, ale neuděláme výjimku, když je to písek z Antarktidy?
Angličan: Ano, je to velmi vzácný písek. Stačí napsat a budete mít úžasný písek do své sbírky!
Sběratel 1, 2, 3: Jsme sběratelé písku, písek nekupujeme ani neprodáváme, pouze měníme.
Angličan: Opravdu nebylo jednoduché získat ten písek a měl jsem s ním velké náklady. Ještě jednou a nakonec slevím. Pytlík písku za 20 dolarů.
Sběratel 4: Dvacet dolarů za takovou vzácnost, to není zas tak moc, nemyslíte?
Sběratel 5: Máme svoje zásady, ale jestli někdo opravdu moc chce ten písek z Antarktidy, tak ať mi napíše. Vykoupím ho od Angličana a každému zájemci ho zdarma pošlu.
Moderátor: Proboha, o čem se to tady bavíte? Končím tuto diskuzi a zamykám ji navždy.
sandman

Lopez1506

Profilový obrázek
Uživatel
#36 - 26. 12. 2021, 08:14

Velmi pěkně napsáno,no je to věc obliby...a jistě to má i své kouzlo.
Ale třeba v mém případě by mne ani ve snu nenapadlo vyměnit numismatiku,které se věnuji desítky let za něco jiného...nebo nedej bůh ji"pověsit na hřebík"

Nesmírně mne baví nejen sbírání samotné a prosté odškrtávání z chyběnek,ale hlavně historické souvislosti dané doby-kde,kdy,jak,proč,kým...prostě ta"omáčka"okolo-pracuje zde nejen fantazie,ale člověk se dozvídá spostu zajímavých věcí...a TO by mi zde chybělo.

Tím samozřejmě nechci nikoho odrazovat od jeho koníčku...ba naopak-přeji Vám v budoucnu mnoho potěšení z nových přírůstků v této poměrně exotické zálibě.

sandman

Uživatel
#37 - 19. 6. 2022, 09:38

Písek se dá najít všude. A jsou místa, kde je ho výrazně více, než je obvyklé. Nemám na mysli pouště a podobné vyprahlé oblasti. Myslím tím lidská sídla, která byla založena tam, kde z různých, např. geologických důvodů, je písku nadbytek. A protože člověk je hravý tvor, rád pojmenovává svoje města a vesnice příhodnými jmény.
Čeština je velmi bohatý jazyk a v Čechách je celkem dost míst, která odkazují na písek v okolí. Nejznámější je určitě město Písek v jižních Čechách. Existují však další tři obce, které mají stejné jméno (okres FM, HK a PS). Na jižní Moravě se navíc nachází malá obec Moravský Písek. Ve dvou sousedících okresech (MB a N😎 lze nalézt dvě různé Pískové Lhoty. Na východ od jihočeského Písku leží Písecká Smoleč. A v olomouckém okrese, kousek od Uničova je vesnička Pískov.
Do seznamu míst s pískem patří i čtyři obce se jménem Písečná (okresy CL, FM, JE a UO) a dvě obce, které se jmenují Písečné (okres JH a ZR). Studiem map a jejich rejstříků lze nalézt i oblasti Na pískách (okresy BR a TA) nebo také pět různých Pískových vrchů a minimálně pět Písečných vrchů. Na Slovensku je podobně pojmenováno výrazně méně míst. Jenom dvě obce Piesok, západně od Brezna a severně od Pezinku. A obec Piesky severně od Topolčianek. Pro zajímavost uvedu, že jsou i obce s dalšími "geologickými jmény", např. Hlína, Hlinné, Kámen, Kamenné, několik Kamenných Lhot nebo město Stříbro a Zlaté Hory.
Na fotografiích jsou značky, označující začátek obce. Na první je Písek v okrese Frýdek Místek a na druhé Písečná, v okrese Jeseník. sandman

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Pavel_III

Profilový obrázek
Moderátor
#38 - 19. 6. 2022, 18:15

No jo, jenže Zlaté Hory jsou Cukmantl. 😉

sandman

Uživatel
#39 - 9. 7. 2023, 21:29

Sbírání písku je zvláštní sběratelský obor. Sbíráte něco, co ostatní považují za obyčejné a většinou nicneříkající. Sbírání písku je závislost. Když poznáte písek, jeho různorodost, krásu pod mikroskopem a v neposlední řadě lidi, kteří ho sbírají, velice brzo se stanete závislým. Pochopitelně v dobrém slova smyslu, protože vás to skoro nic nestojí. Písek je zdarma, jak už bylo několikrát zmíněno, nekupuje se a ani neprodává. Při sbírání písku je největší investicí váš čas, protože málokdo odolá a když už má pár vzorků, bude jich chtít víc. A jaký písek chcete sbírat je jenom na vás. Zájemci o tento obor získají informace nejlépe na některém setkání sběratelů písku.
Ve Spojených státech se sběratelé setkávají jednou za čtyři roky, naposledy loni na pacifickém pobřeží Oregonu. A jak je americkým zvykem, je to pojaté velkoryse. Setkání trvá několik dní a účastníci absolvují přednášky, několik exkurzí a také pochopitelně výměnnou burzu. Ve Francii pořádá sdružení AFA svá setkání velmi nepravidelně, poslední bylo na podzim v roce 2021 v departementu Jura. Další bude pravděpodobně za pár let, až nějaký nadšenec navrhne termín, lokalitu a zorganizuje to.
Česku nejbližší je Německo, kde se setkání konají pravidelně první nebo druhý víkend v září. Výjimkou byl rok 2021, kdy byla "covidová přestávka". Organizace setkání se ujímá Ralf Hermann, případně s pomocí dalšího sběratele, který zná místní podmínky. Namátkou uvedu několik míst, kde se sbíralo v minulých letech. Velká pískovna u obce Duingen v roce 2012, ve které se dalo nasbírat přes 80 různých barevných odstínů písku (ukázka na prvním obrázku). Rýžování zlata na řece Eder v Hesensku v roce 2015. Pískovna se zelenými písky blízko Magdeburgu v roce 2016 (druhý obrázek).Lom Zieglowski na sopečný popel u obce Mendig v roce 2021 (poslední obrázek). Tam se kromě jiného vyskytuje krásný modrý minerál haüyn.
Setkání v Německu začíná tím, že Hermann nebo jiný sběratel rozešle mailem pozvánky, kde je uvedeno místo budoucího setkání a co se bude sbírat. Zároveň se napíše hotel nebo penzion, kde se sběratelé mohou ubytovat. Účast na setkání je třeba potvrdit do určitého termínu. Na setkání se sjíždí lidé z různých zemí, někdo dorazí už v pátek večer, někdo až v sobotu ráno. Sobota je věnována exkurzi na lokalitu, někdy je jich víc a je nutno se přesouvat vlastními auty nebo pronajatým autobusem. Odpoledne po návratu na hotel je přestávka "na zotavenou". Večer se pak koná společná večeře a po ní přednáška na téma, které většinou souvisí s daným místem a specifickou geologickou stavbou lokality. Po přednášce může pokračovat diskuze až do noci. V neděli dopoledne, většinou kolem desáté začne holandská výměna. Tato je v místě ubytování, případně v salonku restaurace, kde se večeřelo. Není ale pravidlo, že ubytování, restaurace a místo výměny je na jednom místě. Výměna končí po poledni. Někteří sběratelé pak společně poobědvají a rozjedou se domů. Někomu ale stačí hodina a odjíždí, protože to má daleko.
Setkání v Německu něco stojí. Zaplatíte si hotel, pohonné hmoty, jídlo a poplatek 20-30€. Tím se financuje pronájem autobusu nebo třeba vstup do soukromých pískoven a lomů. Výhodou setkání je bezesporu doplnění sbírky (nové země nebo třeba barvy), navázání nových přátelství, poznání zajímavých míst. A v dnešní době třeba nákup levnějšího spotřebního zboží nebo potravin. Letošní setkání proběhne v okolí Duisburgu. Více informací lze nalézt na Facebooku.
Sběratelé písku z různých zemí se také mohou dohodnout a vyrazit na nějakou lokalitu soukromě. V roce 2017 se sešlo několik sběratelů na potoce Žejdlík, kde jsme si nasbírali písek s granáty. Následující rok jsem se sešel s německým sběratelem u Plzně. Společně jsme sbírali písek z řek a potoků, které tečou do města a z města. Většinou pravidelně každý rok se setkávám s přítelem a sběratelem z Polska. Říkáme tomu "setkání na půl cesty". Jeden z nás najde zajímavou lokalitu, která je zhruba stejně daleko od našich domovů. Sejdeme se v pátek večer, v sobotu a neděli dopoledne sbíráme písek a pak se rozjedeme domů. Jednou platím penzion já, jednou on. Společně jsme se sešli například v Jablunkově. Nasbírali jsme písek na tzv. Trojstyku, kde je hranice PL-SK-CZ. Také jsme si vzali vzorky z různých řek, ze všech stran této hranice a navštívili jsme i lom Megonky, kde jsou kromě písku i veliké kulovité konkrece.
Kdyby někdo, kdo čte tento příspěvek, chtěl zkusit sbírat písek, napište mi na mail pisekapiesok@email.cz . Společně se pokusíme najít zajímavé místo a sejdeme se "na půl cesty", třeba někdy v sobotu. sandman

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

slamax

Uživatel
#40 - 18. 8. 2023, 11:18

Ahoj, narazil jsem na tuto diskuzi, je to zajímavé. Sám mám pár vzorků písků ze svých cest.
Zajímalo by mě fotografování písku pod zvětšením viz. předchozí obrázky.
Jaké je třeba vybavení?

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.